آکاایران: صورتی برای دختر، آبی برای پسر و عروسک برای دختر، کامیون برای پسر. از همان روزی که آزمایش خون تان از مادر شدن شما خبر می دهد، این مرز بندی ها را هم در ذهن تان مرور می کنید. پشت ویترین لباس فروشی می ایستید و نمی دانید برای کودکی که هنوز جنسیتش مشخص نشده، کدام رنگ لباس را بخرید و از کنار […]

صورتی برای دختر، آبی برای پسر و عروسک برای دختر، کامیون برای پسر. از همان روزی که آزمایش خون تان از مادر شدن شما خبر می دهد، این مرز بندی ها را هم در ذهن تان مرور می کنید. پشت ویترین لباس فروشی می ایستید و نمی دانید برای کودکی که هنوز جنسیتش مشخص نشده، کدام رنگ لباس را بخرید و از کنار اسباب بازی فروشی ها با اشتیاق می گذرید، اما نمی دانید برای فرزندی که هنوز دختر و پسر بودنش مشخص نیست، کدام اسباب بازی را باید تهیه کنید.

اما مشکل شما ممکن است به این دو دلی ختم نشود. شاید بعد از باخبر شدن از «دختر» بودن جنین تان، اتاقش را از عروسک های رنگارنگ پر کنید، اما او نه تنها در ماه های بعد از تولد، بلکه در سال هایی که بیشتر از هر چیز به بازی نیاز دارد هم میلی به سرگرم شدن با عروسک ها نشان ندهد. اگر دختر کوچولوی تان هیچ لذتی از عروسک بازی نبرد، چه احساسی پیدا می کنید؟ نگران هویت جنسی اش می شوید یا اینکه او را به بی احساسی متهم می کنید؟ پیش از آنکه برچسبی روی فرزندتان بچسبانید، توصیه می کنیم این مطلب را مرور کنید. ما به همه ابهام هایی که درمورد عروسک بازی فرزندتان دارید، در این صفحات پاسخ خواهیم داد.

همه دخترها عروسک دوست دارند؟

همه دخترها عروسک بازی می کنند؟ در جواب این سؤال، قاطعانه باید بگوییم نه! قطعا همه دخترها عاشق بازی با عروسک نیستند، اما اغلب آنها عروسک بازی را دوست دارند.

 بعضی والدین تصور می کنند اگر دخترشان تمایلی به سرگرم شدن با عروسک ها نداشته باشد، حتما در زمینه هویت یابی جنسی اش دچار مشکل است. اما قبل از هرچیز باید بدانید اختلال هویت جنسی یک مشکل نادر است و دوم اینکه نشانه هایش بسیار گسترده تر از بی میلی به بازی با عروسک است.

دختری که از جنسیتش فرار می کند، در دیگر ابعاد زندگی اش هم خود را به شکل قابل توجهی در جایگاه پسرها قرار می دهد و جنسیتش را به طور کامل انکار می کند. شیوه لباس پوشیدن، حرف زدن و تعامل های این دختر با بچه های دیگر، آنقدر متفاوت از هم جنسانش است و تفسیری که از ظاهر و شخصیتش ارائه می دهد آنقدر با جنسیت واقعی اش تمایز دارد که حدس زدن وجود یک اختلال درمورد او کار دشواری نخواهد بود.

عروسک بازی یکی از رایج ترین میانبرهایی است که دختربچه ها برای ایفای نقش مادری از آن استفاده می کنند. اما ممکن است فرزند شما از راه های دیگری خود را در قالب این نقش قرار دهد. اگر دختر شما به شکل دیگری مادر بودن را در بازی هایش وارد کرد، هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد.

در صورتی که او به جای بازی با عروسک، شما را مهمان آشپزخانه کوچکش می کند و برای تان چای می ریزد و در صورتی که در دیگر بازی هایش نقش هایی که شما در زندگی برعهده دارید را بازسازی می کند، جایی برای نگرانی وجود ندارد. ناتوانی بچه ها در تمرین نقش پدر و مادری در بازی ها، گذشته از اختلال در هویت یابی جنسی، می تواند نشانه برخی مشکلات و اختلال های روانشناختی باشد، اما باز هم باید تاکید کنیم که این اختلال ها به ویژه در دخترها شایع نیستند و برای تشخیص شان به وجود بسیاری از معیارهای دیگر هم نیاز است.

با دختربچه کامیون دوست چه کنم؟

اگر دختر کوچولوی تان پشت ویترین اسباب بازی فروشی گریه کرد و از شما خواست برایش یک کامیون یا ماشین پلیس بخرید، تعجب نکنید. بچه ها به هر دلیلی می توانند به اسباب بازی هایی علاقه مند شوند که از نظر شما با جنسیت شان همخوانی ندارد. دخترک شما ممکن است ساعت ها با یک جیپ جنگی بازی کند یا تفنگ به دست بگیرد اما از طرف دیگر، ممکن است باربی هایش را هم در خانه بگذارد و موهای شان را سشوار کند. اگر هر دوی این نشانه ها را با هم دیدید، جایی برای نگرانی وجود ندارد. اما توصیه می کنیم تفنگ دوستی دخترتان را بیش از اندازه تشویق نکنید.

