آکاایران: روش های کنترل استرس در کودکان

آکاایران: نتیجه نظر سنجی تازه وزارت آموزش و پرورش آمریکا از والدین نشان داد، یک سوم دانش آموزان از استرس مدرسه، مشق شب، آزمون های استاندارد و امتحان، فعالیت های بعد از مدرسه و قلدری رنج می برند. استرس در کودکان ریشه های گوناگونی دارد که در ابتدا باید موردبررسی قرار گرفته و متناسب با آن درمانی در نظر گرفته شود. اما از آنجایی که همیشه گفته میشود پیشگیری بهتر از درمان است در این مقاله راههای کنترل استرس و اضطراب در کودکان به شما عزیزان آموزش داده میشود.

گفت و گو
برای یافتن علت مضطرب بودن کودکان باید با او گفت و گو کنید. ساده و راحت حرف بزنید و به دقت به حرف های فرزندتان گوش کنید. از او بخواهید بدون ترس و نگرانی درباره سخنان تان نظر دهد.

تمرین تکنیک های تمدد اعصاب
فرزندتان با آموختن روش های تنفس عمیق، آرام سازی پیش رونده عضلانی و تفکر مثبت می توانند استرس شان را کاهش دهند. بهترین زمان برای تمرین تکنیک های تمدد اعصاب صبح ها پیش از رفتن به مدرسه و شب ها پیش از رفتن به رختخواب است.

کاهش فعالیت های غیر ضروری
باید به تفکر نادرست و استرس زای " افراد شاد و خوشحال، پر مشغله و گرفتار هستند " که به فرزندان نیز تسری یافته است پایان داد. فعالیت های خارج از مدرسه فرزندان را کاهش دهید تا آنها با فراغ بال و بدون استرس تکالیف شان را انجام داده، شام بخورند و بخوابند.

ارتباط
با گفت و گو کردن با هم کلاسی ها، مدیران مدرسه و... از مشکلات فرزندتان در مدرسه آگاه می شوید.

انتقاد ممنوع
فرزندتان نباید از اختلاف نظر شما با معلم ها و مدیران مدرسه آگاه شود. مطلع شدن فرزندتان از اختلاف نظرها او را مضطرب می کند.

محدود کردن تکنولوژی
یافته های دانشمندان دانشگاه ممفیس آمریکا نشان می دهد، کودکان و نوجوانانی که روزانه بیش از هفت ساعت از کامپیوتر، موبایل و ... استفاده می کنند در مقایسه با همسالان شان که چنین نمی کنند مضطرب تر هستند. بهتر است استفاده از کامپیوتر و ... را در خانه محدود و فرزندتان را به مطالعه کتاب، نقاشی کردن و ... تشویق کنید.

کمک گرفتن
اگر استرس فرزندتان بیش از اندازه است و بر عملکرد تحصیلی اش تاثیر منفی گذاشته به متخصص مشاور مراجعه کنید و از او کمک بگیرید.

تهیه و گردآوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :