آکاایران: مجموعه: دانستنیهای نوزادان

آکاایران: آقایان بخوانند:آرام کردن کوچولوها قلق دارد

 اکثر آقایان حوصله و سررشته نگهداری از کودکان را ندارند چه برسد به این که کودک مورد نظر یک نوزاد یا نوپای عصبانی و بداخلاق باشد؛ بهانه بگیرد و فریاد بزند؛ اگر خواسته اش اجرا نشود برای مادرش بی تابی کند؛ این جاست که آقای محترم گیج می شود؛ نمی داند باید این بچه کوچک را چگونه آرام کند؛ از خودش می پرسد: «خانمم چادو چمبل بلد است؟» ما روش خانم شما را نمی دانیم، اما تجربه پدران موفق در امر آرام کردن کودک را با شما در میان می گذاریم تا از این به بعد برای چند ساعت تنها ماندن با فرزند کوچک تان زانوی غم بغل نگیرید.


رمز ریزش قطره های اشک این جاست؛ متخصصان می گویند، گریه کردن کودکان یکی از رفتار های عادی و طبیعی آن هاست، درست مثل خوابیدن و غذا خوردن. می توان گریه کودک را آژیرخطر او دانست؛ آژیر در مواقع خطر به صدا در می آید تا اقدامات لازم هرچه سریع تر به عمل آیند. شما پدر عزیز، باید با حوصله، علتی که این آژیر را روشن کرده است بیابید و آن را رفع کنید. گاهی علت گریه کاملا مشخص است، اما گاهی به عقل جن هم نمی رسد که کوچولو چرا گریه می کند. البته یادتان باشد که گاهی بعد از بررسی همه علل، باز هم فرزندتان گریه هایش را قطع نمی کند، این حالت طبیعی است شما هم وظایف تان را درست انجام داده اید؛ نگران نباشید.
گرسنگی
نشانه: ازته دل، بی امان و با صدای بلند گریه می کند.
نشانه کمکی: از آخرین باری که شیرمادرش را خورده 3-5/1 ساعت گذشته است.
از آخرین باری که شیرخشک خورده 4-2 ساعت گذشته است.
راه حل: به فرض این که فرزندتان گرسنه باشد ولی ممکن است برای خوردن نوبت بعدی شیرخشک آماده نباشد؛ بد نیست بدانید هضم شیرخشک حداقل 2 ساعت زمان نیاز دارد بنابراین دادن شیرخشک با فواصل کوتاه به کودک می تواند او را ناراحت تر کند.
بچه هایی که شیر مادر می خورند ممکن است گاهی در بغل مادرشان ناآرام شوند، زیرا بوی شیرمادر آن ها را ناراحت می کند؛ در این مواقع فرزندتان را از مادرش بگیرید و شما آرامش کنید.
خستگی
نشانه: نفس نفس زنان و درمانده گریه می کند.
نشانه کمکی: چشم هایش بسته، اما خودش بی قرار است. ممکن است چشم هایش باز، قرمز، پر از اشک و پف کرده باشند یا حتی چشم هایش را بمالد.
راه حل: ساده ترین نوع آرام کردن کودک این است که او را درتخت یا گهواره اش بگذارید تا راحت بخوابد.
بی حوصلگی یا کلافگی
نشانه: گریه اش بریده بریده است و سر و صدای دیگر گریه ها را ندارد.
نشانه کمکی: از عاملی که حوصله اش را سر برده روی بر می گرداند یا حتی او را می زند.
راه حل: اگر شما حوصله فرزندتان را سر برده اید، چند دقیقه او را در جایی مطمئن (مثلا او را روی لبه یا جایی که پر از وسایل خطرناک است رها نکنید) به حال خود بگذارید، اما دورادور مراقبش باشید که کار دست خودش ندهد (حتی یک ثانیه از او چشم برندارید.) در چنین شرایطی می توانید از صداهای متناوب و یکنواخت هم کمک بگیرید؛ مثلا پنکه، تیک تیک ساعت، جاروبرقی و.....یکی از راه های دیگر هم مرطوب کردن دست و پای بچه با آب ولرم است.
اذیت شدن
نشانه: بی وقفه و از روی اجبار گریه می کند، باصدایی که مدام بلند تر می شود.
نشانه کمکی: ممکن است دست هایش را تکان دهد یا صورتش را جمع کند.
