آکاایران: توصیه های سودمند برای والدین...

تغذیه ی صحیح  ، ورزش و استراحت همچنان از ارکان سلامت و رشد کودکان هستند. تامین یک خانه ی امن و سرشار از دوستی و محبت ، صرف وقت با کودکانتان ، بازی کردن ، رقصیدن ، شادی کردن و حتی یک گفتگوی ساده اثر بسیار عمیقی در پرورش آنها می گذارد. در زیر بر حسب سن کودکان توصیه های مناسبی ارائه میگردد:

 - نوزدان تا یک سالگی:

رشد موزون نوزاد شما ، به معنای رشد حافظه ، زبان و قدرت فکر و اندیشه ی وی است. نوزاد رفته رفته روی صدای شما تمرکز می کند و همچنین حس بینایی آنها بر روی اشیا و آدمها متمرکز می شود.

رشد قدرت تکلم نوزاد ، در این مرحله بسیار مهم است. مهارت های گوش دادن ، فهمیدن ، و شناختن نامهای اشیا و آدمها از عناصر ابتدایی سازنده قدرت تکلم او هستند. راه هایی که شما به کار می برید تا فرزندتان را در آغوش بگیرید ، با او بازی کنید ، صحبت کنید و ... همگی در توانایی و نوع رفتار او با شما و دیگران تأثیر بسزایی دارد.

 - کودکان در یک تا دو سالگی:

در این دوران کودک بسیار در جنب و جوش است ، نسبت به خود و پیرامونش آگاه است. افراد و اشیاء  تازه ، توجه وی را جلب می کنند. در این سن ، کودک خود را در تصاویر یا آینه می شناسد ، کم کم استقلال عمل پیدا می کند ، از دستورات سرپیچی می کند ، از رفتار بزرگتر ها و کودکان بزرگتر تقلید می کند ، در این دوران بسیار مهم است که به کودکان خود کمک کنید تا شکوفا شوند و چیز های تازه ای را تجربه کنند.

 - کودکان در دو تا سه سالگی:

بخاطر رشد کودک و پافشاری او برای استقلال عمل ، این دوره ، دوره ی پر زحمت و نگران کننده برای والدین است. با این حال، این دوره برای آنها هم می تواند هیجان انگیز و لذت بخش باشد. کودک در این دوره جهان شگفت آور را رفته رفته ژرفتر می کاود. از جنبه هوشی ، اجتماعی و احساساتی ، او تغییرات زیادی را تجربه می کند که والدین در شکل گیری آنها بسیار می توانند تأثیر گذار باشند. در این مرحله به آنها در پیوستن به بازیهای گروهی و نوع نقشی که آنها بر عهده می گیرند کمک کنید.

 - کودکان در سه تا پنج سالگی( پیش دبستانی):

همچنان که کودک بزرگ می شود ، دنیای او نیز شروع به باز شدن و وسیع تر شدن می کند. آنها مستقل تر می شوند و بر روی آدم های بزرگتر و بچه های فامیل بیشتر تمرکز می کنند. آنها سوالات بیشتری درباره ی دیگران و مسائل پیرامون خود می پرسند. نوع تعامل آنها با خانواده و اطرافیانشان به شکل گیری شخصیت آنها کمک می کند و به آنها دستیابی به روش های شخصی برای اندیشیدن و زیستن را می آموزد. در این دوره آنها را باید به بازی با کودکان دیگر تشویق کرد. این کار به آنها میزان مشارکت و دوستی را یاد می دهد .

 - کودکان شش تا هشت سالگی (دوره نونهالی):

در این دوران ، تغییرات بسیاری در زندگی کودکانه روی می دهد. در این زمان ، کودکان می توانند کفش و لباس خود را بپوشند ، توپ را به راحتی در دستان خود بگیرند . استقلال آنها از خانواده در این دوره بسیار اهمیت دارد . پیشآمد هایی مانند درخشش در مدرسه ، کودکان را به برقراری مناسبات عاقلانه با جهان پیرامون تشویق می کند. با آنها درباره ی مدرسه ، دوستان ، اشیاء و چیزهایی که وی در آینده به عنوان هدف انتخاب می کند ، صحبت کنید .

 -  کودکان در نه تا یازده سالگی ( نونهالی ) :

حس استقلال کودک و تمایل او به دوستانش ، در این دوره آشکارتر می گردد . رابطه ی سالم با دوستان در شکل گیری شخصیت کودکان بسیار اهمیت دارد . در این دوره تاثیر دوستی روی رفتار آنها بسیار زیاد است . کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند ، در برابر اثرات بد رفتار دوستانشان بهتر مقاومت می کنند و تصمیم های بهتری برای خود می گیرند . بسیار مهم است که کودکان در کنار حس استقلال ، حس مسئولیت پذیری خود را نیز رشد بدهند. بنابراین ، والدین در راستای تقویت این حس ، آنها را بایستی در کارهای خانه سهیم سازند . درباره ی پس انداز کردن و عاقلانه خرج کردن پول با آنها صحبت کنند .

 - کودکان در دوازده تا چهارده سالگی ( دوره نوجوانی ) :

این دوره سر آغاز تغییرات شدید فیزیکی ، هوشی ، احساسی و اجتماعی در کودکان است. دوره بلوغ آغاز می شود. برخی تغییرات جسمی بویژه در دختران ، ممکن است آنها را مضطرب سازد . همچنین این فکر که آنها در نظر دیگران چگونه هستند ، گاهی باعث نگرانی  آنها می شود . بسیار اهمیت دارد که به نقطه نظرات آنها چگونه توجه می کنید . و احساسات و نظرهای آنها را در تصمیم گیری ها چگونه دخالت می دهید. در این زمان هنر گوش دادن و شنیدن حرف های آنها بسیار سودمند خواهد بود.( فقط گوش دادن و شنیدن، نه لزوماً عمل کردن)

 - کودکان پانزده تا هفده سالگی(دوره ی نوجوانی):

این دوره ، دوره ی تکمیل تغییرات فیزیکی ، هوشی ، احساسی ، جنسی و روانی کودکان است . دوره بلوغ دیگر کامل شده است . فرزندان شما دیگر نگران وضعیت جسمانی و ظاهری خود هستند. رعایت دستورات غذایی به ویژه برای دختران در این دوره لازم است. در این دوره فرزندان شما ، زندگی خصوصی خود را پایه گذاری می کنند. همواره به نقطه نظرات آنها توجه کنید و فاقد سرکوب کردن به علایق و سلایق آنها ، به حرف هایشان خوب گوش دهید . ( باز هم یاد آوری می کنیم که فقط گوش دادن و شنیدن ، نه لزوماً عمل کردن.)

مجله پزشکی مادر

.

منبع :