آکاایران: ایرانیان به دلیل فرهنگ خاصی که دارند همیشه از پاسخ به این  گونه سوالات فرزندانشان پرهیز می کنند اما این مسئله نیز لازم به آموزش دارد مانند اینکه شما به کودکتان یاد می دهید که چگونه قاشق و چنگال را برای غذا خوردن در دست بگیرد، یا چگونه به دستشویی برود و ….همیشه یک سوال […]

ایرانیان به دلیل فرهنگ خاصی که دارند همیشه از پاسخ به این  گونه سوالات فرزندانشان پرهیز می کنند اما این مسئله نیز لازم به آموزش دارد مانند اینکه شما به کودکتان یاد می دهید که چگونه قاشق و چنگال را برای غذا خوردن در دست بگیرد، یا چگونه به دستشویی برود و ….همیشه یک سوال برای کودکان در سنین پایین مطرح است: «مامان من چه جوری دنیا آمدم ؟»

مادر  در پاسخ می گوید: ما از خدا خواستیم کودکی به من و پدرت بدهد و او از آسمان برای ما کودکی فرستاد، یا پاسخ های دیگری به این سبک.

 با تفکیک سنی می شود گفت که سوالات بچه ها در مورد مسایل جنسی از پنج سال به بالا شروع می شود و  والدین باید در این سن واقعیت ها را به زبان خیلی ساده برای  بچه ها توضیح دهند و اگر جواب دادن به سوال را جایز ندانستند اصلاً جواب ندهند زیرا در صورتی که جواب دهید ناخودآگاه حس جنسی کودک پویا می شود.

 مناسب ترین زمان برای آموزش مسائل جنسی به کودک و نوجوان زمانی است که او سوالی را در این زمینه مطرح می کند.

 ارائه آموزش به نوجوانان و کودکان را به روش مستقیم و غیر مستقیم باید دنبال شود. آموزش مستقیم از طریق صحبت کردن است، اما نباید به گونه ای مطرح شود که باعث بیداری زودرس شود.

 به نظر می رسد، مادران بیش از پدران در انتقال اطلاعات جنسی به فرزندان نقش دارند و در بسیاری موارد نیز پدران این وظیفه را از خود سلب کرده و به مادران واگذار می کنند.

 با توجه به مراحل رشد کودک، به پرسش های او پاسخ دهید. هر چه سن او کمتر است پاسخ ها را عینی تر و با لحن جدی بگویید. جواب آنها را حداکثر در دو تا سه جمله بدهید. بچه های ده- دوازده ساله به اطلاعات بیشتری نیاز دارند که می توان از طریق کتاب ها، جزوه ها و کلاس های آموزشی به آنها دست یافت.

 اما بهترین دوران برای بازگویی این مسائل سن بین 7 تا 12 سال است. منظور از این مقاله این نیست که تمام جزئیات مسائل جنسی را مطرح کنید فقط اینکه با توجه به سن فرزندتان به او پاسخ دهید،  نباید اطلاعات به گونه ای باشد که باعث بیداری زودرس جنسی گردد.

 دوره نوجوانی از بحرانی ترین دوره هاست. زمانی است که دختر و پسر به جنس مخالف  دلبستگی های فکری و جنسی پیدا می کنند. تاثیر نیرومند تمایلات جنسی، جایگزین بسیاری از تصورات و مفاهیم ذهنی می شوند، آثار دلبستگی جنسی در رفتار آنان آشکارا منعکس می شود.

 باید در این سنین بسیار مراقب بچه ها بود و آنها را با نکات مهمی آشنا کرد، زیرا بسیاری از تجاوزات جنسی در این سنین اتفاق می افتد و مهم ترین دلیل آن عدم اگاهی کودکان است، پس در سن مناسب فرزندانمان را با این مسائل آشنا کنیم.

نی نی بان

مطالب مرتبط:

متداولترین پرسشهای کودکان درباره مسایل جنسی و پاسخ صحیح به آنها

پاسخ گویی به سوالات جنسی کودکان!

مامان تو زنی یا مرد؟!

.

منبع :