آکاایران: با کودکان خجالتی چکار کنیم؟

آکاایران: کارشناس کودک و نوجوان اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه معتقد است، کودکان خجالتی اگر درمان نشوند تا آخر عمر خجالتی خواهند ماند.

 

 

وی با بیان اینکه کودکان خجالتی به طور محسوسی ترسو هستند، در گفتار و رفتار ملاحظه کارند و از ابراز وجود بیزار هستند، به دلایل خجالتی شدن کودکان نیز اشاره کرد.

 

این کارشناس معتقد است، کم رویی پدر و مادر و الگو شدن آنها برای کودک می تواند یکی از مهم ترین دلایل خجالتی شدن کودکان باشد.

 

تحقیر در خانه و مدرسه، برچسب زدن به کودکان، تلقین به آنها که خجالتی هستند، مقایسه کودک با دیگران و توقع بیش از حد از کودک از جمله عواملی است که می تواند کودکان را خجالتی کند و وی از آنها نام برد.

 

ابراهیمی تاکید کرد: تجارب منفی گذشته کودک که کار بدی کرده و مورد سرزنش و تحقیر قرار گرفته نیز می تواند موجب خجالتی شدن کودکان شود.

 

کارشناس کودک و نوجوان اداره کل بهزیستی استان کرمانشاه یادآوری کرد: نقل و مکان های متعدد خانواده نیز می تواند از عوامل خجالتی شدن کودکان شود.

 

به گفته این کارشناس راهکارهای متعددی برای کمک به کودکان خجالتی وجود دارد، اما اگر این کودکان درمان نشوند تا آخر عمر خجالتی خواهند ماند.

 

وی شناخت دلایل خجالتی شدن کودک را مهمترین اصل برای کمک به این کودکان عنوان و خاطرنشان کرد: والدینی که کودکان خجالتی دارند، باید به فرزند خود اعتماد به نفس بدهند.

 

ابراهیمی کاهش وابستگی به خانواده، فراهم کردن امکان حضور کودک در محیط های اجتماعی، سپردن کودک به مهدکودک و ... را از جمله راهکارهای کاهش خجالت در کودکان برشمرد و تصریح کرد: بازی کردن با سایر همسالان نیز می تواند به کودکان خجالتی کمک کند.

 

وی بر لزوم خودباوری در کودکان خجالتی تاکید کرد و گفت: خجالتی بودن کودک هیچ ربطی به جنسیت و یا ژنتیک ندارد و بیشتر به عوامل محیطی وابسته است.

.

منبع :