آکاایران: تا زمانی که شما فرزندی ندارید، نمی توانید درک کنید که حاضر شدن و رفتن به خارج از منزل در صبح چقدر دشوار است. بلند شدن از رختخواب، لباس پوشیدن، شانه کردن موها، درست کردن صبحانه و خوردن آن، مسواک زدن، پیدا کردن کفش ها، مرتب کردن کیف و غیره. هر کدام از اینها آنقدر زمان بر […]

تا زمانی که شما فرزندی ندارید، نمی توانید درک کنید که حاضر شدن و رفتن به خارج از منزل در صبح چقدر دشوار است. بلند شدن از رختخواب، لباس پوشیدن، شانه کردن موها، درست کردن صبحانه و خوردن آن، مسواک زدن، پیدا کردن کفش ها، مرتب کردن کیف و غیره. هر کدام از اینها آنقدر زمان بر است که می تواند روزتان را از همان ابتدا دشوار کند. اگر می خواهید این روند را ساده تر کنید، ترفندهای زیر را به کار گیرید.

از شب قبل آماده شوید

این ترفند به یاری بسیاری از خانواده آماده است. بعضی ها لباس هایشان را آماده می کنند یا بعضی دیگر میز صبحانه را از شب قبل می چینند. شما نیز می توانید تعدادی از کارهایتان را از شب قبل انجام دهید.

لوازم را در جاهای غیر معمول بگذارید

شاید دوست داشته باشید که همیشه کفش ها در اتاق خواب باشند یا لباس های کودکتان در کمدش، اما برای سرعت بخشیدن به کارهایتان در روز، بهتر است آنها را در مکان هایی که به آن تعلق ندارند، بگذارید. به عنوان مثال شانه را در ماشین تان بگذارید تا کودکتان بتواند در راه مدرسه موهایش را شانه بزند یا لباس ها را روی صندلی غذاخوری آویزان کنید تا مجبور نباشید ساعت ها وقت تان را صرف پیدا کردنشان در کمد کنید.

کارها را مشخص و تنها به آنها بپردازید

بسیاری از مادران می گویند که حذف کارهای اضافی، مانند روشن و تماشا کردن تلویزیون، می تواند موجب تمرکز کودکان و تسریع کارهایشان شود.

مسابقه ای ترتیب دهید

گاهی وقت ها لازم است برای انجام کارها مسابقه ای ترتیب دهید تا کودکتان سرعت اش را بالا ببرد. به عنوان مثال با فرزندتان در لباس پوشیدن به رقابت بپردازید، هر کسی که زودتر لباس هایش را به تن کرد، برنده است.

از زنگ ساعت یا تایمر استفاده کنید

زنگ ساعت را در زمان مقرر تنظیم کنید. (به عنوان مثال 15 دقیقه مانده به اتوبوس) یا در اتاق کودک تان زنگی بگذارید و برای بیدار کردنش، چند بار آن را فشار دهید.

قبل از خواب برای کودک آرامش ایجاد کنید

برای کمک به خواب ازغذاهای حاوی تریپتوفان مثل شیر و گوشت بوقلمون استفاده شود و به عنوان میان وعده قبل از خواب به کودک اسنک های سبک داده شود. فعالیت های خوب قبل از خواب شامل حمام گرفتن با آب گرم، خواندن داستان برای کودک، داشتن ساعتی همراه با آرامش با خانواده، گوش کردن به موزیک ملایم یا صداهای طبیعی، یادآوری خاطرات شیرین نیز در ایجاد شرایط خواب راحت موثر است.

همراه با بزرگ شدن کودک، روتین زمان خواب را می توان تغییر داد به طور مثال می توان در خارج ازمنزل قدم زد یا راجع به حوادث روز یا برنامه فردا صحبت کرد یا به انجام بازی های کارتی یا تخته ای یا پازل، پرداخت.

کودکان بزرگتر ممکن است قبل ازخواب به مطالعه بپردازند یا به موزیک گوش کنند یا به سرگرمی های آرام مورد علاقه شان مشغول شوند. با وجود انجام تمام فعالیت های فوق، کلید اصلی روتین زمان خواب این است که کودک بداند چه ساعتی باید لباس خواب بپوشد و دندان هایش را مسواک کند و چه زمانی باید در رختخواب باشد و چه مدت را در رختخواب به فعالیت هایی مانند کتاب خواندن بپردازد، در واقع کودک نباید مدت زیادی از زمان بیداریش را در رختخواب بگذراند.

 اگر کودک در زمان مقرر برای خواب آماده نبود می توان این زمان را برای 30 دقیقه به تأخیر انداخت ولیکن برای رسیدن به زمان خواب همیشگی باید زمان خواب را به تدریج جلو کشید تا به ساعت خواب مقرر همیشگی رسید.

وضعیت محیط اتاق خواب

درجه حرارت اتاق خواب کودک باید مناسب و ثابت باشد. محیط اتاق خواب بهتر است تاریک بوده و در صورت نیاز یک چراغ خواب کوچک روشن شود.

در طول شب، لحظات کوتاهی به کودک سرزده شود تا ازسلامت او اطمینان حاصل شود. تهویه هوای اتاق مناسب و محیط خواب آرام و بی سروصدا باشد، کودک را نباید زمانی که ناراحت است در رختخواب گذاشت.

رختخواب فقط برای خوابیدن است و در محدوده آن کودک نباید به بازی کردن، غذا خوردن یا مشاهده تلویزیون، بازی های کامپیوتری و ویدیویی یا صحبت کردن با تلفن بپردازد، در زمان خواب این وسایل باید خاموش باشد. در عوض وسایل و ابزاری که برای کودک ایجاد امنیت و آرامش می کند مانند عروسک، اسباب بازی یا پتوی خاص را می توان در اختیار او گذاشت.

 لباس خواب کودک باید راحت و مناسب باشد. کودک را باید در وضعیت خواب آلود اما هنوز بیدار به رختخواب گذاشت تا دررختخواب به خواب رود، اگر اجازه داده شود تا کودک هرکجا که خوابش گرفت بخوابد، شکستن این عادت بسیار مشکل است. درصورتی که کودک درطول شب مرتبا می غلتد، بهتر است او را از رختخواب بیرون آورد و به یک فعالیت با تحرک کم مانند مطالعه کردن مشغول نمود و مجددا پس از 20 تا 30 دقیقه به رختخواب بازگرداند.

تاثیر عادات و رفتارهای روزانه کودک در خواب شبانه

بسیاری از عادات و رفتارهای روزانه به خواب شب کودک کمک می کند،کودک درابتدای صبح و به محض بلند شدن از خواب درمعرض نور خورشید قرار گیرد، اطمینان از دریافت نور طبیعی خورشید در طی روز به حد کافی، تاثیری مثبت برای ایجاد آرامش وی در طول روز دارد.

عدم استفاده از اتاق خواب کودک برای تنبیه، نظارت برصحنه هایی که کودک درطی روز از طریق تلویزیون، اینترنت و بازی های ویدیویی می بیند و نهایتا توجه به هرگونه تغییر هیجان آور مانند مشکلات مدرسه، طلاق، مرگ عزیزان کودک، نقل مکان یا رقابت با خواهر و برادر که ممکن است بر خواب کودک تأثیرگذار باشد، باید به طور جدی از جانب والدین مورد توجه قرار گیرد.

مجله شهرزاد

مطالب مرتبط:

خواب طبیعی کودک چقدر است؟

ناگفته های خواب کودک

تنظیم ساعت خواب کودکان

.

منبع :