آکاایران:  مادر سارا می گوید خسته شده است. سارا دختر 6 ساله ای است که شب را در اتاقش نمی خوابد و این مسئله مادرش را خسته کرده است. مادر سارا در توصیف مشکلش می گوید: «سارا به محض اینکه او را در اتاقش تنها می گذارم و می روم، شروع به گریه می کند.» او بلافاصله بعد از رفتن مادرش شروع به […]

 مادر سارا می گوید خسته شده است. سارا دختر 6 ساله ای است که شب را در اتاقش نمی خوابد و این مسئله مادرش را خسته کرده است. مادر سارا در توصیف مشکلش می گوید: «سارا به محض اینکه او را در اتاقش تنها می گذارم و می روم، شروع به گریه می کند.» او بلافاصله بعد از رفتن مادرش شروع به گریه کردن می کند و سعی می کند به این ترتیب خودش را به تخت مادرش برساند. اگر گریه به تنهایی کارساز نباشد او ساعت ها فریاد می زند طوری که گاهی دچار حمله آسم می شود. همه این رفتارها باعث شده مادر سارا در نهایت تسلیم اصرارهای او شود. به این ترتیب او هیچ شبی را خودش به تنهایی نخوابیده است و در نهایت با قشقرقی که به پا کرده است در کنار مادرش و در تخت آنها خوابیده است. از آنجا که سارا در طول روز مشکل خاصی ندارد و خیلی راحت با خواهرش بازی می کند و تنها مشکل او شب ها و هنگام خواب است، این موضوع مادر سارا را نگران می کند.

قدم به قدم جلو بروید
پیش از همه مادر سارا باید بداند که به منظور ایجاد این عادت در سارا صبوری لازم است، چون از نظر سارا این کار خیلی سخت است و او به این راحتی قبول نمی کند که در اتاقش تنها بخوابد. مادر سارا باید بر نظم و انضباط توجه ویژه ای داشته باشد زیرا این رفتار باعث می شود سارا در نهایت تسلیم شود. ضمن آنکه والدین باید به این موضوع هم دقت کنند که کودکان قابل تغییر هستند. توجه داشته باشید که با ایجاد این عادت مادر و دختر هر دو شب های آرامی خواهند داشت و با آسودگی استراحت می کنند. وقتی مادر سارا توضیح داد که سارا با خواهرش همیشه بازی می کند متوجه شدم که او آدم درون گرایی نیست. او دختری با اعتماد به نفس و شاد است و به نظر می رسد باید از قدرت بازی برای رفع این مشکل استفاده کند.

قوانینی را برای خوابیدن در اتاق وضع کنید
اینگونه به نظر می رسد که سارا یاد گرفته چطور مادرش را مجبور کند شب ها در کنارش بخوابد. او فقط می خواهد بگوید حرف حرف خودش است. بنابراین بهتر است برخی قوانین اصلی را در مورد خواب برایش وضع کنید:
 یک برنامه خواب روتین و سلامت ایجاد کنید. طوری که همیشه به آن عمل کنید.
 در مورد زمان خواب منظم باشید و به بهانه های کودک خود برای نخوابیدن توجه نکنید.
 کودک را به رختخواب ببرید و برای او توضیح دهید که از او انتظار می رود تمام شب را همانجا بماند.
 اولین بار که از تخت بیرون آمد به او بگویید «عزیزم زمان خواب است» و او را دوباره به تخت برگردانید.
 دفعه بعد که از تخت خود بیرون آمد به او «بگویید زمان خواب است» و او را به تخت برگردانید.
 دفعه سوم که از تخت بیرون آمد چیزی به او نگویید و فقط او را به تخت برگردانید.
 هر بار که از تختش بیرون آمد او را به تخت برگردانید هر چند که این موضوع زمان زیادی ادامه پیدا کند.

نباید قوانین را بشکنید
به حتم شب اول بسیار سخت خواهد بود. او حتما هرکاری که لازم باشد انجام می دهد تا به خواسته اش برسد اما شما باید همچنان محکم بایستید و او را به تختش هدایت کنید. حتی امکان دارد او پشت در اتاق شما بخوابد و این حتما برایتان سخت خواهد بود اما اگر تحمل کنید همه چیز بهتر خواهد شد. اینجاست که می توانید از قدرت بازی استفاده کنید. بهتر است به او بگویید اگر شب را در اتاق خودش نخوابد فردا نمی تواند با خواهرش بازی کند. شما باید با این تهدید پیام جدیت را به او برسانید. به این ترتیب او هم موضوع را جدی می گیرد.

جام جم سرا

مطالب مرتبط:

کـودکان و رویـای شیـرین در اتـاق خواب مامان!

روشهایی برای جدا کردن اتاق خواب کودکان !

خواب طبیعی کودک چقدر است

.

منبع :