آکاایران:  بله، اولین جشن تولد تنها برای والدین کودک و مهمان هاست. کودکتان این تولد را به خاطر نخواهد آورد اما این بدین معنی نیست که شما نیز نباید از آن لذت ببرید. ما برای جشن تولد کودک تان پیشنهادهایی را آورده ایم.  چه کسی را دعوت کنید کودک یک ساله شما ممکن است از غریبه ها یا مکان های […]

آکاایران: جشن تولد یک سالگی کودک چگونه باید باشد؟!

 چه کسی را دعوت کنید

کودک یک ساله شما ممکن است از غریبه ها یا مکان های جدید بترسد. علی رغم علاقه اش به دیگر کودکان، او هنوز نمی داند چگونه با آنها بازی کند. او از توجهات فردی لذت می برد و دوست دارد شما را بخنداند و این عوامل اغلب خانواده ها را متقاعد می کند تا بودجه کمی برای آن بپردازند و تنها دوستان نزدیک، تعداد کمی از اقوام و همسایه ها را دعوت کنند. مهم نیست که شما چقدر مهمان دارید، به خاطر بسپارید که کودک شما به توجه تان احتیاج دارد.

 چقدر برای مهمانی خرج کنید

هزینه ای که شما می پردازید بستگی به خودتان و نوع جشنی که برای کودکتان در نظر گرفته اید دارد. به خاطر بسپارید که مواد غذایی پر هزینه ترین بخش است که قبل از تزیینات و کیک می آید. به خودتان بیشتر از توانتان فشار نیاورید، جشنی کوچک در این سن نیز زیباست.

 بهترین زمان

احتمالا کودک شما هنوز در صبح و بعدازظهر چرت می زند، پس بهتر است جشن را غیر از آن زمان ها برپا کنید. از مهمان های دیگر نیز زمان چرت کودکانشان را بپرسید زیرا اگر کودکی گریه کند، کودکان دیگر نیز گریه را شروع خواهند کرد. بهتر است زمان جشن را کاهش دهید. شاید یک ساعت یا بیشتر برای کودک 1 ساله شما زیاد باشد.

 مکان جشن تولد

معمولا خانه راحت ترین مکان برای برگزاری اولین جشن تولد است و جایی است که کودک شما در آن احساس امنیت می کند. اما اگر خانه شما کوچک است و برای پذیرایی از مهمان ها جای کافی ندارد، می توانید آن را در سالن اجتماعات محل، یک رستوران، خانه یکی از اقوام یا اگر هوا خوب بود در پارک برگزار کنید.

 تزیینات

شما می توانید از یک رنگ خاص برای تزیینات استفاده کنید یا بشقاب و دستمال سفره هایی با طرح شخصیت های مورد علاقه کودکان تهیه کنید. این مرحله بیشتر برای عکس یادگاری مناسب است.

 غذا

غذای ساده انتخاب کنید. غذاهای متنوع در نهایت روی زمین پخش خواهند شد. غذاهای کوچک و انگشتی برای کودکان و والدین مناسب اند و خوردن آنها موجب قطع بازی و حرفشان نخواهند شد. بعضی از کودکان ممکن است به اندازه کافی دندان برای گاز زدن غذا داشته اما تعدادی ممکن است هنوز دندان در نیاورده باشند، بنابراین بهتر است غذای کافی را برای هر دو گروه تهیه کنید. ساندویچ های پنیر کوچک (شما می توانید آنها را به شکل های مختلف درست کنید)، تکه های پنیر، میوه های خرد شده، ماکارونی مارپیچی و ماست های کوچک انتخاب های خوبی هستند. شما همچنین می توانید از شیرینی های طرح دار که به تکه های کوچک تری تقسیم شده اند استفاده کنید.

احتیاجی نیست برای تعداد اندک مهمان هایتان غذای زیادی درست کنید، به جای آن تلاش تان را روی تنوع مزه ها، طرح و رنگشان بگذارید. از سرو آجیل، آب نبات سفت، ذرت، کشمش، مارشملو و غذاهای دیگری که ممکن است خطر خفگی برای کودکان داشته باشد بپرهیزید.

