آکاایران: در یک بعدازظهر معمولی صرفا برای رفع کسالت، به نزدیک ترین پارک به منزل خود رفته اید و روی یک نیمکت خوشرنگ نشسته اید و بازی بچه ها را نگاه می کنید. چیزی که مقابل چشمانتان اتفاق می افتد، بسیار جالب توجه است. در جمعی کودکانه همه بچه ها دنباله رو یکی از دوستان کوچک خود هستند. آن یک کودک خاص شاید جثه […]

در یک بعدازظهر معمولی صرفا برای رفع کسالت، به نزدیک ترین پارک به منزل خود رفته اید و روی یک نیمکت خوشرنگ نشسته اید و بازی بچه ها را نگاه می کنید.

چیزی که مقابل چشمانتان اتفاق می افتد، بسیار جالب توجه است. در جمعی کودکانه همه بچه ها دنباله رو یکی از دوستان کوچک خود هستند.

آن یک کودک خاص شاید جثه ریزی داشته باشد اما کمی که دقیق تر می شوید به خوبی درمی یابید همان کوچولوی مورد نظر که پیشروست و بقیه هم دنباله روی او، چنان به حکمران مطلق این جمع کودکانه تبدیل شده که در واقع کسی جرات نمی کند در مقابل خواسته های او جز تسلیم، واکنش دیگری نشان دهد.

 خب! شاید موضوع برایتان جالب شده باشد و بخواهید در این مورد بیشتر بدانید اما در حقیقت اولین چیزی که لازم است بدانید این است که شک نکنید آن کودک پیشرو یک کوچولوی مردادی است!

شیرکوچولویی که ریاست و حکمرانی در او یک امر ذاتی است!

 شیرهای مغرور!

 با دم شیر بازی نکنید! حتی اگر پدر و مادرش هستید. بچه های متولد مرداد ذاتا مغرور هستند. اوضاع برای آن ها تا زمانی روبه راه است که همه چیز بر وفق مرادشان باشد، در غیر این صورت درست مانند یک شیر واقعی چنان می غرند که ممکن است هر کسی در اطرافشان از این همه خشم و عصبانیت وحشت کند.

 در چنین مواقعی بهتر است برای نشان دادن جذبه پدر و مادری راه معقولی را انتخاب کنید. در این راه عاقلانه یک نکته را فراموش نکنید، غرور این کودکان را هرگز نشکنید. هیچ وقت در جمع آن ها را بابت رفتارشان سرزنش نکنید چون به واقع غرورشان را خرد کرده اید و این همان چیزی است که یک بچه شیرحتی با وجود سن و سال کم خود نمی تواند با آن کنار بیاید و در نهایت برایش صدمات روحی جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

 رئیس کوچولو!

بهتر است با این قضیه کنار بیایید که فرزند مردادی شما ذاتا حس ریاست را در خود دارد و اتفاقا از بروز چنین احساسی اصلا شرمسار نخواهد شد. اگر قصد دارید این حس را در او سرکوب کنید باید بدانید که راه اشتباهی را انتخاب کرده اید. شما به عنوان والدین اول به آینده او فکر کنید و بعد تصمیم بگیرید.

 این حس ریاست دوران کودکی که گاهی شما را در برابر دیگران شرمنده می کند (چون گاهی شکل زورگویی به خود می گیرد) می تواند در آینده از فرزند شما یک رئیس تمام عیار بسازد و در واقع آینده شغلی او را تضمین کند. پس بهتر است به جای سرکوب چنین حسی در جهت تقویت آن به شیوه ای صحیح و اصولی گام بردارید.

 وقتی از او تعریف می کنید…

  این بچه عاشق تعریف و تمجید دیگران از خودش است. در واقع کودکان متولد مرداد دوست دارند جایی بنشینند که در معرض دید همه باشند و البته خودشان هم کاملا بر دیگران تسلط داشته باشند، آن وقت آماده اند تا قربان صدقه رفتن ها و تعریف های اغراق شده از خود را بشنوند.

