آکاایران: مجموعه: دانستنیهای نوزادان

 

 

1-برای جلوگیری ازسرماخوردگی نوزاد چه باید کردو آیا با قنداق کردن می توان نوزاد را از سرماخوردگی حفظ کرد؟

سرماخوردگی عبارت است از ابتلای دستگاه تنفس (یعنی حلق ، حنجره وریه ) به انواع ویروسهای مولدسرماخوردگی ، بنابراین سردبودن محیط اتاق نوزاد در پیدایش سرماخوردگی نقش بسیاری دارد; امابراثر تماس نوزاد با افرادی که مبتلا به سرماخوردگی می باشند(یعنی افرادی که دچار آبریزش از بینی ، گلودرد،سرفه و عطسه هستند) ویروس سرماخوردگی وارد دستگاه تنفس نوزاد هم می شود و او مبتلا می گردد.


باید دانست بالا بردن درجه حرارت اتاق ، پوشاندن زیاد و قنداق کردن نوزاد به هیچ وجه او را ازسرماخوردگی حفظ نخواهد کرد بلکه باید او را از تماس با افراد سرماخورده دور نگه داشت . به هر حال باید دمای اتاق نوزاد بین 19 تا 22 درجه سانتی گراد باشد و بهتر است لباس بلندی که دست و پای نوزاد رامی پوشاند به تن او کرد، ولی اگر باچنین شرایطی دست و پای نوزاد سرداست جای نگرانی نیست بلکه می توان دستکش به دست او کرد و پاهای او رابا جوراب پوشاند گرمای بدن نوزاد رامی توان با دست گذاشتن روی قفسه سینه او حس کرد و سردبودن دست نوزاد نمایانگر دقیق دمای بدن اونیست همچنین سرماخوردگی نتیجه سردبودن دست یا پای نوزاد نیست بلکه نباید در تماس با افرادسرماخورده قرار گیرد.


2- عطسه کردن نوزادان :


اکثر نوزادان به سادگی و پی درپی عطسه می کنند که این عطسه کردن نشانه سرماخوردگی نوزاد نیست ، مگرتوأم با آبریزش از بینی و علایم دیگرسرماخوردگی باشد.


عطســه کــردن نتیجه وارد شدن گـردو خاک یا هوای خشک و گرم به داخل بینی نوزاد بوده و یا به علت تجمع ترشحات در داخل بینی و تحریک دیواره بینی است .


از بینی بعضی نوزادان ممکن است مایع شفافی زیادتر از معمول ترشح شودمخصوصا وقتی که گریه می کنند یادچار سرماخوردگی می شوند که دفع این ترشحات چندان هم بد نیست ومادر باید با دستمال نرم آن را پاک کند.و یا با «پوآر» و قطره چکان پلاستیکی ترشحات را مخصوصا قبل از شیردادن به آرامی تخلیه نماید.


در صورتی که ترشحات بینی نوزادغلیظ، سبز و یا زردرنگ باشد به دلیل عفونت بینی است و نیاز به درمان دارد.


3 - پوست نوزاد:


در روزهای بعد از تولد ممکن است برجستگیهای کوچکی به اندازه ته سنجاق در سطح پوست صورت نوزادظاهر شود. این برجستگیهای کوچک را «میلیا» گویند که نتیجه ترشحات زیاد چربی پوست می باشد وخود بخوداز بین می رود. همچنین ممکن است لکه های آبی تیره با اطراف مشخص درناحیه کفل نوزاد یا به طور استثنایی درمحل دیگری از بدن دیده شود که آنهارا لکه های منگولی یا آبی رنگ گویندو در خلال سال اول تولد از بین می رود.


4 - لرزش چانه و زانوهای نوزاد:


بعضی نوزادان موقعی که در حال بیداری و فعالیت هستند لرزشهایی درچانه یا در زانوهای آنها دیده می شود.این لرزشها چون در زمان فعالیت نوزاداست جای نگرانی نیست و طبیعی است .


