آکاایران:  یک عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری مامایی شهیدبهشتی گفت: آبله مرغان با علائمی مانند تظاهرات جلدی و تب بروز می کند بنابراین برای اینکه کودک شما در مقابل این حرارت بالا اذیت نشود توصیه میشود از لباسهای سبک، نازک و نخی و نه پلاستیکی برای کودکان مبتلا استفاده شود.

اکرم دبیریان به پایگاه نظام پرستاری کشور گفت : در همه بیماریهای جلدی تامین آسایش و راحتی در درجه نخست اهمیت قرار دارد. کودک مبتلا به آبله مرغان هم به علت بثورات جلدی به خارش های شدیدی دچار می شود که والدین میتوانند با ترفندهایی مثل پرت کردن حواس کودک با تماشای تلویزیون مانع از خاراندن پوست توسط وی شوند.

وی ادامه داد:  یکی از راههای خلاص شدن از خارش شدید در این بیماری ، حمام سرد بدون استفاده از مواد شوینده و استفاده از لوسیون کالامین  است که بدین ترتیب آرامش کودک حفظ می شود.

ایشان افزود: چنانچه نتوان مانع از خاراندن کودک شد باید ضمن کوتاه کردن ناخن هایش لباس های آستین بلند و شلوارهای بلند به وی بپوشانید و به کودک آموزش داد به جای خاراندن با فشار روی نقاط تحریک شده سبب تسکین آن شود.

دبیریان با بیان اینکه نورخورشید و گرما باعث تحریک پوستی و افزایش میزان خارش می شود، ادامه داد: ایبوبروفن بهترین و ایمن ترین کاهنده تب برای کودکان مبتلا به آبله مرغان است.

وی افزود: استفاده از دهانشویه برای کاهش میزان تحریکات ضایعات دهانی و جلوگیری از بروز عفونت های باکتریال و ممانعت از ورود عفونت به سیستم گردش خون و تنفسی کودک بهترین راه حل است.

ایشان یادآور شد: اواخر زمستان و اوایل بهار فصل شیوع بیماری های ویروسی از جمله آبله مرغان در کودکان سنین  ۵ تا ۱۰ سال است.

تهیه و گردآوری: گروه سلامت پرداد / به نقل از تابناک

.

منبع :