آکاایران: از شیر گرفتن نوزاد معمولاً کار ساده ای نیست زیرا جدای از شیر خوردن، کودک وابستگی هایی به مادر و آغوش او پیدا کرده است که به راحتی از آن دل نمی کند. بعضی از بچه ها به راحتی شیر خوردن را ترک می کنند اما برخی دیگر در دوره ای طولانی و با سختی های بسیار، راضی به خوردن غذاهای دیگر […]

آکاایران: با این 10 روش, از شیر گرفتن کودک راحت میشود!

از شیر گرفتن نوزاد معمولاً کار ساده ای نیست زیرا جدای از شیر خوردن، کودک وابستگی هایی به مادر و آغوش او پیدا کرده است که به راحتی از آن دل نمی کند. بعضی از بچه ها به راحتی شیر خوردن را ترک می کنند اما برخی دیگر در دوره ای طولانی و با سختی های بسیار، راضی به خوردن غذاهای دیگر می شوند. برخی از اصول روان شناختی می تواند برای از شیر گرفتن کودک از شیر مادر موثر باشد.

1-از شیر گرفتن بچه وقت و صبر می خواهد

او از زمانی که پا به دنیا گذاشته، در آغوش مادر قرار گرفته و شیر او را خورده است. طبیعی است که به راحتی نمی تواند از آن دل بکند. پس بهتر است یک بازه زمانی چند هفته ای را برای ترک شیر، برای او در نظر بگیرید. در این دوران باید برنامه های ویژه ای تدارک ببینید زیرا بچه ها معمولاً پرخاشگر می شوند. آرامش خود را حفظ و سعی کنید رفتاری آگاهانه در برابر آن ها داشته باشید. اگر قرار باشد با اولین گریه و فریاد دوباره به او شیر بدهید، هیچ وقت موفق نخواهید شد.

2- پیش از آن که کودک را از شیر بگیرید، او را به غذا خوردن و نوشیدن مایعات با لیوان عادت دهید

این موضوع باعث می شود که برای ترک خوردن شیر مادر مجبور به تحمل سختی های غذا خوردن با قاشق و چنگال نشود. برای او سرویس غذاخوری جداگانه ای، با طرح های کودکانه و رنگ های شاد و تند بخرید.
در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید، از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت هایی که شیر می خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد

به جای لیوان های شیشه ای هم که برای بچه ها خطرناک است، می توانید از قمقمه های رنگی پلاستیکی استفاده کنید. این وسایل حواس بچه ها را پرت و به دلیل جذابیت هایی که دارد، آن ها را به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می کند.

3- به تدریج فاصله زمانی شیر دادن ها را بیشتر کنید

صبح ها وقتی کودک از خواب بیدار شد به او شیر دهید و نوبت بعدی را تا جایی که امکان دارد به تأخیر بیندازید. در این حالت خود به خود، تعدادی از دفعات شیردهی حذف می شود. البته باید این زمان را با خوراکی های مقوی و میوه ها پُر کنید. اگر گرسنه بماند حتماً باز هم به سراغ شما می آید.

4- اگر شاغل هستید و کودکتان عادت کرده است که در زمان و مکان خاصی شیر بخورد، باید حواستان به زمان باشد

در ساعت های شیردهی سعی کنید خود را مشغول نشان دهید در عوض کمی آب میوه یا یک لیوان شیر را برای نوشیدن در اختیار کودک بگذارید. بهتر است برای این کار نوشیدنی مورد علاقه او را انتخاب کنید تا با رغبت آن را بنوشد. اگر بیشتر اوقات در جای خاصی از خانه به او شیر می دادید، سعی کنید دکوراسیون خانه را تغییر دهید. با این کار چیزهایی که او را یاد شیر خوردن می اندازد از خاطرش می رود.

5- در برنامه های روزانه ی او تغییرهایی به وجود ورید

او را زمان بیشتری خارج از خانه نگه دارید تا در عادت های او تغییر ایجاد شود. کودک را بیشتر به خانه پدر و مادربزرگش یا به پارک ببرید. بچه ها در این سنین به راحتی با جایگزین ها کنار می یند پس سعی کنید روش ها و کارهای مناسبی را برایش در نظر بگیرید.

6- از همسرتان کمک بگیرید

از او بخواهید وقت بیشتری را با فرزندتان بگذراند. در دورانی که قصد دارید او را از شیر بگیرید، از پدر خانواده بخواهید به او غذا بدهد یا وقت هایی که شیر می خواهد، او را در آغوش بگیرد و بیرون از خانه ببرد. پدر می تواند شب ها فرزندتان را بخواباند و در کنار او باشد زیرا بسیاری از بچه ها عادت دارند با مکیدن سینه مادر خود به خواب بروند.

7- اگر امکان دارد، او را با پدر و مادربزرگش یا یکی از اعضای خانواده که با او صمیمیت بیشتری دارد، به مسافرت بفرستید

دور بودن او از فضای خانواده ممکن است خیلی از عادت های او را از سرش بیندازد. قبل از انجام این کار مطمئن شوید که او می تواند چند روز بدون شما و در محیطی غریب به راحتی زندگی کند. این امر در مورد برخی از بچه ها قابل اجرا نیست زیرا جدایی شان از پدر و مادر، حس بی اعتمادی را در آن ها به وجود می ورد.

