آکاایران: پول تو جیبی چقدر و از کی؟!

آکاایران: پول تو جیبی چقدر و از کی؟!        

این سوا ل ها و صدها سوال مختلف دیگر درباره پول تو جیبی بچه ها وجود دارد که هر پدر و مادری دوست دارد، بهترین جواب را برای آنها پیدا و مطابق آن عمل کند.

متخصصان می گویند پول توجیبی اولین چیزی است که کودک به کمک آن می تواند مفهوم و ارزش پول را درک کرده و بتواند بخوبی آن را مدیریت کند.

البته باید این نکته را هم در نظر داشته باشید که درست خرج کردن، مهارتی است که در تمام طول زندگی برای فرزندتان مفید و مورد نیاز اوست.

البته اگر قوانین خانواده یا وضعیت مالی شما اجازه نمی دهد این پول را در اختیار کودک قرار دهید، ناراحت نباشید چون این مورد هم درس مهمی است که کودک باید بیاموزد، اما اگر تصمیم دارید به فرزندتان پول توجیبی بدهید، باید نکاتی را در نظر داشته باشید:

نگرشی که بچه ها نسبت به پول و نحوه خرج کردن آن به دست می آورند، معمولاً در خانه شکل می گیرد بنابراین پول توجیبی فرصتی فوق العاده برای آموزش نحوه صحیح خرج کردن پول و پس انداز آن است البته نباید آموزش نکات دیگری مانند نگه داری از پول در برابر دزدی، جا گذاشتن و قرض دادن آن به دیگران را نیز نادیده گرفت.

صرف نظر از مقدار پول، پول توجیبی دادن به کودکانی که در سنین پنج تا شش سال هستند، مفهوم پول و شیوه صحیح مدیریت آن را به بچه ها می آموزد؛ البته تعیین سن دقیق و مناسب برای شروع این کار، ساده نیست و به شرایط و قوانین خانواده وابسته است.

پول توجیبی به کودک می آموزد باید مقداری از پولش را پس انداز کرده و برای داشتن چیزی که می خواهد مدتی صبر کند.

اجازه دهید کودک اشتباه کند تا شیوه صحیح را بیاموزد بنابراین اگر تمام پولش را خرج کرد و برای خرید چیزی که می خواست، پول کافی نداشت ناراحت نشوید.

برای خرج کردن پول های کودک باید محدودیت هایی منطقی و مطابق با سنش در نظر بگیرید.به عنوان مثال می توانید او را از خریدن آدامس منع کنید و از او بخواهید پولش را برای این مواد خرج نکند.

بهترین زمان برای پول دادن به کودک کی است؟

در این زمینه هیچ قانون کلی و مشخصی موجود نیست. پدر و مادر می توانند هر زمانی که از کودک مطمئن بودند و خودشان نیز مشکلی نداشتند، مقدار مشخصی برای پول توجیبی فرزندشان در نظر بگیرند بنابراین هر وقت احساس کردید کودک می فهمد برای خرید کردن باید پول بپردازد، درک می کند خرج کردن تمام پول در یک روز به معنای تمام شدن آن و بی پول ماندن است یا این که برای خرید ناهار در مدرسه یا سوار شدن به اتوبوس به پول نیاز دارد، این کار را شروع کنید.

مقدار پول هم به شما وابسته است و باید مبلغی مناسب با توجه به بودجه خانواده و هزینه هایی که کودک می پردازد (مواردی مانند پول ناهار مدرسه) تعیین شود.

 

 

.

منبع :