آکاایران: ده راز پرورش کودکی شاد

همه پدران و مادران دوست دارند که کودکشان شاد باشد. اما آیا می توانیم همان طور که به کودکان می آموزیم فوتبال بازی کنند یا زبان دومی را یاد بگیرند، به آنها بیاموزیم که شاد و خوشحال باشند؟ آیا بعضی از کودکان ذاتاً شاد متولد می شوند و بقیة آنها باید بار سنگین سختی ها را به دوش بکشند؟ به نظر بیشتر دانشمندان، ژن هایی که کودکان هنگام تولد به ارث می برند بر قدرت شاد بودن آنها تأثیر می گذارد. گفتة مذکور به این معنا نیست که شما نمی توانید برای لذت بردن او از زندگی کار زیادی انجام دهید. با تشویق کودک، به او می آموزید که بیشتر اوقات، خود را در بالاترین حد شاد زیستن قرار دهد. در ادامه، 10 راز پرورش کودکی شاد ارائه می شود.

۱. به کــــودکتان عشق بورزید.

متخصصان می گویند که اولین راز پرورش کودکی شاد تمجید از اوست. ادوارد ام. هالوول، نویسندة کتاب ریشه های کودکی شادی در بزرگسالی، می گوید:عشق مطلق والدین مهم ترین عامل در شادی کودکان است. وقتی کودکان بزرگ می شوند، دانستن اینکه علایق، عقاید، خصوصیات و استعدادهایشان باارزش تلقی می شود پایه گذار شادی سال های بعدی زندگی شان خواهد بود. البته پذیرش کودک به معنای چشم پوشی همیشگی از خطاهایش نیست. یاد بگیرید که عملکرد کودک را نقد کنید نه شخصیت او را. همچنین، آنچه را که از کودک می خواهید به او بگویید نه آنچه را که نمی خواهید.

۲. "نه من نمـــی توانم" را، به "بله من می توانــــم" تبدیل کنید.

وقتی کودک شما بداند که به او اطمینان دارید و باورش کرده اید، احساس می کند که دست یافتن به همه چیز برایش امکان پذیر است. افکار کودک نسبت به خود بیشترین اهمیت را دارد. بنابراین والدین باید افکار مثبت به کودک خود القا کنند. وقتی که در مدرسة ابتدایی، معلم پسر مک بلدسو، نویسندة کتاب پرورش فرزند با متانت، به او گفت که هیچ استعدادی برای بازی فوتبال ندارد، وی به پسر سرزنش شده اش گفت که هرگز اجازه ندهد کسی به اهداف و رویاهایش راه پیدا کند. امروز پسر او بازیکنی حرفه ای در یکی از تیم های مطرح کشور است. القائات فکری مثبت بلدسو در ذهن پسرش زندگی او را متحول کرد.

۳. مقـــــررات منصفانه وضع کنید و به آنها پایبند باشید.

کودکان کم سن وسال با احساس امنیت شاد می شوند. فرض کنید که در بالای آبشار مرتفعی ایستاده اید، در صورتی از ایستادن در آنجا لذت خواهید برد که حفاظی در برابرتان باشد، در غیر این صورت، دچار اضطراب خواهید شد. کودکان هم این گونه اند. وقتی که چارچوب محکمی برای رفتارهایشان وجود داشته باشد، آنها پیشرفت می کنند. در حقیقت، کودکان در جست وجوی ساختارند.

۴. ابعاد مثبت را بــــرجسته کنید.

به کودک خود بفهمانید که هیچ مشکلی موجود نیست که به اتفاق هم نتوانید آن را حل کنید. همچنین به او بیاموزید که خوش بین باشد. اگر اتفاق بدی افتاد، با صدای بلند فکر کنید و بگذارید او افکار شما را بشنود: «وای، نه... باورم نمی شود که این اتفاق افتاده، اما درستش می کنم، چیز مهمی نیست.» یادگیری خوش بینی مهم است، زیرا کودک مشتاق و آرزومند به احتمال زیاد بزرگسالی شاد خواهد شد. افراد ناراضی و ناخشنود بر حوادث منفی زندگی متمرکز می شوند، درحالی که افراد شاد به وقایعی می اندیشند که چشم انداز بهتری از آینده به آنها می دهد.

۵. حلقة شادی کـــــودکتان را کامــل کنید.

والدین در پی معلمان و مربیانی هستند که بتوانند حلقة شادی کودکانشان را کامل کنند. به کودکتان کمک کنید ارتباطات دوستانه اش را حفظ کند و گسترش دهد. داشتن ارتباطات قوی و مهارت برقراری آن از شروط اصلی شاد زیستن در آینده است.

۶. کـودکان را به تحرک بیشتر وادارید.

کودکان امروز سنگین وزن ترند و این برای سلامت و شادابی آنها مضر است. کودکان چاق، در مقایسه با سایر کودکان، اعتمادبه نفس کمتری دارند و افسرده ترند. اگر کودکان سرگرمیهای پرتحرک خارج از خانه را جانشین فعالیتهای کم تحرک خانگی کنند و به جای غذاهای آماده ای که فاقد ارزش غذایی است، غذاهای سالم و طبیعی بخورند، از فواید شاد زیستن بهره خواهند برد. کودکی که خوب غذا میخورد و ورزش میکند مغزش موادی شیمیایی به نام اندورفین ترشح میکند که به او احساس شادی می بخشد. با فراهم کردن میان وعده های طبیعی ازجمله میوه های تازة فصلی، پرهیز از قرار دادن تنقلات در دسترس کودکان و جانشین کردن غذاهای سالم خانگی، به سلامت کودک خود کمک کنید. کودکتان را به انجام دادن ورزش و سرگرمیهای خارج از منزل تشویق کنید. بازی با سایر کودکان قدرت خلاقیت کودکتان را تقویت می کند و مهارت های اجتماعی را به او می آموزد.

