آکاایران: کف کردن دهان نوزاد یکی از نگرانی های والدین است. شما می توانید با خواندن این مقاله متوجه ۵ علت اصلی کف کردن دهان کودک خود شوید و راه حل های خانگی را برای درمان آن بکار ببرید و در صورت حل نشدن مشکل، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اگر از دهان کودکتان در نیمه شب در خواب، کف بیاید و بخواهید او را از خواب بیدار کنید،‌ وحشت نکنید. بسیاری از والدین ممکن است این اتفاق را تجربه کرده باشند و حتی ممکن است این اتفاق اخیراً برای شما رخ داده باشد.  در این مقاله بررسی می شود که علت کف کردن دهان نوزاد در خواب چیست.

 

علل کف کردن دهان نوزاد

دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. این اتفاق ممکن است فقط زمانی رخ دهد که کودک خواب باشد؛ در این زمان ممکن است لحظاتی در خواب تنفس نوزاد قطع شود و یا نفس او محبوس شود، در این حالت نترسید، کودک را بلند کنید و در وضعیت آرامی قرار دهید؛ بسته به موقعیت کودک می توانید کارهایی برای تسکین آن انجام دهید. خواندن این مقاله به هیچ عنوان جایگزین توصیه های یک پزشک متخصص برای کودک شما نیست؛ پس قبل از هر اقدامی با پزشک کودک خود مشورت کنید.

۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب

1- غذا دادن بیش از حد به کودک

یک نوزاد تازه متولد شده فقط می تواند یک یا دو اونس شیر را در هر بار تغذیه مصرف کند. دادن شیر بیش از حد به کودک ممکن است منجر به ایجاد کف دهان نوزاد شود که این کف، راهی برای خروج شیر زیاد از معده کودک است. همچنین این کف ممکن است به دلیل بلعیدن بزاق در طول خواب نوزاد باشد و این حباب های بزاق که از دهان نوزاد خارج می شود به شکل کف می شوند.

تغذیه بیش از حد را نمی توان اندازه گیری کرد مخصوصاً اگر نوزاد با شیر مادر تغذیه کند، بلکه باید با زمان های شیر خوردن، آن را بررسی و اندازه گیری کنید.

برای نوزادان کوچک می توان زمان تغذیه با شیر مادر برای هر سینه مادر، به 10 دقیقه محدود کرد. اگر به نظر می رسد کودک هنوز گرسنه است، می توانید 15 دقیقه بعد مجدداً به او شیر دهید. فقط مطمئن شوید که تغذیه نوزاد به آرامی صورت گیرد.

اگر برای تغذیه نوزاد از بطری یا شیشه شیر استفاده می کنید، دقت کنید که بطری مناسب انتخاب کنید. اگر سوراخ پستانک بطری خیلی بزرگ است، سرعت جریان شیر به سمت دهان نوزاد خیلی سریع می شود و نوزاد هوای بیشتری نسبت به شیر دریافت می کند که این می تواند منجر به ایجاد گاز روده و کف دهان نوزاد شود.

 

2- آروغ نزدن نوزاد

آروغ زدن برای نوزاد ضروری است. آروغ نزدن یا تاخیر در آروغ نوزاد بعد از شیر خوردن، می تواند باعث ایجاد کف دهان نوزاد در هنگام خواب شود. راه های زیادی برای آروغ زدن نوزاد وجود دارد، بهترین روش این است که صورت نوزاد را مقابل خود بگیرید در حالی که بدن او را به خود تکیه داده اید و سر او در راستای شانه های شما قرار بگیرد و در حالیکه شکم نوزاد را به سینه خود فشار می دهید، پشت کودک را ماساژ دهید تا آروغ بزند.

۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب
 

شما همچنین می توانید کودک را بر روی شکم بخوابانید، فشار بر شکم باعث خروج گاز می شود. همچنین با زانوهای کودک حرکت دو چرخه را انجام دهید و پاها را بالا و پایین بیاورید تا شرایط آروغ زدن نوزاد فراهم شود.

 

3- مایع آمنیوتیک

گاهی اوقات مایع آمنیوتیک در معده نوزادان تازه متولد شده باقی می ماند که نوزاد باید آن را از بدن خارج کند. یکی از روش های خارج کردن این مایع این است که آن را به سمت دهان بکشند و آن را خارج کنند. این وضعیت معمولاً 2 تا 3 روز بعد از زایمان از بین می رود. در این حالت شما مراقب نوزاد باشید و خودتان نیز آرام باشید.

 

4- رفلاکس

اگر کودک شما از رفلاکس اسید معده رنج می برد، احتمالاً بیشتر از حد معمول شیر خورده است و شیر هضم شده در حال بازگشت است و با کف در دهان کودک مشخص می شود. گذشته از نسخه پزشک برای مشکل نوزادتان یک پیشنهاد خانگی برای رفع این مشکل وجود دارد و آن این است که در زمان خواب، نوزاد را به یک سمت قرار دهید زیرا خوابیدن بر پشت احتمال رفلاکس را زیاد می کند، همچنین این حالت خوابیدن نوزاد، خطر بیشتری بدلیل خفه شدن با شیر ایجاد می کند. 

۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب۵ علت کف کردن دهان نوزاد در هنگام خواب

خوابیدن بر روی یک تخت یا مکان شیب دار یکی دیگر از راه های جلوگیری از کف کردن دهان نوزاد است. وضعیت درست قرار گرفتن نوزاد به کودک کمک می کند که رفلاکس اسید معده کمتر شود و بازگشت شیر به دهان کودک کاهش یابد.

 

5- عفونت

یکی از علائم برونشیت و پنومونی، کف کردن دهان در هنگام خواب است. کودک ممکن است مریض و خواب آلود و ناآرام به نظر برسد و دمای بدن نوزاد بالا رود. ممکن است کودک به سختی نفس بکشد و یا از دهان نفس بکشد. با مشاهده علائم عفونت در نوزاد شک نکنید و سریعاً به پزشک مراجعه نمایید.

 

نتیجه گیری

مادری یک حرفه استرس زا و فاقد پاداش است که باید در مورد کودکان به صورت هوشیارانه عمل شود. والدین ممکن است در زمینه پرورش نوزاد خود با چیزهای زیادی روبرو شوند، که یکی از آن ها کف کردن دهان نوزاد است. کف کردن دهان نوزاد شاید خیلی وحشتناک به نظر برسد ولی نگران نباشید و آرام باشید و هوشیارانه عمل کنید.

 برگرفته از wellbeingkid 

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com