اگر از آچار به دست بودن دخترتان در بازی ها احساس غرور می کنید، احتمالا در دیگر ابعاد زندگی هم باری را روی دوشش می گذارید که با جنسیتش ارتباطی ندارد. اگر می خواهید آگاهانه با خرید اسباب بازی هایی که به اصطلاح پسرانه می نامیم، از دختر کوچولوی تان کسی بسازید که قرار است «مرد خانه»تان باشد، خبر خوبی برای تان نداریم.

شما آگاهانه او را به مسیری هدایت می کنید که همسالان و هم جنسانش از آن عبور نمی کنند و به همین دلیل خودتان بانی متفاوت بودن و بیگانه بودن فرزندتان در جمع هم جنسانش می شوید.

چطور دخترم را عروسک به دست کنم؟

درصورتی که احساس کردید دخترتان به اسباب بازی های پسرانه علاقه بیشتری دارد، آشفته و هراسان نشوید و این هراس را به او القا نکنید، بلکه سعی کنید شریک بازی های دخترانه اش شوید و رفتارهایی که از هم جنسان او انتظار می رود را در جریان بازی هایش با عروسک ها و وسایل آشپزخانه تقویت کنید. می دانیم که فرو رفتن او در نقش هایی که مردانه تعریف شده اند، تنها نگرانی شما نیست.

 شاید از تفاوت دخترتان با دختران دیگر نگران باشید و از اینکه هم جنسانش نمی توانند شیوه بازی کردن او را درک کنند و به رفتارهایش واکنش نشان می دهند، نگران شوید، اما به شما این امیدواری را می دهیم که در صورت نبودن مشکلاتی که در بخش های دیگر زندگی اش می توانید نشانه آنها را ببینید، این تفاوت با هدایت درست و رفتار مناسب شما هر روز کمرنگ تر خواهد شد، پس خشونت را فراموش کنید و به او زور نگویید، بلکه تفاوت شیوه بازی کردن او با کودکان دیگر را، در جریان بازی با فرزندتان کمرنگ کنید.

باز هم تکرار می کنیم که اگر نشانه مشکوک دیگری را نمی بینید و تنها بی میلی فرزندتان به بازی با باربی ها را مشاهده می کنید، نگران نباشید. به او یک خرس پشمالو بدهید یا عروسک های چوبی برایش بخرید. شاید او با فرم های دیگری از عروسک آسان تر سرگرم شود.

اشکالی دارد عروسک به بغل بخوابد؟

کمتر کسی است که می تواند ترسش از برخی لحظه های شب را انکار کند. همه ما گاهی با آشفتگی از خواب بیدار می شویم و به دنبال فرد یا چیزی برای برگرداندن آرامش ازدست رفته مان می گردیم، پس با این اوصاف طبیعی است که فرزند شما هم در زمان خواب دچار اضطراب شود.

احتمالا در چنین لحظه ای با گریه کردن یا آمدن به اتاق شما برای کم کردن اضطرابش تلاش می کند، اما راه ساده ای هم برای از بین بردن این وحشت وجود دارد. شما می توانید برایش یک عروسک دوست داشتنی تهیه کنید تا شب ها آن را در آغوش بگیرد و با این تصور که عروسک محبوبش او را تنها نمی گذارد و از او محافظت می کند، آرام بخوابد.

دختر و پسر ندارد؛ ممکن است پسرکوچولوی شما هم برای اینکه احساس امنیت کند، شب ها با عروسک سوپرمنش بخوابد. شما نمی توانید این عادت را به زور از سر او بیرون کنید، اما برای اینکه حس بهتری داشته باشد و آرامش خاطرش بیشتر شود، می توانید قبل از خواب برایش قصه بخوانید و تا زمان به خواب رفتنش در اتاق او بمانید تا با حال بهتری چشم هایش را روی هم بگذارد. توصیه می کنیم این رفتارهای حمایتی، از طرف والد هم جنس صورت بگیرد.

اگر عروسکش را کتک زد نگران شوم؟

درست است که رد پای همه حرف ها و رفتارهایی که بچه ها در جریان بازی های شان نشان می دهند را نمی توان در واقعیت پیدا کرد، اما از نظر روانشناسان بازی ها تا اندازه زیادی می توانند از ذهنیات بچه ها یا حتی محیطی که در آن زندگی می کنند رونمایی کنند.

فرزند شما تا اندازه زیادی رفتاری که شما یا پرستارش در برابرش نشان می دهید را در برابر عروسک هایش به نمایش می گذارد. اگر او را در آغوش بگیرید، عروسک هایش را در آغوش می گیرد و اگر گاهی با او تندی کنید، گاهی در بازی هایش بر سر عروسک ها فریاد می زند. نمی توان گفت هر رفتار خشنی که فرزند شما با عروسکش دارد، یک زنگ خطر جدی است، اما رفتارهای تکرار شونده بیشتر از هرچیز می توانند گویای واقعیت باشند.