 در این مواقع لبخند می زنند و خودشان را برای دیگران لوس می کنند. این یک نوع خودنمایی است که البته بهتر است خیلی به آن پر و بال ندهید اما نه به این معنی که نباید از کوچولوی خود تعریف کنید و قابلیت هایش را به زبان بیاورید.

اتفاقا برعکس، شما هم باید مثل هر پدر و مادر دیگری از فرزند خود بگویید و با قربان صدقه رفتن به او محبت کنید اما جایی که احساس کردید این اتفاق تبدیل به حربه ای برای خودنمایی او شده یک توقف کوتاه را در برنامه قرار بدهید و موضوع را برایش روشن کنید که قابلیت هایش نباید به وسیله ای برای خودنمایی برابر دیگران تبدیل شود.

 البته بهتر است این موضوع را هم به طور خصوصی با او در میان بگذارید چون اگر در جمع این بچه ها را سرزنش کنید قطعا با یک نتیجه معکوس روبه رو خواهید شد!

 یک ریسک پذیر واقعی

مواظب باشید! این کودکان به خاطر اعتماد به نفس بالایی که دارند و بابت همان هم خودشان را رئیس بقیه می دانند، خیلی راحت خطر می کنند! با این وصف در سنین پایین تر باید حسابی مراقب رفتار آن ها باشید چون تا زمانی که نتوانند خطر را از بی خطر تشخیص بدهند ممکن است ریسک های وحشتناکی بکنند.

 خوش مشرب های کوچک!

درست است که بچه های متولد مرداد ناخوآگاه خودشان را رئیس می دانند و بقیه را زیردست! اما این دلیل نمی شود که خلق و خوی تندی داشته باشند. این بچه ها اتفاقا بسیار خوشرو و خوش مشرب هستند طوری که همیشه هم سن و سال هایشان از معاشرت با آن ها لذت می برند.

 شیرهای کوچولو حکمرانی می کنند اما در عین حال با دوستان خود صمیمی هستند و از ارائه هیچ کمکی به آن ها دریغ نمی کنند. به این ترتیب آن ها می توانند در آینده به روسای محبوبی برای کارمندان خود تبدیل شوند.

البته این بین پیش می آید که زور بگویند و از همین طریق بقیه کودکان را تحت سلطه خود دربیاورند اما همان طور که پیش تر مطرح شد این یک خصوصیت ذاتی است که بالاخره باید به نوعی با آن کنار آمد!

 چطور شیر کوچولو را مهار کنید!

  خب! در تقابل با دیگران این بچه ها می خواهند رئیس باشند و معمولا هم موفق هستند. اما آیا در مقابل پدر و مادر ها هم ممکن است چنین اتفاقی بیفتد؟

 طبیعی است که اگر والدین اجازه بدهند، این اتفاق هم خواهد افتاد اما واقعیت اینجاست که شما در قامت پدر و مادر باید وقار و متانت خود را حفظ کنید.

بنابراین سیاست افراط و تفریط را کنار بگذارید و صرفا یک میانه رو باشید چون در غیر این صورت آنچه در خانه شما حاکم می شود نه یک روال معقول بلکه رویه ای غیرطبیعی است که در راس آن کوچولوی مردادماهی شما قرار دارد!

 خب راهش این است که گاهی به عنوان والدین غذایش را در سینی بگذارید و برایش به اتاق ببرید اما این روند را یکسره تکرار نکنید مثلا هر 2 روز یکبار این کار را بکنید چون شاید اگر 3 روز پشت سر هم این اتفاق تکرار شود آن وقت ناگهان شما به گماشته او تبدیل شده اید و او در قواره یک رئیس به شما دستور می دهد! حالا انتخاب با خودتان است.

 مردادی ها در مدرسه

 باید امیدوار باشید که معلم صبور نصیب فرزند مردادماهی شما شود چون وقتی گاهی اوقات درست در مدرسه حس ریاست به سراغ این کودکان می آید فقط یک آموزگار با صبر و حوصله می تواند اوضاع را در کنترل خود دربیاورد و به قول معروف شرایط را اداره کند.

