آکاایران: پوست نوزاد در ابتدای تولد بسیار ظریف و حساس است و باید مراقبت از آن صورت گیرد. مراقبت های طبیعی از پوست نوزاد شامل کم کردن دفعات حمام کردن نوزاد و ... است که در این مقاله به همه روش های مراقبت از پوست کودک اشاره شده است.

شما برای مراقبت و نگهداری از نوزاد خود برنامه ریزی می کنید. احتمالا اولویت شما گرم نگه داشتن و تغذیه صحیح کودک است ولی مراقبت از پوست کودک نیز به همین اندازه مهم است. پوست نوزاد تازه متولد شده ظریف و یکی از اجزای سیستم ایمنی بدن نوزاد است. موادشیمیایی، عطرها، رنگ لباس ها، مواد شوینده و محصولات دیگر ممکن است در نوزاد حساسیت پوستی، خشکی و خارش ایجاد کند. روش های زیادی وجود دارد که شما می توانید بکار ببرید و نوزاد خود را از این مشکلات پوستی محافظت کنید.

 

مراقبت طبیعی از پوست نوزاد 

یک نوزاد تازه متولد شده دارای پوستی چروک است و پوششی محافظ دارد که به آن ورنیک می گویند و اصولاً هفته ی اول بعد از تولد از بین می رود. با مالیدن لوسیون و یا کرم بر بدن نوزاد این حالت درمان می شود (اگر نوزاد دیرتر از تاریخ زایمان، به دنیا بیاید این پوست محافظ را در رحم پشت سر گذاشته و زمانی که متولد می شود، آن را ندارد).

 

کودک خود را بیش از حد حمام نبرید.

حمام بیش از حد نوزاد تا یک سالگی (بیشتر از سه بار در هفته)، چربی های طبیعی پوست که از پوست محافظت می کند را از بین می برد و این می‌ تواند موجب آسیب پذیری و خشک شدن پوست و تشدید اگزما شود. 

آکاایران: مراقبت از پوست نوزاد: نکاتی برای پوست نوزاد شما

از آنجا که نوزادان نه کار می کنند و نه به باشگاه می روند پس خیلی کثیف نیستند و تعویض پوشک و گرفتن ناخن ها کافی است تا آنها را تمیز کند. برای ماه های اول یک پد حمام لطیف و 2 تا 3 بار حمام کردن در هفته کودک را فاقد آسیب زدن، تمیز می کند. در این میان کثیف شدن دهان کودک و یا منطقه پوشک آن، با کمی آب تمیز می شود.

برای نوزادان با رنگ های تیره تر پوست (مانند آفریقایی- امریکایی) حمام یک بار در هفته بهتر است زیرا این نوزادان پوست خشک تری دارند و دچار مشکلات پوستی بیشتری مانند اگزما می شوند.

 

در نوزادان تازه متولد شده، از محصولات معطر استفاده نکنید.

محصولات عطری کودکان، می تواند پوست ظریف کودکان را حساس و خشک کند.

 

لباس کودک را قبل از استفاده، بشویید.

برای شستن لباس های نوزاد، از مواد شوینده نوزادان استفاده کنید که فاقد رنگ و فاقد عطر هستند. لباس ها، پتو و ملحفه کودک را جدا از لباس های سایر اعضای خانواده بشویید.

 

اگزما و خشکی پوست نوزادان تازه متولد شده

اکثر مشکلات پوستی نوزادان تازه متولد شده مانند اگزما یا سوختگی های ناشی از پوشک در یک یا دو ماه اول زیاد نیست. اگزما که با لکه های قرمز و خارش همراه است، ممکن است در صورت، پوست سر، آرنج و پشت زانو دیده شود.

چند نکته درباره جلوگیری از خشکی پوست و مراقبت از پوست تحریک شده با اگزما:

 • سعی کنید حمام را به یک بار در هفته برسانید.
 • استفاده از محصولات پوستی را برای کودک محدود کنید. اگر پوست کودکتان خشک است فقط از پماد یا لوسیون در مناطق خشک پوست استفاده کنید.