فرزند شما به طور معمول چطور با عروسک هایش حرف می زند و رفتار می کند؟ آنچه معمولا در بازی های او می بینید، می تواند به شما بگوید در ذهنش چه می گذرد و اطرافیانش با او چه برخوردی می کنند.

البته اگر فرزندتان با عروسک های جنگجویش کمی با خشونت رفتار می کند، نشان دهنده این نیست که در مهدکودک یا خانه مورد خشونت قرار گرفته است. اقتضای استفاده از برخی اسباب بازی ها نشان دادن رفتارهای غیرمعمول است و او در جریان این بازی ها کمی از تخیلش هم کمک می گیرد.

فرزند شما گاهی رفتارهایی که در دنیای واقعی مجال بروزشان را ندارد را در جریان این بازی ها ابراز می کند، پس بدون نگرانی اجازه دهید گاهی دزد دریایی شود و گاهی هم سوپرمن باشد.

از عروسک ها چه یاد می گیرد؟

بازی با عروسک ها، جزئی غیرقابل انکار از رشد کودکان است و در مورد این موضوع هیچ دیوار جنسیتی نمی توانیم بکشیم. بازی کردن با عروسک، هم برای دختران و هم برای پسران، فرصت بالا بردن برخی مهارت ها را ایجاد می کند.

آنها در جریان عوض کردن لباس عروسک های شان، ریزه کاری هایی را در به کار گرفتن دستان شان یاد می گیرند و وقتی به عروسک های شان غذا می دهند، این مهارت ها را تقویت می کنند.

در جریان بازی با عروسک ها، بچه ها پدری و مادری کردن را تجربه می کنند و وقتی آنها را در موقعیت های اجتماعی قرار می دهند، هم برای استفاده از دایره وسیع تری از واژه ها تلاش می کنند و هم خود را در موقعیت های اجتماعی محک می زنند که قرار است در سال های آینده با آنها روبه رو شوند.

بچه ها در جریان عروسک بازی، آرزوها و خواسته های شان را اعلام می کنند و در بسیاری مواقع، رفتارهای والدین یا دیگر اطرافیان شان را تقلید می کنند. برای یک کودک، بازی با عروسک فرصتی ایده آل برای فرو رفتن در نقش های دیگر است و گاهی حتی در جریان این بازی ها، ترس، خشم، اضطراب یا ناراحتی هایش را ابراز می کند.  پس اگر دوست دارید بدانید در ذهن و زندگی فرزندتان چه می گذرد، می توانید بدون اینکه متوجه شود عروسک بازی اش را زیرنظر بگیرید.

از عروسک بازی پسرم بترسم؟

برخی بررسی ها نشان می دهند که پسرها هم به همان اندازه دخترها عروسک بازی را دوست دارند. تعجب کردید؟ باورتان نمی شود که به همین سادگی بخواهیم عروسک بازی پسرها را طبیعی جلوه دهیم و بپذیریم که ممکن است یک دختر تمایلی به عروسک بازی نداشته باشد؟ اجازه دهید موضوع را کمی بازتر کنیم. منظور از بازی با عروسک، بازی با تمام نمادهایی است که بچه ها آنها را به جای آدم های دیگر می نشانند. اگر چنین نگاهی داشته باشیم، یک عروسک با موی بلند و کفش پاشنه دار، همانقدر عروسک است که یک جنگجوی 10 سانتی متری که لباس رزم پوشیده و روی زمین می خزد.

برای بعضی پسربچه ها میل به بازی با عروسک ها طبیعی است. آنها هم دوست دارند با باربی ها بازی کنند، عروسک ها را پوشک کنند و در این بازی ها نقش پدر خانواده را برعهده بگیرند و از نظر بسیاری از روانشناسان، دلیلی برای منع آنها از این بازی ها وجود ندارد. از نظر آنها اگر بازی پسرتان با این عروسک ها شما را بترساند، اتفاق ترسناکی خواهد افتاد. اگر شما به فرزندتان القا کنید که میل طبیعی او به پدر بودن در میان عروسک ها، یک میل عجیب و دخترانه است، او را هم در مورد جنسیتش به شک خواهید انداخت.

به جای چنین برخوردی، می توانید روی کمک والد همجنس حساب کنید. «پدر»ها در زندگی «پسر»ها نقش غیرقابل انکاری بازی می کنند. پس از همسرتان بخواهید در ساعات دیگر روز زمینه عجین شدن پسر عروسک دوست تان با ابزارهای مردانه را فراهم کند.

خراسان نیوز

مطالب مرتبط:

اسباب بازی های مناسب کودکان

اسباب بازی های سنین مختلف کودک

معیارهای یک اسباب بازی خوب چیست؟

.

منبع :