آکاایران: اشتباهات رایج والدین در مورد کودکان

اغلب کودکان تابع مقرراتی که والدین برای آنها مشخص می کنند، نیستند. آنان انرژی زیادی دارند و دوست دارند توانایی های خود و محدودیت هایی را که برایشان مشخص کرده اید را امتحان کنند و می توانند به روش خود والدین را فریب دهند. در زیر 9  اشتباه را که والدین مرتکب می شوند و باید از آن اجتناب کنند، نام می بریم:

1- ناهماهنگ بودن

تا جائیکه میتوانید برای فرزندتان یک برنامه مرتب داشته باشید. وقتی که فرزندتان غذایی روی زمین میریزد یا به زمان خواب خود اهمیتی نمیدهد ، نحوه واکنش خود را با همسرتان هماهنگ  و بهترین روش را انتخاب کنید .

2- کم توجهی به دور هم بودن در خانواده

با خانواده  وقت سپری کردن  برای کودکان ، لذت بخش است اما برخی از والدین نمی توانند با خانواده خود باشند. Thomas phelan  دکتر،روانشناس کلینیکی درشیکاگو و مولف چندین کتاب درمورد والدین، می گوید:

فرزندان، بودن در کنار والدین را غنیمت می شمارند. همینطور برای والدین این زمان سرگرم کننده است. اما چه روشی برای وقت گذراندن با کودکان مناسب است؟ او می گوید:

در کنار فرزند خود بنشینید و با آنان بازی کنید وهنگام خواب برایشان کتاب و قصه بخوانید.

3- کمک کردن بیش از حد به کودک

برخی از والدین وقتی برای فرزندشان مشکلی پیش میاید برای کمک کردن به آنان عجله میکنند. این کار شما برای فرزندتان این پیام را دارد که آنان قادر به انجام کارهایی مثل کامل کردن پازل و یا پوشیدن لباس خود نیستند. Bessy Brown Braunمی گوید: کمک بیش از اندازه والدین به کودکان باعث میشود که آنان به خود متکی نباشند و ما باید تلاش کردن را به آنان بیاموزیم.

4- زیاد صحبت کردن با کودک

صحبت کردن با بچه ها ایده خوبی است اما نه زمانی که آنان اشتباهی مرتکب میشوند . تصورکنید بچه دوساله ای زمانی که باید غذا بخورد ، درخواست شیرینی از مادر میکند و شیرینی را به زور می گیرد و مادر آن را از او پس میگیرد و درحالیکه فرزندش گریه میکند سعی میکند با او بحث کند.  Phelanمی گوید:

بحث کردن با کودک نوعی متقاعد کردن او است. اما آنها بزرگسال نیستند و نمی توانند خود را با آنچه که میگویید وفق دهند.

چه راهی برای آموزش مقررات برای بچه ها مناسب تر است؟

Phelanمی گوید:

به فرزندتان اگر گفته اید کاری را انجام دهد دیگر درمورد آن بحث نکنید . اگر او پیروی نکرد به او هشدار دهید اگر باز سرپیچی کرد به او یا مهلت بدهید یا بلافاصله عکس العمل نشان دهید.

5- فقط از غذاهای مخصوص خوردن

آیا فرزند شما فقط مرغ سرخ شده یا نوع خاصی از ماهی را می خورد؟ ممکن است تغذیه بچه ها محدود به نوعی غذا باشد و رژیم غذایی ثابتی دارا باشند و چیز دیگری نخورند. فرزند خود راتشویق کنید تا غذاهای دیگر را هم  بخورد. تعداد زیادی از بچه ها وقتی ببینند والدینشان ازغذا خوردن آنان لذت می برند، دوست دارند غذاهای نوین را امتحان کنند. .Altmannمی گوید:

اگر فرزندانتان از خوردن خودداری می کنند، غذایشان را در بشقاب بریزید تا بخورند. برخی از بچه ها دوازده بار یا بیشتر، از خوردن یک غذای نوین امتناع می کنند .

Braunمی گوید:

اگر بچه ها در ابتدا به غذا ناخنک می زنند ، نگران نباشید کم کم  آن غذا را می خورند. آنان جدل کردن برسر غذا خوردن را دوست دارند و اگر با آنان این برخورد را ادامه بدهید، بدتر می کنند. تا زمانی که فرزند شما بتواند چیزی را که در بشقاب است بخورد، نگران نباشید.

6- کنار گذاشتن تختخواب

خواباندن کودک در تختخوابش باعث ایمن تر بودن و بهبود عادتهایش هنگام خواب می شود. بچه ها اگر زود به رختخواب بروند ممکن است دچار بی خوابی شوند.

Altmannمی گوید:

بسیاری از مادرها بدلیل اینکه مجبورند هر شب با فرزند خود بخوابند، در  روز احساس خستگی می کنند. این مادرها نمی دانند که آنها مثالی برای فرزندشان هستند.

چه زمانی بچه ها را باید از تختخواب نوزادیشان بیرون بیاوریم؟ بین سنین 2 الی 3 سال یا وقتی قدشان به یک متر رسید.

7- آموزش زود هنگام توالت کردن

وقتی والدین احساس کنند وقتش رسیده که کودک باید از توالت استفاده کند او  را برای انجام اینکار مجبور می کنند و وقتیکه بچه ها مرتکب اشتباهی می شوند والدینشان آنان را شدیدا سرزنش میکنند که این امرباعث کشمکش می شود.

Altmann  می گوید:

وقتی کودکان آمادگی دارا باشند خودشان این کار را انجام میدهند و نیازی به رفتار خشن نیست. اما برای آموزش مراحلی وجود دارد. به آنان توالت را نشان دهید و شیوه استفاده از آن را برایشان توضیح دهید واگر برایتان میسر بود ، طرز استفاده از آن را نشان دهید.

اگر فرزندتان تا سن 4 سالگی یاد نگرفت، چه باید کرد؟

Altmannمی گوید: نگران نباشید هیچ بچه ای تا سن دانشگاه این عادت برایش باقی نخواهد ماند!!

8- اجازه بیش از حد برای تماشای تلویزیون

بچه هایی که زیاد تلویزیون تماشا میکنند بعدها در یادگیری مشکل بیشتری پیدا می کنند. طبق مطالعات انجام شده بچه های زیر 2 سال آنچه را که از صفحه تلویزیون و رایانه می بینند، نمیتوانند درک کنند. فرزندان خود را  با مطالعه و انجام فعالیت های بدنی سرگرم کنید . با آنان صحبت کنید و آنان را تشویق به حرف زدن وگوش کردن کنید.

Altmannمی گوید:

هرچه کمتر کودک خود را درمقابل تلویزیون قراردهید، بهتراست.

9- تلاش زیاد برای جلوگیری از کج خلقی بچه ها

بسیاری از والدین نگرانند که بچه های کج خلق آنها را والدینی نالایق نشان بدهند. اما همه بچه ها، کج خلقی دارند و زمانیکه بداخلاق اند صحبت کردن با آنان بی فایده است ولو این که این رفتارها در مقابل جمع و در یک مکان عمومی باشد.

Braunمی گوید:

والدین باید به یاد دارا باشند که بچه ها به نظریات دیگران به خصوص افراد غریبه اهمیت می دهند. بویژه وقتی مردم به خاطر رفتاری که فرزندتان انجام میدهد به او خیره شوند و یا چیزی بگویند، پس فرزند خود را از مقابل چشمان کنجکاو و یا معترض آنان دورکنید و او را درآغوش گرفته و حمایت کنید.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، شهلا آقایانی

.

منبع :