مراقبت از پوست نوزاد: نکاتی برای پوست نوزاد شماستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

 • اطمینان حاصل کنید که جنس لباس های کودک از پارچه های نرم و مخصوصاً پنبه باشد.
 • برای درمان اگزما در مورد استفاده از لوسیون یا پماد با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

مراقبت از پوست نوزاد: نکاتی برای پوست نوزاد شماستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

مراقبت از پوست کودک: سوختگی محل پوشک

در اغلب موارد خارش و سوختگی محل پوشک به دلیل رطوبت ناشی از پوشک خیس شده است. گاهی اوقات باکتری یا عفونت می تواند دلیل تحریکات پوست محل پوشک کودک شود. کودکانی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند بیشتر در معرض تحریکات پوستی به وسیله پوشک هستند زیرا این داروها شرایط رشد قارچ ها و عفونت ها را فراهم می کند.

برای درمان تحریکات پوستی پوشک ها و جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر نوزادان، روش های زیر را انجام دهید:

 • پوشک را در فواصل زمانی کمی چک کنید.
 • پوشک را بلافاصله پس از خیس شدن یا کثیف شدن، تعویض کنید.
 • منطقه پوست کودک که در تماس با پوشک بوده است را با پاک کننده های ملایم فاقد عطر و یا کمی آب ساده بشویید. اگر تحریکات پوستی این ناحیه زیاد است فقط از جریان آب استفاده کنید فاقد مالش دادن، پوست کودک را بشویید.
 • از یک پارچه نرم و تمیز استفاده کنید (نه دستمال مرطوب بچه). عطر موجود در دستمال های بچه ممکن است تحریکات پوستی کودک را تشدید کند و یا منجر به خشکی پوست آن شود.
 • قبل از قرار دادن یک پوشک نوین، اجازه دهید منطقه پوشک شده به خوبی خشک شود و بعد از آن پوشک نوین را قرار دهید.
 • یک لایه ضخیم از ژل روغنی (مانند وازلین) یا یک پماد محافظ پوست مانند ویتامین A&D را در منطقه پوشک بمالید. اگر از پودر بچه استفاده می کنید مراقب باشید که پودر را از صورت نوزاد دور نگه دارید زیرا ممکن است مشکلات تنفسی ایجاد کند.
 • اگر تحریکات پوستی در دو تا سه روز رفع نشد، به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر علت آن اگزما، باکتری و یا عفونت باشد، ممکن است پزشک برای شما توصیه دیگری داشته باشد.

 

نوازش پوست نوزاد، احساس آرامش کودک را بالا می برد.

ماساژ دادن نوزاد تازه متولد شده بسیار مهم است. ماساژ دادن راهی برای انتقال محبت و عشق بین مادر و کودک است. در حقیقت تحقیقات نشان داده است بقای بسیاری از نوزادان به لمس کردن آن ها توسط دیگران وابسته است زیرا با لمس کردن بدن نوزاد، هورمون هایی فعال می شوند که سیستم ایمنی کودک را تقویت کرده و به بدن کودک برای مبارزه با بیماری ها کمک می کند. همچنین ماساژ دادن نوزاد باعث آرام تر شدن، خواب بهتر و گریه کمتر در نوزاد می شود.

هیچ روش خاصی برای ماساژ نوزادان موجود نیست. نوزاد را در یک اتاق گرم روی یک پتو یا پارچه نرم و مسطح قرار دهید و مقداری روغن یا لوسیون را در دستان خود گرم کنید و بعد به سینه و شکم نوزاد بزنید و به آرامی آن را ماساژ دهید. در طول ماساژ دادن با کودک خود ارتباط برقرار کنید و با آن حرف بزنید.

مراقبت از پوست نوزاد: نکاتی برای پوست نوزاد شماستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

گریه نوزاد، در هنگام ماساژ دادن، ممکن است نشانه این باشد که نوزاد برای ماساژ آماده نیست و یا ماساژ دادن با فشار انجام می گیرد، بنابراین کمی آرام تر و نرم تر کودک را ماساژ دهید.

در پایان از شما کاربر گرامی درخواست می شود در قسمت نظرات، تجربیات خود در مورد روش‌های مراقبت از پوست نوزاد خود را با دیگر مخاطبین این صفحه در میان بگذارید.

 برگرفته از webmd

 گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com