آکاایران: انتخاب بازی کودک باتوجه به سنش

آکاایران: انتخاب بازی کودک باتوجه به سنش

مغازه ها پر از انواع اسباب بازی ها هستند. باید اسباب بازی هایی متناسب با سن و توانایی های فرزندتان انتخاب کنید، در غیر این صورت، به جای اینکه اسباب بازی ذهن او را تحریک کند، ممکن است وی را در شرایط شکست و ناکامی قرار دهد. و باید بدانید که اسباب بازی های گران قیمت تر، لزوماً اسباب بازی های بهتری نیستند.

ابداعات «خانگی» اغلب جذاب تر هستند، خصوصاً به خاطر سادگی شان. به جای اینکه تمامی اسباب بازی های مناسب هر سن کودک لیست شود (در مغازه های اسباب بازی فروشی فقط کافیست که اتیکت روی اسباب بازی را بخوانید و در خانه هم مشاهده و نظارت بر کودک کفایت می کند)، ما در اینجا مراحل رشد کودک را به وضوح شرح داده ایم تا به این ترتیب بدانید که در هر موقعیت سنی، چه کار باید انجام دهید.

نوزاد سروصداها، موزیک و صدای خودش را می شنود. حتی اگر خواندن و زمزمه کردن هم بلد نباشید، صدای تان برای او ارزشمند است، این صدا را می شناسد و با آن اطمینان خاطر پیدا می کند. اگر صدای تان واقعاً خوش آهنگ نیست، زمانی که با او تنها هستید، برایش بخوانید. مطمئناً، چندین اسباب بازی موزیکال او را شاد خواهند کرد. او حرکات، نور و رنگ ها را می بیند. چیزهای تزئینی به او هدیه دهید: اشیا متحرک را در جایی که دید دارد، آویزان کنید، پوسترهای رنگی شاد به دیوار بزنید، حتی فویل های آلومینیوم هم که نور را منعکس می کنند، می تواند گزینۀ خوبی باشد. اشیا را جلوی چشمش حرکت دهید تا با نگاه آنها را دنبال کند. او در ننو یا گهواره اش احساس خیلی خوبی دارد، اما بازوهای شما و درتماس بودن با بدن تان را که به او اجازه می دهد بوی شما را حس کند، ترجیح می دهد.

ا

 انتخاب بازی کودک باتوجه به سنش -آکا انتخاب بازی کودک باتوجه به سنش -آکا
ز 3 تا 6 ماهگی

چیزی را که در دست دارد، می مکد و سعی می کند چیزهای در دسترسش را بگیرد. در این سن و سال جغ جغه خیلی نوزاد را سرگرم می کند. این اسباب بازی نه تنها سروصدا تولید می کند، بلکه می تواند آن را در دهان بگذارد. چرتکه اسباب بازی، با حرکت و رنگ هایش واقعاً شادی آور است. جامعه پذیری اش شروع می شود، توجهش به دیگران، بزرگترها و بچه ها جلب می گردد. اطرافش را مشاهده می کند و اولین لبخندهای جذابش را بر لب می آورد.

دوست دارد حرکت کند و تکان بخورد اما زیر پتوی گرم ماندن و با امنیت کامل نگاه کردن به بدنش که هنوز همۀ آن را کشف نکرده، نیز برایش لذت بخش است. گردش در کالسکه یک لذت واقعی است که باعث می شود او دنیا را بهتر کشف کند. دوست دارد که ماساژش دهند و نوازشش کنند، این اقدامات هم به او کمک می کنند تا بدنش را بهتر بشناسد. می توانید در حالی که نشسته اید، نوزاد را روی کتف تان بخوابانید تا با بدن تان در تماس باشد. سعی می کند صداهای جدیدی از خود تولید کند. بنابراین باید همچنان با او حرف بزنید و تمام حرکات و کارهایی را که انجام می دهید یا خودش انجام می دهد را توضیح دهید. لحظۀ خندیدن کودک واقعاً لذت بخش است که می توانید در این لحظه با او سهیم باشید.

از 6 تا 9 ماهگی

در ابتدا به کمک تکیه گاه و سپس فاقد آن می تواند بنشیند. اگر دست هایش را بگیرید، از بالا بردن پاهایش و جهش کردن لذت خواهد برد. این زمان یک دورۀ بزرگ اکتشاف است. تمام اشیا را می شناسد، آنها را در دهان می گذارد و گاز می زند. ضروری است که در این زمان اشیاء خطرناک را از دست رسش بردارید، خصوصاً تمام اشیا کوچکی را که ممکن است آنها را از هم باز کند زیرا امکان دارد که آنها را ببلعد. با توپ با او بازی کنید. او خیلی با بدنش بازی می کند تا به تدریج آن را کشف کند، خصوصاً با پاهایش.

در حمام، از این که با دست و پایش آب را به اطراف بپراکند، لذت می برد. تماشای در آئینه برایش همراه با اشتیاق است. بهترین کار این است که او را در نی نی لای لای بگذارید بنشیند تا بتواند هر چیزی را که در اطرافش می گذرد، مشاهده کند. حرف زدن را شروع می کند. باید بدانید که در این دوره، نوزاد می تواند از جداشدن حس نگرانی پیدا کند، بنابراین جدا شدن از مادرش را نمی پذیرد. می گویند که این دوره حدوداً 8 ماه طول می کشد. خصوصاً زمانی که والدینش نیستند، دوست دارد عروسکش را داشته باشد.

 انتخاب بازی کودک باتوجه به سنش -آکا انتخاب بازی کودک باتوجه به سنش -آکا
از 9 تا 12 ماهگی

چهار دست و پا رفتن را شروع می کند، سپس به کمک یک تکیه گاه می ایستد، بهترین حالت این است که دست مامان یا بابا را بگیرد و به کشف خانه بپردازد. کم کم، او می تواند به تنهایی و فقط به کمک مبل یا صندلی بایستد، و در نهایت، با هل دادن کالسکه آن را جابه جا می کند یا چیزهایی را که برایش راحت است، می کشد. بالا رفتن از پله ها او را نمی ترساند (البته با کمک دیگران!). حرکاتش به تدریج کامل می شوند، با موفقیت تکه های نان را بین انگشت شست و اشاره اش می گیرد و با اشیا ارتباط برقرار می کند. اشیا را یک جا جمع می کند، آنها را در یک ظرف می ریزد فاقد اینکه خسته شود، با ماشین ها، عروسک ها، صفحه های کاغذی کتاب کارتون یا پارچه ای بازی می کند. و البته همه چیز را لمس می کند، خصوصاً چیزهایی غیر از اسباب بازی را، مانند: قاشق چوبی، بطری های پلاستیکی، لیوان و... . خیلی باید حواس تان جمع باشد. این دوره زمانی است که وقتش را به جمع کردن چیزهایی اختصاص می دهد که قبلاً رها کرده بود. و با این کار خیلی سرگرم می شود.

او شروع به گفتن کلمات: «سلام»، «خدانگه حافظ» می کند. علاقه اش به تلفن افزایش می یابد. با تحیر به صداهای تلفن به صورت مستقیم یا از بلند گو گوش می دهد. ضمناً گوش دادن به ترانه های بچه گانه را دوست دارد. از بازی قایم باشک خوشش می آید و از آن لذت می برد.

حالا دریافتید که خریدن انواع اسباب بازی مهم نیست، اما بازی کردن با اسباب بازی ها اهمیت بسیاری دارد. و به این منظور، همۀ چیزها بهانه هستند، صداها، حرکات، ابزار

.

منبع :