آکاایران: با فرا رسیدن فصل پاییز و شروع مدارس و سرد شدن روزها نگرانی والدین از سرماخوردگی کودکان و دانش آموزان بیشتر میشود. هنگام سرما خوردگی و گلو درد کودک با بلع غذا وحتی آب مواجه است، دچار گرفتگی صدا و تنگی تنفس میگردد ، برای درمان عفونت ویروسی که سبب تورم و درد گلو میشود میتوان از آنتی بیوتیکها استفاده کرد اما چنانچه به هر دلیلی تمایل ندارید کودک شما از داروهای شیمیایی استفاده کند میتوانید سراغ طب گیاهی رفته و از روشهای قدیمی استفاده کنید. در این مطلب ما شما را با چندین روش سنتی برای رفع گلودرد در کودکان آشنا میکنیم.

-غرغره کردن آب گرم : اولین چیز که در این شرایط توصیه میشود غرغره کردن صبحگاهی آب گرم به همراه کمی نمک است. بهتر است برای مدت 15 دقیقه این کار را تکرار کنید.

-عصاره زنجبیل و عسل : یک قطره عصاره زنجبیل را به یک قاشق عسل اضافه کرده و از کودک بخواهید به آرامی آن را قورت دهد. این معجون معجزه آسا به سرعت باعث رفع گلودرد خواهد شد.

-شیرین بیان: شیرین بیان یک گیاه دارویی است که مزه شیرینی دارد و شبیه یک تکه چوب است. میتوانید آن را به کودک داده و از او بخواهید همانند آب نبات آن را بمکد. این داروی گیاهی درد گلو را به طرز معجزه آسایی کاهش میدهد.

-آبلیموی گرم و عسل : یک قاشق عسل را در یک لیوان آب گرم حل کرده و مقداری آبلیموی طبیعی به آن بیافزایید. این نوشیدنی خوش طعم را به کودک بخورانید و منتظر تاثیر آن در رفع گلودرد باشید.

-استفاده از بخور: گرفتگی نفس و گلو درد را میتوان با بخور چند قطره عصاره پونه در یک لیتر آب مداوا کرد.

-سیر : این گیاه دارویی یک گندزدای طبیعی و قوی است. برای رفع گلو درد در کودک میتوانید یک حبه کوچک آن را به همراه هر وعده غذایی به او بخورانید.

-ریحان : استفاده از جوانه های تازه برگ ریحان به صورت خوراکی در درمان گلو درد بسیار موثر است ، اگر جویدن برگ ریحان برای کودک خوشایند نیست میتوانید برگهای ریحان را همانند چای دم کرده و استفاده کنید.

-ماساژ گلو با روغن داغ : یکی از بهترین راههای درمان گلو درد و تورم لوزه در کودکان ماساژ ناحیه گلو به همراه روغنهای گیاهی داغ است. این کار بسیار آرامبخش است و درد  را کاهش میدهد. برای این کار میتوانید مقدار لازم از روغن را در یک ظرف ریخته و برای مدت چند دقیقه کوتاه روی شعله بگذارید.

تهیه و ترجمه : گروه سلامت پرداد / دهقان

.

منبع :