آکاایران: گوشه گیری کودکان و دلایل آن

آکاایران: فرشته کریمی زاده روان شناس کودک و خانواده، درباره تاثیر افسردگی مادران بر روح و روان فرزندانشان بیان کرد: مادران افسرده به خاطر بی حوصلگی به میزان کافی به کودکان خود توجه نمی کنند و همین امر باعث ارتباط نادرست فرزند با مادر و بروز مشکلاتی مانند کمبود اعتماد به نفس در کودکان می شود.
وی با بیان اینکه مادران افسرده فرزندان گوشه گیری دارند، اظهار داشت: کودکانی که مادر افسرده دارند بیشتر از سایر همسالان خود از ناتوانی در برقرای ارتباط با دیگران رنج می برند و اغلب آنها با انجام رفتارها و حرکات خاصی به دنبال جلب توجه دیگران مخصوصا مادرشان هستند.
این روان شناس گفت: مادران افسرده معمولا به فرزند خود به چشم مزاحم نگاه می کنند و رفتارهای طبیعی کودک را بسیار منفی تلقی می کنند که این موضوع باعث نافرمانی، پرخاشگری و گرایش کودک و نوجوان به بازی های کامپیوتری می شود.
وی عنوان کرد: یکی از زمینه های به وجود آمدن افسردگی، استرس فراوان می باشد و از آنجایی که اضطراب اختلالی است که افراد آن را از یکدیگر یاد می گیرند، کودکانی که مادران افسرده دارند معمولا دچار استرس هستند.
کریمی زاده با بیان اینکه افسردگی مادران علاوه بر روح و روان بر جسم کودک نیز تاثیر فراوانی می گذارد، افزود: این کودکان به دلیل ناتوانی در برقراری ارتباط درست با دیگران به محیط اطرافشان توجه کمتری دارند که این کار باعث هوش کمتر آنها نسبت به همسالان خود می شود.
وی با تاکید بر اینکه بی توجهی مادر به فرزند باعث می شود تا نیاز های کودک از جمله نیاز به مواد غذایی مفید و خواب کافی در آنها به خوبی برآورده نشود، اظهار کرد: کودکانی که مادر افسرده دارند اغلب دچار اختلال افسردگی هستند و این اختلال را از مادر خود یاد می گیرند.
این روان شناس افزود: بهتر است افراد قبل از اقدام به بارداری و بچه دار شدن به پزشک و روان شناس مراجعه بکنند تا در صورت افسردگی برای درمان آن هر چه زود تر اقدام بکنند.

تهیه و گردآوری : گروه دنیای کودکان پرداد /

.

منبع :