علت این لرزشها این است که سیستم عصبی نوزاد هنوز تکامل نیافته است وبتدریج در طی چند ماه از بین می رود.اما اگر در حال آرامش یا خواب دچارلرزش گردید باید به فکر تشنج بود وکودک باید مورد معاینه پزشک متخصص قرار گیرد.


5 - آیا پاهای نوزاد را بعد ازتولد باید کشید و قنداق کرد؟


خیر، چون پاهای نوزاد در رحم مادرکاملا جمع است ، لذا بلافاصله و بعد ازتولد نمی توان پاهای نوزاد را دراز کرد.در این زمینه ، مادر باید چند روز و چندشب پاهای کودک را بپوشاند تا اوبتواند آزادانه پاهای خود را زمانی خم و زمانی هم دراز کند; در هر حال ، نوزادخود در انتهای ماه اول و دوم پاهایش را دراز خواهد کرد.


6 - چرا بعضی نوزادان دچارگرفتگی بینی می شوند و درهنگام خواب خرخر می کنند؟


چون مجاری بینی نوزادان باریک است ; اگر در این مجاری باریک ترشحات مخاطی جمع گردد و یا اگرهوای اتاق نوزاد زیادتر از معمول گرم باشد سبب می شود که مخاط بینی نوزادکه در داخل رحم مادر بوسیله مایع آمینوتیک مرطوب بوده با تنفس هوای گرم ، خشک شود و ترشحات مخاطی نیز خشک و سبب گرفتگی بینی نوزادشود. برای جلوگیری از گرفتگی بینی باید درجه حرارت اتاق نوزاد متناسب و مطلوب باشد(22 درجه سانتی گراد).و اگر هوای اتاق نیز مرطوب باشد بهترخواهد بود (با جوش آوردن سماوربرقی یا وسایل دیگر می توان مقداری بخار آب در اتاق نوزاد به وجود آورد).


اگر بینی نوزاد گرفته است مادرمی تواند دو قطره آب نمک (یک قاشق چایخوری نمک به 250 سی سی آب جوشیده سرد شده اضافه نموده یا ازداروخانه قطره را تهیه نماید) داخل هرسوراخ بینی مخصوصا قبل از شیردادن بریزد تا ترشحات داخل بینی تر شود وآن را با قطره چکان یا پوآرهای مخصوص تا حدی که می توان ترشحات داخل بینی کودک را ببیندخارج نماید. مادران هیچگاه نباید شیرپستان خود را داخل بینی نوزاد خودبریزند یا بدوشند چون شیر بصورت لایه ای مجاری بینی نوزاد را می پوشاند.ضمنا محیط بسیار خوبی نیز برای رشدمیکروبهاست و لذا موجب عفونت بینی نوزاد می گردد.


7 - آیا سکسکه کردن نوزاداهمیت دارد؟


خیر، سکسکه تحریک عصبی است که سبب انقباض عضله دیافراگم می گردد.انقباض دیافراگم خود سبب فروبردن هوا به داخل ریه می شود که این فروبردن ناگهانی هوا بوسیله انقباض اپی گلوت متوقف می شود و سکسکه بوجود می آید.


8 - حد متوسط افزایش وزن دردوران شیرخوارگی :


صفر تا 3 ماهگی 30 گرم در روز (200گرم در هفته )


4 تا 6 ماهگی 20 گرم در روز (140گرم در هفته )


7 تا 9 ماهگی 15 گرم در روز (105گرم در هفته )


10 تا12 ماهگی 10 گرم در روز (70گرم در هفته )


در شش ماه اول تولد افزایش وزن زیاداست و سپس کاهش می یابد بعد از سن 10 ماهگی به صورت طبیعی اشتهای کودک کم می شود و در نتیجه سرعت افزایش وزن او کم خواهد شد.منبع :کتاب «من و کودک من » - ترجمه دکتر فیض.

منبع :