آکاایران: فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: خوردن غذا با دست، تاتی کردن، تکامل کلامی کودک، راندن سه چرخه و شناخت جنسیت از جمله کلیدهای طلایی کودک در محدوده سنی ۱۱ ماهگی تا ۶ سالگی کودک است.ساسان ساکت در گفت و گو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در ادامه مبحث کلیدهای طلایی تکامل کودکان […]

کودکان از چه زمانی مساله "جنسیت" را تشخیص میدهند؟ -  -آکاکودکان از چه زمانی مساله "جنسیت" را تشخیص میدهند؟ -  -آکا

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: خوردن غذا با دست، تاتی کردن، تکامل کلامی کودک، راندن سه چرخه و شناخت جنسیت از جمله کلیدهای طلایی کودک در محدوده سنی ۱۱ ماهگی تا ۶ سالگی کودک است.
ساسان ساکت در گفت و گو با فارس، در پاسخ به پرسش شهروندان در ادامه مبحث کلیدهای طلایی تکامل کودکان اظهار داشت: ماه 11 و 12 بعد از تولد کودک، ماه مهمی است چرا که از یک سو به جشن تولد کودک نزدیک می شویم و از سوی دیگر کودک یک سری مهارت ها را فرا می گیرد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: خوردن غذا با دست، چنگ زدن و ریختن غذا از جمله حرکت هایی است که در مجموعه تکامل کودک جای دارد. کودک با انجام این کارها در ماه های آینده یاد می گیرد که چگونه از قاشق و چنگال استفاده کند.

متخصص بیماری های کودکان و نوزادان ادامه داد: در ماه 11 و 12 کودک، نهی کردن را می فهمد و عباراتی چون «نکن، دست نزن» را درک می کند. ساکت افزود: در این محدوده سنی، تاتی کردن کودک شکل می گیرد بدین معنا که مادر می تواند یک دست کودک را بگیرد و کودک با کمک مادر راه برود؛ البته در پایان دوازده ماهگی کودک باید مستقلاً راه برود.

وی ادامه داد: در پایان یک سالگی کودک اولین کلمات معنادار را می گوید کلماتی نظیر «مامان، بابا و …». فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان به تکامل طبیعی کودک در سال دوم بعد از تولد پرداخت و گفت: تعادل حین راه رفتن، چرخیدن و برگشتن به هنگام صدا زدن وی از جمله تکامل هایی است که در این سن باید دیده شود؛ کودک در این سن می تواند یکی یکی از پله ها بالا برود و همچنین بالا رفتن از اشیای دیگر را تجربه کند.

ساکت افزود: نکته مهم در این سن تکامل کلامی کودک است و کودک در این سن می تواند جمله سه کلمه ای بگوید، جمله ای شامل «فاعل، مفعول و فعل» نظیر «مامان شیر بده». این استاد دانشگاه تصریح کرد: به کار گرفتن فعل در جمله بیشترین امتیاز برای کودکی است که در کلام از آن استفاده می کند.

وی افزود: در سال دوم کودک می تواند با فنجان و با یک دست آب بنوشد حتی در این سن کودک قادر است با گذاشتن 3 تا 4 مکعب بر روی هم برج بسازد؛ همچنین استفاده از قاشق و چنگال و شوت کردن توپ نیز از جمله تکامل هایی است که در این سن دیده می شود. فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: کودک در این سن می تواند به والدین خود در شستن دست هایش کمک کند.

وی تکامل طبیعی کودک در 3 سالگی را در راندن سه چرخه ارزیابی کرد و گفت: این مسئله حتی سؤال امتحانات تخصصی نیز هست چرا که از جمله تکامل های طبیعی کودک 3 ساله راندن سه چرخه است. فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: در سن 3 سالگی کودک می تواند به طور یک در میان از پله ها بالا برود، به خوبی بدود و روی دو پای خود بپرد؛ همچنین اگر قد کودک اجازه دهد در را باز کند چرا که فرآیند استفاده از دستگیره برای باز و بستن در را فهمیده است.

متخصص بیماری های کودکان و نوزادان اظهار داشت: کودک 3 ساله می تواند توپ را بالای سر خود بگیرد و پرتاب کند و با کمک مادر به دستشویی برود.
ساکت، مهمترین نکته در سن 3 سالگی را آشنایی کودک با سه رنگ اصلی دانست و گفت: سؤالاتی نظیر «چرا، کی ، چه جوری و چه وقت» از جمله سؤالات رایجی است که یک کودک 3 ساله از والدین خود می پرسد.

فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تصریح کرد: نکته طلایی این است که کودک در آینده اولین باری را که به پزشک رفته و به خاطر می آورد از سن 3 سالگی اش است. ساکت ادامه داد: در محدوده سن 4 تا 6 سالگی افزایش مهارت در پریدن، انجام حرکات چرخشی و استفاده همزمان از قاشق و چنگال و به دست گرفتن قلم و شروع به کشیدن خطوط از جمله کلیدهای تکامل کودک است.

متخصص بیماری های کودکان و نوزادان ادامه داد: کودک در این محدوده سنی می تواند با قیچی کاغذ را ببرد و با کمک مادر به خوبی مسواک بزند. این استاد دانشگاه افزود: مهمترین نکته در این سن آن است که کودک 4 تا 6 ساله می تواند جنس خود را تشخیص دهد و بفهمد که دختر یا پسر است، پس خانواده ها باید دقت داشته باشند که از 4 سالگی به بعد به هیچ عنوان لباس جنس مخالف را بر فرزند خود نپوشانند.
فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان تصریح کرد: بلند بودن مو برای یک پسر بچه یا پوشیدن لباس پسرانه برای یک دختر در این سن اشتباه است چرا که کودک در آینده دچار اختلال هویت جنسی می شود یا مبدل پوشی او تقویت می شود.

فارس

.

منبع :