به خصوص که بچه های مردادی خیلی هم برای درس خواندن وقت نمی گذارند و از این رو بعید نیست که به لحاظ تحصیلی هر از گاهی با آن ها دچار مشکل شوید.

 البته از آنجا که برای هر چیزی راه حلی وجود دارد، بنابراین بابت این موضوع هم نباید خیلی نگران باشید. اینجاست که می توانید غرور بی حد و حصر او را تحریک کنید و از علاقه مندی اش به قدرت استفاده کنید.

به او یادآور شوید که اگر خوب درس بخواند و نمره های مقبولی را به دست بیاورد نه تنها باعث سربلندی شما شده بلکه خودش هم در رتبه کلاسی بالا تر از بقیه قرار می گیرد. همین تذکر کوچک کافی است تا تغییر و تحول شگرفی را در زمینه درسی در او شاهد باشید.

 در ضمن این کودکان شاید همیشه نتوانند شاگرد زرنگ کلاس باشند اما از آنجا که به لحاظ معاشرتی بسیار کم نقص هستند و خلق و خوی گرمی دارند، همواره برای معلم خود جزو شاگردهای محبوب کلاس خواهند بود.

خلاصه این که از بابت مدرسه آن ها نباید نگران بود چون به راحتی قادر هستند گلیم خود را از آب بیرون بکشند.

 به آن ها زور نگویید

 بهتر است درباره یک موضوع با خودتان روراست باشید. درست است که به عنوان پدر و مادر باید گاهی اوقات به بچه ها تحکم کرد و برخورد جدی با آن ها داشت اما درباره بچه های متولد مرداد اوضاع کمی متفاوت است.

این بچه ها هرگز زیر بار موضوعات تحمیلی نخواهند رفت. شاید در ظاهر ماجرا وانمود کنند که حرف شما را پذیرفته اند اما بهتر است این نکته را بدانید که در قاموس زندگی آن ها هیچ اتفاقی که به ایشان تحمیل شود پذیرفتنی نیست!

 به خصوص اگر قرار باشد این تحمیل با ضرب و زور انجام شود. بنابراین بهتر است راه تعامل با این کودکان را پیدا کنید. زبان خوش قطعا اولین گام است و البته گاهی هم می توانید از همان حس غرور و ریاست استفاده کنید تا آن ها را به سمت بهتری سوق بدهید.

 با شیر کوچولو مدارا کنید!

 اگر پدر و مادر یک کودک مرداد ماهی هستید باید تا به حال متوجه شده باشید که این بچه ها کم و بیش بچه های سختی هستند. به این ترتیب شاید راه بزرگ کردن آن ها خیلی هم هموار نباشد اما مطمئن باشید این راه یک جنگ نیست که در آن مجبور شوید هر تاکتیکی را امتحان کنید تا به نتیجه برسید.

 فقط باید بتوانید حس ریاست ذاتی آن ها را در راه صحیحی پرورش دهید. به آن ها یاد دهید غرورشان را کنترل کنند و البته تفاوت غرور و خودنمایی را برای شان روشن کنید. این کودکان اگر در چارچوب آرامش قرار بگیرند همه حرف های شما را می پذیرند و آرام آرام به همانی تبدیل می شوند که شما می خواهید.

 یادتان باشد که سرکوب غرور و حس ریاست آن ها همواره نتیجه بدی در پی خواهد داشت. پس همه چیز را برایش روشن کنید و کنارش باشید تا در چارچوب همان آرامش یاد شده کمک حالش باشید.

 اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود آنگاه در آینده که او بر صندلی ریاست یک شرکت بزرگ و موفق نشسته و قابلیت های کاری اش زبانزد خاص و عام شده این شمایید که به داشتن چنین فرزندی به خودتان افتخار خواهید کرد.

دلگرم

مطالب مرتبط:

تاثیر ماه تولد بر رفتار کودک شما!

گروه خونی کودک معرف شخصیت اوست!

شخصیت کودک خود را بشناسید!

.

منبع :