آکاایران: یک کارشناس تغذیه گفت: نحوه نادرست قطع شیردهی به کودک می تواند موجب مقاومت کودک نسبت به غذا شود. عبدالصاحب باقری اظهار کرد: صفت بدغذایی از زمانی به کودک اطلاق می شود که مادر قصد اضافه کردن وعده کمکی را به غذای کودک دارد و در این هنگام بعضی کودکان به دلیل عادت به شیر مادر […]

آکاایران: با کودک بدغذا چه باید کرد؟


یک کارشناس تغذیه گفت: نحوه نادرست قطع شیردهی به کودک می تواند موجب مقاومت کودک نسبت به غذا شود.

عبدالصاحب باقری اظهار کرد: صفت بدغذایی از زمانی به کودک اطلاق می شود که مادر قصد اضافه کردن وعده کمکی را به غذای کودک دارد و در این هنگام بعضی کودکان به دلیل عادت به شیر مادر و یا نحوه نادرست شروع تغذیه با غذای کمکی، نسبت به آن مقاومت نشان می دهند.

وی ادامه داد: به مادران توصیه می شود با استفاده از غذاهای نیمه جامد مانند فرنی یا حریره بادام به عنوان غذای کمکی، حساسیت های کودک را شناسایی کرده و غذای جدید را به صورت هفتگی وارد برنامه غذایی کنند؛ یعنی اگر کودک نسبت به غذایی علاقه نشان داد، برای نوبت بعد غذای جدیدی تهیه نشود بلکه حداقل یک هفته برای خوردن غذای جدید به کودک مهلت داده شود.

این کارشناس تغذیه، برخی بیماری های زمینه ای مانند اسهال، گوش درد و یا آغاز رویش دندان را از عوامل بدغذایی کودکان ذکر کرد و توضیح داد: باید توجه داشت که کودک مانند افراد بزرگسال علاقه ای به نشستن بر سر سفره نداشته و ممکن است بخواهد در میان یک وعده غذایی، وقفه های چند دقیقه ای برای فعالیت فیزیکی داشته باشد که در این موارد مادران باید حوصله به خرج داده و غذا را آرام آرام به کودک بخورانند.

باقری تصریح کرد: سن 2 سالگی که سن گرفتن کودک از شیر مادر است، از سنینی است که ممکن است با قطع شیردهی ناگهانی، با بدغذایی کودک همراه شود. روش صحیح قطع شیردهی در وعده اول صبح و در آخر، قطع شیردهی شبانه است.

وی درباره تغذیه کودکان 3 تا 5 ساله، اظهار کرد: از آنجایی که در سنین 3 تا 5 سال، کودک بسیار تقلیدپذیر است باید از بدگویی از غذا بر سر سفره اجتناب کرد و استفاده از سس ها، شکر و نمک را تا حد امکان به منظور ذائقه سازی درست در کودک محدود کرد. همچنین استفاده از ظروف کودکانه با طرح و نقش مناسب و یا افزودن مواد غذایی به رنگ های زرد، نارنجی و سبز که در ذرت و هویج وجود دارد، در اشتهازایی کودک مؤثر هستند.

این کارشناس تغذیه با اشاره به مضرات تنقلاتی مانند چیپس و پفک، والدین را از امکان خرید مستقیم این اقلام توسط پول توجیبی کودک نهی کرد و گفت: با شروع سن مدرسه رفتن بسیاری از کودکان در معرض دسترس دست فروشان با مواد غذایی آلوده قرار می گیرند که مانع از استفاده کودک از غذاهایی با ارزش غذایی در منزل می شود، بدین منظور استفاده از صبحانه و میان وعده ها و لقمه های خانگی برای ساعات مدرسه توصیه می شود.

وی بر لزوم مصرف صبحانه تاکید کرد و گفت: غذاهای گرم در وعده صبحانه مانند حلیم می تواند در اشتهازایی موثر باشد چرا که دستگاه گوارش در اول صبح آمادگی کافی برای دریافت غذا را ندارد و دلیل بسیاری از کودکان که از مصرف صبحانه سر باز می زنند این است که میل به خوردن صبحانه سرد ندارند.

باقری زاده اضافه کرد: ممکن است کودک در سنین مدرسه به مصرف بعضی غذاها مانند گوشت علاقه نشان ندهد که این دلیل خاصی نداشته و به شرایط فیزیولوژیکی بدن وی بستگی پیدا می کند، اما سعی والدین باید این باشد که تمایل استفاده از لبنیات به خصوص شیر را به وسیله شیرکاکائو و شیرموز در کودک ایجاد کنند.

.

منبع :