۷. شــــادی را در جعبة یادگاری ها ذخیــــره کنید.

اشیای مورد علاقة کودکتان، عکس ها، کارت پستال ها، یادگاری ها، کاردستی هایی را که یادآور خاطرات شاد برای کودک هستند داخل جعبه ای قرار دهید. هرگاه کودکتان بیمار است یا غمگین و به لبخندی ساده نیاز دارد، آنها را از جعبه بیرون آورید و به او نشان دهید.

۸. لحظات جادویــی ارتباط را بیابید.

اخیراً مطالعه ای بر روی 2000 کودک 5 تا 17 ساله انجام شده است. از آنان پرسیده شد که خواهان چه چیزی هستند که با پول نمی شود خرید. همة آنها در پاسخ گفته بودند که والدین و توجه آنها هستند. کودکان ما می خواهند که به آنها فکر کنیم. برنامه هایی ترتیب دهید که همة اعضای خانواده بتوانند در آن شرکت کنند و لذت ببرند (کوهنوردی، پیاده روی...). کودکان را در فعالیت های روزمره تان مانند انجام دادن کارهای خانه، خرید و آبیاری باغچه شریک کنید.

۹. ژن تلاش دوباره را به کـــودک خود منتقل کنید.

دختر شما همة فکر و ذهنش این است شاگرد اول کلاس شود، ولی در این رقابت همکلاسش برنده شده است. یک راز اصلی شاد زیستن برخورداری از قدرت پشت سر گذاشتن مشکلات است. سعی نکنید کودک خود را از همة ناراحتی ها دور نگه دارید. به او کمک کنید بیاموزد چگونه با آنها مواجه شود. اگر شکست درسی یا غیردرسی او را ناامید کرده، کمک کنید تا هرچه سریع تر به وضعیت عادی خود برگردد. تشویقش کنید تا احساسات خود را در قالب نوشته یا نقاشی بیان کند. شما الگوی کودکتان هستید. مطمئن شوید که الگوی مناسبی در مقابل اوست. روحیة خود را در هیچ شرایطی نبازید.

۱۰. در او شگفتـــی ایجاد کنید.

هنگامی که کودک با چیزی بزرگ تر از خودش مواجه می شود، خواه پدیده ای فیزیکی باشد یا معنوی، احساس رضایت خاطر می کند. با کودکان دربارة عقاید خود، خداوند و مقدسات دینی صحبت کنید. لازم نیست که او همة جزئیات را درک کند. با او در جنگل قدم بزنید، به ستارگان خیره شوید، به تماشای یک کرم کوچک در گل ولای بنشینید. احساس مراقبت و توجه در کودکان را پرورش دهید.

پیــــــام عشق بــــرای کـــودکان

۱. بگــویید که دوستش دارید.

این جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح ها، پس از بیدار شدن از خواب، می شنود و نیز آخرین جمله ای باشد که پس از شنیدن آن به خواب می رود. موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارد، بگویید که دوستش دارید.

۲. بنــــویسید که دوستش دارید.

در کیف مدرسه اش، یادداشت کوچک یا کارت پستالی بگذارید که بر رویش نوشته اید:"دوستت دارم"خوب است یادداشت هایتان را درون کمد لباس ها، جعبة اسباب بازی ها یا زیر بالشتش پیدا کند. ابراز عشق و علاقة شما، با این نوشته ها، به کودکتان نشان می دهید که به او فکر می کنید، حتی زمانی که نمی توانید کنار هم باشید.

۳. در آغــــوشش بگیرید.

هیچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودکتان موجود نیست.

۴. لمســش کنید.

آرام به پشت او بزنید، بازوهایتان را دور شانه هایش حلقه کنید، موهایش را به هم بریزید.

۵. در بازی اش شریک شوید.

توپ بزنید، برای پرندگان دانه بریزید، بادبادک هوا کنید و با او مسابقه دهید.

۶. گــــوش دهید، واقعاً گوش دهید.

در حین گوش دادن، جملاتی به زبان بیاورید که نهایت توجه تان را به صحبت های او نشان دهد. جملاتی مانند «نه بابا!»، «وای، چه جالب!»، «من اصلا ً نمی دانستم!»، «بیشتر در این مورد توضیح بده!»

۷. فاقد به زبان آوردن کلمـــــه ای، با او حرف بزنید.

به تماشای بازی او در مدرسه یا زمین بازی بنشینید. لحظه هایی که به شما نگاه می کند یا نگاهتان با هم تلاقی می کند، به او لبخند بزنید. بد نیست از چشمک زدن هم برای ایجاد ارتباط با او استفاده کنید. علائم خاصی برای رابطه تان تعریف کنید که فقط خودتان دو نفر معنی آنها را بدانید.

اخـــــــــر اینکــــــــه :

 اولین راز پرورش کودکــــی شاد تمجید از اوست.

 عملکرد کــــودک را نقد کنید و نه شخصیت او را.

 افکـــار مثبت و تأیید کننده را به کــــودکتان القا کنید.

 کـــودکان کم سن با احساس امنیت شــــاد می شوند.

 به کـــودکان بیاموزید که خوش بین باشند.

 کـــودکان چاق، در مقایسه با سایر کـــودکان، افســـرده ترند.

 سعــــی نکنید کــــودک خود را از همة ناراحتی ها دور نگه دارید.

.

منبع :