آکاایران: معمولا یکی از صحنه هایی که هر یک از ما، چندین بار شاهد آن بوده ایم، صحنه صحبت کردن کودک مان با یک شخص خیالی و از طریق تلفن است. او، در حالی که کار بزرگ ترها را تقلید می کند، با شخصی آن طرف خط، دقایقی حرف می زند و بعد، خداحافظی کرده و گوشی را سر جایش می گذارد. […]

معمولا یکی از صحنه هایی که هر یک از ما، چندین بار شاهد آن بوده ایم، صحنه صحبت کردن کودک مان با یک شخص خیالی و از طریق تلفن است. او، در حالی که کار بزرگ ترها را تقلید می کند، با شخصی آن طرف خط، دقایقی حرف می زند و بعد، خداحافظی کرده و گوشی را سر جایش می گذارد. دیدن این صحنه، غیر از خنداندن ما، یک پی آمد دیگر هم دارد؛ آگاه شدن ما از این موضوع که کودک مان قادر است تلفن را از سر جایش بردارد، شماره بگیرد و حرف بزند. پس، اکنون، وقت یاد دادن یکی از ضروری ترین مهارت ها به کودک است؛ تلفن های ضروری!

 از کجا شروع کنیم؟

 همیشه به یاد داشته باشیم که آموزش، امری تدریجی و تکرارشونده است و هیچ وقت با بی حوصلگی و عجله، راه به جایی نخواهیم برد.

زمانی که کودک، شاد و سرحال است، با یک تلفن قدیمی یا اسباب بازی، سراغ اش بروید و برایش توضیح دهید که «درست است که خانه، جای امن و راحتی برای ماست، ولی گاهی ممکن است حوادثی برایمان رخ دهد که به کمک دیگران نیاز داشته باشیم و برای کمک گرفتن از دیگران باید از طریق تلفن، ارتباط برقرار کنیم.»

 چه شماره هایی؟

موارد لازم، ضروری و مهم را مشخص کنید. ردیف کردن شماره ها و سخنرانی کردن درباره موقعیت های متعدد، فقط باعث سردرگمی و اضطراب کودک می شود. پس، چند مورد مهم را در نظر گرفته و با زبانی ساده، برایش توضیح دهید؛ با عبارت ساده ای مثل «اگر دیدی بابابزرگ از خواب بیدار نمی شه، باید بره دکتر» آغاز کنید. سپس، کاری را که باید انجام دهد، توضیح دهید؛ مثلا بگویید «فوری 115 رو می گیری تا آمبولانس بیاد». در مورد آتش سوزی هم می توانید بگویید «اگه دیدی خونه یا ساختمان، بوی دود می ده یا آتیش گرفته، فوری باید ماشین آتش نشانی و آتش نشان ها بیان، درسته؟». سپس، کاری را که باید انجام دهد، توضیح دهید؛ «زود 125 رو می گیری تا آتش نشان ها بیان».

 تهیه لیست

یک برگه مقوایی بلند و باریک تهیه کنید که به راحتی خراب و مچاله نشود. به ترتیب اولویت، شماره های ضروری را با خط درشت و زیر هم بنویسید. دقت کنید که در عرض برگه، فقط یک ردیف و یک شماره وجود داشته باشد. مثلا بنویسید آمبولانس و روبه رویش 115 و آن طرف هم شکل یک آمبولانس را بکشید. در ردیف پایین، کلمه پلیس، روبه رویش 110 و روبه روی این دو، یک ماشین پلیس با چراغی گردان و آتش نشانی، شماره 125 با شکل ماشین آتش نشانی.

 می توانید شماره خانه مادربزرگ، خاله یا بستگانی را هم که نزدیک محل سکونت شما زندگی می کنند، به این لیست اضافه کنید. به یاد داشته باشید که وجود این شماره ها، در لیستی مفصل تر، برای شما و همه اعضای خانواده، ضروری است.

 در آخر، از لیست تان، چند نسخه تهیه کنید و آن را روی در اتاق کودک، کنار در ورودی و کنار تلفن هم بگذارید.

 یک تئاتر خانگی

دوشاخه تلفن را از پریز خارج کنید، خود را به خواب بزنید و از کودک بخواهید که در اتاق را باز کند و با دیدن شما، آمبولانس را خبر کند. سپس، شما نقش اپراتور را بازی کنید. او باید بتواند با اپراتور، آرام و شمرده صحبت کند.

 نام و نام خانوادگی خود را بگوید، علت تماس اش را شرح داده و آدرس خود را بدون اشتباه، اطلاع دهد. برایش توضیح دهید که جزییات را به دقت شرح دهد و تا اپراتور نخواسته، تماس را قطع نکند.

 شاید انجام درست همه این کارها، برای بار اول، مشکل به نظر بیاید، ولی با چندین بار تمرین، او، به راحتی، از پس این کار برخواهد آمد.

لیست بعضی از شماره ها که وجودش در منزل ضروری است:

اورژانس                              115

آتش نشانی                         125

فوریت های پلیس                  110

خانه یکی از بستگان که در کم ترین زمان می تواند خود را به منزل شما برساند   

حوادث آب                           122

حوادث گاز                           194

تاکسی تلفنی تهران             133

نی نی بان

مطالب مرتبط:

زمان طلایی آموزش خلاقیت به کودکان

آموزش روش درس خواندن به کودکان

آموزش جنسی به کودکان در ایران (عکس)

.

منبع :