آکاایران: گاهی اوقات نگهداری و مقابله با یک فرزند عصبی و پرخاشگر برای هر پدر و مادری سخت است. این بچه ها با شیطنتهای خود محیط خانه را به مکانی شلوغ و نا امن تبدیل میکنند و گاهی باعث شرمساری پدر و مادر خود خارج از منزل میشوند. اما راه هایی برای مقابله با خشم این کودکان پرخاشگر وجود دارد که ما شما را با این موارد آشنا میکنیم.

علائم هشدار دهنده خشم را بشناسید: شما باید نشانه های اولیه خشم را در کودک خود شناسایی کنید. برخی از ین علائم رایج عبارتند از دندانهای به هم فشرده، عضلات سفت  شده در بدن، تنفس سنگین و نامنظم و تن صدای بلند به محض دریافت این علائم متوجه کودک خود باشید ، اگر وی هم متوجه این تغییرات در خود باشد میتواند پاسخ معقولانه ای برای خشم خود داشته باشد.

وقتی کاری را به خوبی انجام میدهد از او تشکر کنید: زمانیکه او واقعا خوب و سر به راه است از او قدر دانی کنید . او را متوجه رفتار خوشایندش کنید . این کار باعث تقویت رفتار مثبت او خواهد شد. با عباراتی نظیر "خوشحالم که امروز تکالیفت را انجام داده ای" و یا " ممنون که در چیدن میز شام کمکم میکنی" او را متوجه رفتارش کنید.

از مشاجره هنگام عصبانیت بپرهیزید: بسیاری از والدین هنگام عصبانیت کودک سعی در یاقتن توجیه او بخاطر رفتارش دارند. این کار عملا سودی ندارد و تنها بر میزان سماجت او می افزاید . بهترین زمان نصیحت و توجیه اعمال او هنگامیست که عصبانیت او فروکش کرده است و او باذهنی باز پذیرای صحبتهای جدید است و مسلما با آرامش به حرفهای شما گوش خواهد داد و به آن فکر خواهد کرد.

مراقب عکس العملهای خود هنگام عصبانیت باشید:فرزندانتان دقیقا رفتارهای شما را تکرار میکنند. بنابر این هنگام عصبانیت مراقب رفتارهای خود باشید چرا که دیر یا زود همان عکس العمل ها را در فرزندتان مشاهده خواهید کرد.

با انجام فعالیتهای فیزیکی انرژی او را تخلیه کنید: یکی از علل خشم و پرخاشگری در کودکان تخلیه انرژی انباشته شده در آنهاست . با برنامه ریزی فعالیتهای بدنی مثل حرکات ورزشی ، دوچرخه سواری و بازیهای فیزیکی انرژی او را تخلیه کنید.

از تنبیه بدنی خودداری کنید: سعی کنید همیشه به کودک خود نزدیک باشید. در لحظه عصبانیت با او جدی برخورد کنید ، اما از تنبیه بدنی خودداری کنید. بهترین روش برای تنبیه ایجاد محدودیتهایی در آزادیهای اوست. از سنین پائین حدود آزادی کودک را مشخص کرده و برای تنبیه او این آزادیهای را موقتا لغو کنید.

ترجمه و گرد آوری: گروه خانواده پرداد/ دهقان

.

منبع :