راه حل: ببینید چه عاملی کودک تان را اذیت کرده است؛ مثلا اگر هر بار که کودک تان را در کالسکه اش می گذارید داد و فریادش بلند می شود، پس کالسکه مشکل دارد و باید مشکل آن را پیدا کنید. ممکن است فرزندتان یخ کرده باشد (حتی در داخل ساختمان).
ممکن است به نظرتان برسد که پوشکش را کثیف کرده است، اما یادتان باشد که بر خلاف تصور عموم کثیف کردن پوشک باعث گریه نمی شود، مگر این که فرزندتان دچار کهنه سوز، عفونت یا حساسیت ناحیه تناسلی و کشاله های ران شده باشد.
درد
نشانه: بلند و دل خراش گریه می کند.
نشانه کمکی: ممکن است کمرش را خم کند و چیزی را با دست هایش بزند یا پاهایش را به سمت شکمش بالا بیاورد.
راه حل: درد ها به طور معمول به دنبال بیماری یا مشکل جسمی ایجاد می شوند که اگر نمی توانید گریه ناشی از آن را آرام کنید، بهتر است به متخصص اطفال سری بزنید.
دل درد
نشانه: در سه ماهه اول تولد، نوزاد در طول هفته3 بار یا بیشتر گریه های طولانی مدت- حدود 3 ساعت- سر می دهد.
راه حل: قنداق، خواباندن به پهلو یا شکم، مکیدن انگشت شما، تاب دادن و لالایی گفتن.
درد فرزندتان را بفهمید
گریه می کنم چون دلم می خواد!
آرام کردن بچه ها فرمول ندارد؛ همه کودکان مثل هم نیستند، بنابراین باید از روش آزمون و خطا کمک بگیرید؛ برخی از توصیه های زیر ممکن است در مورد فرزند شما بی اثر باشد اما به هر حال امتحان شان ضرری ندارد. گذاشتن سی دی کارتون، گریه های ناشی ازگرسنگی فرزندتان را ساکت نمی کند! گریه های دندان درد کودک هم با عوض کردن پوشک قطع نمی شود. به عبارتی ابتدا ببینید علت اصلی گریه ها و بی تابی های کودک چیست. اگر گریه های کودک به عصبانیت و تحرکات فیزیکی و خشمگین تبدیل شدند، دیگر منطق علت و معلولی به درد نمی خورد؛ باید چاره ای بهتر اندیشید.
انگشت کوچک تان را امتحان کنید
اگر نمی توانید علت گریه های بی وقفه فرزند نیم وجبی تان را پیدا کنید، بروید دست های تان را بشویید، سپس انگشت کوچک تان را کنار دهان او ببرید تا آن را بمکد؛ همین کار هم روشی دارد که پدر های ناشی آن را بلد نیستند؛ باید انگشت خود وارونه بگیرید تا ناخن تان سقف دهان کودک را اذیت نکند و مشکل 2 تا نشود.
بفرما نوشیدنی کوچولو
اگر فرزندتان نوزاد است می توانید در شیشه اش کمی شیرمادر یا شیرخشک گرم شده بریزید و به او بدهید.
تابش دهید
بچه ها عاشق تحرک اند؛ چه کسی بهتر از «بابایی» می تواند آن ها را به آرزوی شان برساند؟ او را بغل کنید و در هوا تاب دهید. با این بالا پایین بردن بچه حداقل 3 کیلویی، عضلات بازوی تان هم خوش فرم و قوی تر می شود!
حرکات موزون پدر و فرزند
کوچولو را بغل کنید و دست هایش را دور گردن تان بیاویزید، سپس آرام حرکات موزون انجام دهید و بدن تان را به جهات مختلف متمایل کنید.
ای نبض برس به فریادم
اگر راه حل هایی که تاکنون عنوان شد، فایده ای نداشت، با آرامش دراز بکشید، سر او را روی سینه خود بگذارید و با عطوفت نوازشش کنید، صدای تپش های قلب، برای همه بچه ها قطعه ای گوش نواز و لذت بخش است.
 بچه پرروها
گاهی بچه ها نه گرسنه اند، نه خیس، نه درد دارند، نه خواب شان می آید، بغل نمی خواهند، حوصله بازی و تکان خوردن را هم ندارند، گریه می کنند چون دل شان می خواهد. در این مواقع بگذارید کوچولوی پر سر و صدا گریه هایش را به اتمام برساند؛ البته ابتدا اطمینان حاصل کنید که مشکلی دارد یا خیر.

.

منبع :