آکاایران: با نزدیک شدن به فصل بازگشایی مدارس و آغاز خرید مایحتاج ضروری برای کودکان توصیه های کارشناسان وزارت بهداشت و روانشناسان کودکان نیز بیشتر شده است. یکی از این مایحتاج ضروری برای کودکان کیف است که به گفته کارشناسان بهداشت بهترین نوع کیف برای کودکان مدرسه ای " کوله پشتی" است.

در این رابطه محمد چینیان -معاون سلامت آموزش و پرورش- در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: با بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی، شمار خریداران نوشت‌افزار، کیف و کفش مدرسه افزایش می‌یابد و اشتیاق استفاده از این گونه وسایل، حتی قبل از آغاز کلاس‌ها در میان دانش‌آموزان کاملا دیده می‌شود؛ با توجه به اینکه برای اکثر دانش‌آموزان تنها جنبه ظاهری کالاها اهمیت دارد و والدین نیز در مقابل اصرار فرزندانشان تسلیم می‌شوند، لذا غفلت از استاندارد بودن کیف و کفش و تنها توجه به ظاهر آنها، می‌تواند سلامتی دانش‌آموزان را به خطر اندازد. وی افزود: تمامی کارشناسان حوزه سلامت بر انتخاب صحیح وسایل استاندارد به ویژه کوله‌پشتی‌ و کفش‌ تاکید داشته و عدم رعایت  این نکات را تهدیدی برای سلامت ستون فقرات، عضلات و ایجاد ناهنجاری‌های قامتی در کودکان دانش آموز می‌دانند.

چینیان ادامه داد: در چند سال اخیر، استفاده از کوله‌پشتی در میان دانش‌آموزان متداول شده و بسیاری از دانش‌آموزان، از این نوع وسیله برای حمل کتاب و دیگر وسایل مدرسه استفاده می‌کنند، اما بهتر است والدین در انتخاب کوله پشتی های مناسب دقت کنند.وی درباره مشخصات کوله پشتی‌های مناسب و استاندارد گفت: محل قرارگیری‌ کوله‌پشتی پشت کمر است و اگر به کوله کمری تبدیل شود نه تنها مناسب نخواهد بود، بلکه استفاده دائم از آن منجر به تغییر شکل اندام و افزایش احتمال ابتلا به ضایعات ستون فقرات، درد در ناحیه کمر و ناهنجاری‌های قامتی می‌شود.

مشخصات کوله‌پشتی استاندارد و نحوه صحیح استفاده از آن

چینیان ادامه داد: کوله پشتی باید چرمی یا برزنتی باشد تا به راحتی دچار تغییر شکل نشود و شکل آن با محتویاتش همگن باشد و اندازه آن نیز باید متناسب با جثه کودک باشد. به طور کلی کوله‌پشتی و محتویات آن باید کمترین وزن را به بدن دانش‌آموز وارد کند. جنس کوله باید از نوع سبک باشد که خود موجب ازدیاد وزن نشود.وی اضافه کرد: کوله‌پشتی‌ها باید دو بند ضخیم داشته باشند و نباید از یک بند برای حمل آنها استفاده شود، چراکه بند نازک کوله‌پشتی به رگ‌های عصبی و خونی آسیب وارد کرده و احتمال ایجاد دردهای عصبی مزمن و ناراحتی‌های پوستی را افزایش می‌دهد.به گفته چینیان، آویزان کردن کوله از یک طرف باعث کج شدن اندام فرد و آسیب به ستون مهره‌ها می‌شود؛ ضمن آنکه تسمه‌های کوله‌پشتی باید به طور متقارن تنظیم شده باشد و دو بند آن باید روی سینه قرار گیرند و بهتر است از کوله‌پشتی‌هایی که دارای بندهای با حداقل عرض پنج سانتی‌متر است استفاده شود.


	کوله پشتی مناسب برای کودکان
 - آکا
	کوله پشتی مناسب برای کودکان
 - آکا

افزایش ابتلا به کمردردهای مزمن عوارض کوله‌پشتی‌های غیراستاندارد

معاون سلامت آموزش و پرورش درباره عوارض کوله‌پشتی‌های غیراستاندارد اظهار کرد: استفاده از کوله‌پشتی‌های غیراستاندارد خطر ابتلا به کمردردهای مزمن را افزایش می‌دهد و گودی کمر، شانه‌های نامتقارن و تمایل شانه‌ها به طرف جلو از جمله عوارض شایعی است که بر اثر حمل کوله‌های غیراستاندارد، در بین دانش‌آموزان مشاهده می‌شود.
به گفته وی شیوع کمردرد، انحنای ستون مهره‌ها و خم شدن شانه‌ها به طرف جلو، در میان دانش‌آموزان دختر بیشتر از پسران گزارش شده است و اکثر دانش‌آموزانی که کوله‌پشتی‌هایی با وزن بیش از 15 درصد از وزن خود حمل کرده‌اند دچار دردهای مزمن در ناحیه کمر، انحنای ستون مهره‌ها، دردهای گردنی و ناهنجاری‌های قامتی شده‌اند.
چینیان به والدین توصیه کرد: در صورتی که فرزندانشان دچار مشکلات این چنینی هستند هر چه زودتر با یک متخصص مشورت کنند، چراکه ناهنجاری‌های قامتی با تغذیه مناسب، ورزش، یادگیری اصول صحیح نشستن و راه رفتن، در مراحل اولیه قابل درمان است.

تهیه و گردآوری: گروه سلامت پرداد / منبعshahrekhabar.com

.

منبع :