برای نوشیدنی بهتر است آب، شیر و آب میوه را برای کودکان و آب معدنی و لیموناد را برای بزرگسالان سرو کنید.

تهیه کیکی زیبا را فراموش نکنید. بعضی از والدین تکه های کوچک کیک را برای تولد کودک شان ترجیح می دهند. شما می توانید برای هر فرد، حتی کودکتان، یک کاپ کیک سرو کنید. کیک های خانگی عالی هستند اما از قنادی ها نیز می توانید کیک های متنوعی بخرید یا مجبور باشید از قبل آن را سفارش دهید. به کودک خود اجازه ندهید تا به شمع نزدیک شود زیرا قصد او فوت کردن شمع نیست بلکه گرفتن آن است.

 بازی و فعالیت ها

صداهای بلند مثل صدای ترکیدن بادکنک ممکن است کودک شما را بترساند. چرا با موسیقی خود را سرگرم نمی کنید مثلا با کودک خود برقصید یا آهنگ مخصوص کودکان را پخش کنید؟ او همچنین از بازی هایی مثل مخفی کردن اسباب بازی در جعبه یا زیر لباس لذت خواهد برد. و البته او به شما در باز کردن هدیه هایش کمک خواهد کرد. اگرچه باز کردن جعبه کادو از خود کادو برایش جذاب تر است.

 جایزه

شما می توانید به دیگر کودکانی که به مهمانی آمده اند، جایزه بدهید اما فراموش نکنید که چیزهایی مثل شمع و بادکنک برای آنها خطرناک است. اگر می خواهید به عنوان یادگاری به مهمان های خود هدیه بدهید، اسباب بازی ایمن، نرم و کوچک یا کتاب ایده خوبی است.

 هدیه تولد

در این سن کودک شما از اسباب بازی های موزیکال (صدا دار) یا چراغ دار یا هر دو، لذت می برد بنابراین آنها برای هدیه مناسب هستند. هیچ وقت برای خواندن زود نیست پس کتاب نیز می تواند برای او جذاب باشد. اسباب بازی های چرخ دار که کودک را وادار به هل دادن آن می کند، به دلیل افزایش مهارت راه رفتن برای او مفید است. اسباب بازی های مخصوص حمام نیز همیشه خوب اند. شاید بخواهید هدیه ای بزرگ و ماندگار مثل یک تاب یا اسب گهواره ای برای فضای بیرون از خانه بخرید. اگر کودک شما تعداد زیادی اسباب بازی دارد، از اینکه برای او لباس بخرید، ناراحت نخواهد شد.

  نکاتی که نباید فراموش کرد
جایی تمییز، در دسترس و مجهز برای عوض کردن پوشک کودک داشته باشید.
مادرانی که کودک خود را شیر می دهند از اینکه جایی آرام  و خلوت داشته باشند، خشنود خواهند شد.
امنیت را برای کودکان ایجاد کنید.
وسایل شکستنی و با ارزش خود را کناری بگذارید.
به دقت به همه جا  نگاه کنید و اشیا خطرناکی مثل چاقو و اشیا ریز بلعیدنی را به سرعت جمع کنید.
کودکان در کنار هم بازی می کنند اما با هم بازی نمی کنند، بنابراین تعداد زیادی اسباب بازی برایشان فراهم کنید.
آرام باشید. اما بگذارد کودک و مهمان هایتان هر چقدر که می خواهند سروصدا کنند.
ممکن است شما مشغول باشید و از طرفی دیگر نخواهید عکس های جشن تولد کودک تان به خصوص زمانی که او به سمت کیک هجوم می برد را از دست دهید، بنابراین از یک نفر که تمایل دارد درخواست کنید تا از او عکس بگیرد.

نی نی بان

مطالب مرتبط:

تصاویر : دکوراسیون و تزئینات جشن تولد

10 هدیه عالی برای جشن تولد یک سالگی بچه ها!

غذای کمکی کودک از تولد تا یک سالگی

.

منبع :