8- در طول روز وقت بیشتری به کودکتان اختصاص دهید

او در تمام مدت شیر خوردن به بوی بدن مادر و صدای ضربان قلب او عادت کرده است؛ این عوامل به او آرامش می دهند. با او بازی کنید، او را در آغوش بگیرید، از او بخواهید در کارهای خانه به شما کمک کند.

می توانید از قمقمه های رنگی پلاستیکی استفاده کنید. این وسایل حواس بچه ها را پرت و به دلیل جذابیت هایی که دارد، آن ها را به خوردن غذا و نوشیدن مایعات تشویق می کند

مرتب تکرار کنید که او در حال بزرگ شدن است و باید بعضی از عادت هایش را ترک کند. در این حالت کمتر ضربه روحی می خورد و روابط مادر و فرزند هم دچار مشکل نمی شود.

9- در روش های سنتی، مادران موادی مانند فلفل را به نوک سینه خود می زدند تا کودک از خوردن شیر امتناع کند

بعضی از بچه ها چنان به شیر مادر وابسته اند که حاضرند تندی و تلخی را به جان بخرند اما دست از شیر خوردن برندارند. برای انجام این کار حتماً با متخصص اطفال مشورت کنید. داروهای گیاهی خواص و عوارضی دارند که ممکن است برای کودک شما مضر باشد.

10- سعی نکنید خود را بیمار و سینه تان را زخمی نشان دهید

با این کار کودک ناراحت می شود و ممکن است از وضعیت پیش آمده بترسد و وحشت کند. در این حالت نه تنها مشکلی حل نمی شود بلکه موضوع جدیدی به مشکلات خود اضافه کرده اید. بچه ها در دورانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، وابستگی های عاطفی شدیدی پیدا می کنند و این رفتار شما به آن ها صدمه می زند

البته بعضی کارشناسان به دلایل زیر توصیه می کنند شیر دادن مادر به کودک تا پایان دو سالگی ضروری است زیرا:

1- هنوز بهترین منبع تأمین پروتئین برای کودک است.

2- تا حدود 30 درصد کالری مورد نیاز او را تأمین می کند.

3- مواد ایمنی بخش موجود در آن، طیف حفاظتی مهمی برای کودک دارد و این طفل نوپا را که بسیار متحرک و فعال است و با دست زدن به همه جا و همه چیز، خود را به سهولت در معرض بیماری قرار می دهد از ابتلاء به اسهال و سایر عفونت ها حفظ می کند.

4- تکامل عصبی و روانی کودک را که با شیرمادر آغاز شده ، با تداوم واستمرارآن در سال دوم زندگی ، کامل می کند.

5- نیازهای عاطفی و روانی او را که برای رشد و تکاملش بسیار ضروری هستند تأمین می کند.

6- با کاهش دفعات بیماری، اثر قابل توجهی در شرایط روحی و روانی و اقتصادی خانواده دارد.

7- اغلب کودکان در ایام بیماری کم اشتها هستند و به کمتر چیزی، به اندازه شیرمادر میل دارند و این منبع غذایی در ایام بیماری به بهبود آنان کمک می کند.

8- و بالاخره در جریان اسهال و استفراغ، هیچ چیز به اندازه شیرمادر برای کودک قابل تحمل نیست.

نکات مهم در تغذیه کودک در سال دوم زندگی شامل موارد زیر است که باید مد نظر داشته باشید :

1- ادامه تغذیه با شیرمادر همچنان مورد تأکید است.

2- شیرمادر بعد از صرف غذای کودک داده شود.

3- دفعات تغذیه به غیر از شیرمادر 4 تا 5 بار در روز است.

4- هنوز باید در غذا تغییراتی داد تا هضم آن آسانتر باشد ؛ زیرا اگر غذا یکباره و به صورت آنچه که در سفره خانواده است به کودک داده شود، ممکن است هضم آن برای او مشکل باشد. مثلا بهتر است برنج به صورت کته و کاملاً نرم شده باشد . می توان آن را با کمی آب خورش نرم وله کرد وبه کودک داد.

5- نیاز کودک به کلسیم و پروتئین توسط شیرمادر و مقدار ماست پاستوریزه ای که در روزمی خورد تامین می شود.

6- سفیده تخم مرغ کم کم به همان صورت که درمورد زرده تخم مرغ شروع شده بود به صورت کاملا پخته و سفت شده شروع ، و به تدریج یک سفیده کامل مصرف شود. می توان یک روز در میان یک تخم مرغ کامل به کودک داد.

7- کودک فعالانه در غذا خوردن دخالت داشته باشد و خود غذا را با دست یا قاشق کوچک بردارد و به دهان ببرد.

8- از 11 ماهگی به بعد ، زمان انتقال از غذاهای مخصوص به غذای سفره خانواده است.

9- حبوبات از مواد غذایی دارای پروتئین، کربوهیدرات و املاح است . درسال دوم به تدریج بر تنوع حبوبات مصرفی بیفزایید . می توانید آنها را به صورت کاملاً پخته شده همراه با سیب زمینی و با روغن یا کره و ترجیحاً روغن زیتون به کودک بدهید.

نی نی بان

مطالب مرتبط:

دعایی جالب برای از شیر گرفتن کودک

ترفندهایی برای از شیر گرفتن کودکان

شش باور غلط درباره از شیر گرفتن کودکان!

.

منبع :