آکاایران: رنگ پوست نوزاد تابع خصوصیات ژنتیکی و وراثتی پدر و مادر و نسل های پیشین مثل پدربزرگ و مادربزرگ است. گفته می شود در نوزادان تازه متولد شده رنگ پوست نوزاد تغییر می کند و این تغییر تا 2 سالگی ادامه دارد.
  • در دوره نوزادی در تمامی ارگان های بدن رشد ونمو بطور سریع اتفاق افتاده وهمین موضوع باعث ایجاد تغییراتی می شود که درپوست این تغییرات به طور واضح تری دیده می­ شود.

 پس از تولد نوزاد سطح پوست توسط چربی خاصی بنام ورنیک پوشیده است. ورنیکس یک ماده چرب و سفید رنگ است که در دوران جنینی نیز بدن جنین را پوشانده و از آن محافظت می کند و باعث سهولت خروج جنین حین پروسه زایمان می شود. ورنیک پس از تولد نوزاد نیز علاوه بر حفظ درجه حرارت بدن نوزاد، از او در برابر میکروب های مختلف محفاظت می کند. 

 

رنگ طبیعی پوست نوزاد

رنگ طبیعی پوست نوزاد بالغ، قرمز رنگ است. زمانی که نوزاد نارس باشد و زودتر از موقع متولد شود، پوست نوزاد قرمز تیره به نظر می رسد و ظریف و نازک است و براحتی کبود می شود و یا حتی خونریزی می کند. اما در نوزادانی که کمی دیرتر از موقع، تولد می یابند، حتی اگر مشکل خاصی نداشته باشند، پوست نوزاد کمی رنگ پریده تر بوده و ضخیم تر از سایر نوزادان است.

در ۱ تا ۲ روز اول پس از تولد رنگ نوک انگشتان دست و پا کمی کبودتر از سایر مناطق به نظر می رسد، این به دلیل بی ثباتی جریان خون در ابتدای تولد است و مشکل خاصی نیست و با گذر زمان از بین می رود. 

آکاایران: رنگ پوست نوزاد چه زمانی ثابت می شود؟

روی پوست صورت نوزاد به ویژه پشت لب بالایی، بالای بینی، پشت پلک ها و همچنین ناحیه پشت گردن لکه های قرمز رنگی دیده می شود که ناشی از تجمع عروق مویرگی ریز در زیر پوست است که جای نگرانی ندارد در اغلب موارد به تدریج با افزایش سن از بین می رود. 

 

ثابت شدن رنگ پوست نوزاد 

رنگ پوست یک مسئله ژنتیکی و تغییر ناپذیر است ولی درمورد نوزادان تازه متولد شده رنگ پوست تغییر می کند و گفته می شود تا 2 سالگی دائم در حال تغییر است. رنگ پوست و موی کودک و حتی حالات بدنی آن تا زمان قبل از دو سالگی در حال تغییر است ولی بعد از آن کم کم ثابت شده و مشخص می شود.

 

رنگ پوست و رژیم غذایی مادر در دوران بارداری

رنگ پوست و مو و چشم تابع خصوصیات ژنتیکی و وراثتی پدر و مادر و نسل های پیشین مثل پدربزرگ و مادربزرگ است. اینکه پدر و مادری رنگ پوست تیره دارا باشند و توقع دارا باشند با رژیم غذایی بچه ای با پوست و موی روشن دارا باشند غیرممکن است ولی رژیم غذایی تا حدودی می تواند در آن موثر باشد ولی عامل اصلی تعیین کننده رنگ پوست و مو، وراثت است.

  • گفته می شود رنگ پوست نوزاد، بهترین معرف کبد و غدد داخلی مادر است. بنابراین برای این که فرزندانتان رنگ پوست خوبی داشته باشد در هنگام بارداری غذاهایی که مناسب کبد است مانند روغن زیتون، روغن ماهی، کره، روغن های نباتی، خیار، کاهو، کاسنی و هویج می خورند. 

رنگ پوست نوزاد چه زمانی ثابت می شود؟ستاره،پورتال جامع،مجله اینترنتی،مجله ستاره،پورتال ستاره،فال روزانه،سرگرمی،طالع بینی،اخبار،سلامتی،فال حافظ،بیوگرافی بازیگران

  • زرشک، عناب و نعنای دم کرده برای خوش آب و رنگ شدن نوزاد فوق العاده موثر است.
  •  پر خوری و علاقه به خوردن غذاهای یکنواخت رنگ کودک را تیره و خفه و مایل به زردی می نماید.
  •  استنشاق دود زغال و سیگار کشیدن نیز در تیرگی رنگ نوزاد دخالت دارد.
  • خوردن میوه و سبزی هایی که ویتامین C دارند در رنگ طفل موثر است و آنان را دلپذیر می کند.
  • خوردن غذاهای مانده و فاسد، رنگ نوزاد را تیره و مایل به زرد می کند.
  • برای اینکه نوزاد پوست خوب و روشن داشته باشد از روغن زیتون، روغن ماهی، کره گاوی و گوسفندی، هویج، شیرخشت، ترانجبین، گرانگبین، بیدخشت، عناب و نعناع  استفاده کنید.
  • مادر اگر در دوران بارداری دچار ترس شدید شود، پوست جنین دچار لکه های تیره می شود. 

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com