آکاایران: برفک دهان نوزاد یک بیماری ویروسی است که می تواند منجر به بی اشتهایی، تب و ناآرامی نوزاد شود. این بیماری درمان خاصی ندارد ولی خوردن مایعات فراوان می تواند به درمان برفک دهان کودک کمک کند.

هرپس یا زخم دهان یا برفک دهان نام یک بیماری است که در دهان ایجاد می شود و بسیار ناراحت کننده و دردناک است. این بیماری توسط یک عفونت ویروسی ایجاد می شود و در کودکان شایع تر است. علائم همراه این بیماری گاهی مواقع شدید و گاهی خفیف است. وجود زخم ها در دهان نوزاد باعث ناراحتی و نگرانی شما می شود و فکر می کنید که به نوزاد شما صدمه خواهد زد، اما هیچ دلیلی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.

بیشتر مردم در محیط های ویروسی هستند که می تواند باعث ایجاد این بیماری شود. در واقع عامل این بیماری، ممکن است اولین ویروس، به نام هرپس سیمپلکس نوع 1-HSV باشد که اکثر افراد در اوایل دوران کودکی به آن مبتلا می شوند و تا آخر عمر، این ویروس در بدن وجود خواهد داشت. عفونت اولیه معمولاً نادیده گرفته می شود، اما اگر نمایان شود، به صورت زخم دهان ظاهر می شود (ویروس 1-HSV، می تواند باعث زخم های خفیف شود).

این بیماری همچنین می تواند توسط یک ویروس دیگر به نام کوکساکی ایجاد شود، که این ویروس بیشتر در دست، پا و دهان ایجاد می شود.

 

علائم برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزاد (با قطری حدود 1 تا 5 میلی متر)، که وسط این زخم ها خاکستری یا زردرنگ است و در وسط زخم، قرمز رنگ است.

شدت و محل ایجاد این زخم ها بستگی به ویروسی دارد که باعث ایجاد زخم دهان می شود. برفک دهان نوزاد بر روی لثه نیز ممکن است ایجاد شود. برفک دهان نوزاد در داخل گونه ها، در پشت دهان و یا در لوزه ها، زبان و یا سقف نوزاد نیز ایجاد می شود.

همه چیز درباره برفک دهان نوزادانهمه چیز درباره برفک دهان نوزادان

از آنجا که زخم ها می توانند بسیار دردناک باشند، کودک شما احتمالا ناآرامی می کند. به احتمال زیاد، خارش دهان نوزاد بسیار زیاد است و نمی تواند به خوبی غذا و یا مایعات بنوشد. ممکن است شرایط نفس زدن نوزاد بد شود و تب او نیز بالا (تا 104 درجه فارنهایت) رود. از طرفی گره های لنفاوی نوزاد ممکن است در دو طرف گردن متورم شود. در صورتی که هر یک از نشانه ها را در نوزاد مشاهده نمودید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

نکته: در موارد نادر بیماری زخم دهان، ناشی از برفک دهان نوزاد می تواند به چشم و قرنیه نیز سرایت کند. هرپس سیمپلکس کراتیت، به عنوان یک عفونت نامیده می شود و می تواند باعث آسیب دائمی چشم شود. اگر نوزاد شما دچار بیماری هرپس بود و متوجه شدید که چشم های نوزاد شما آبدار و قرمز است و به نور حساسیت دارد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید؛ چراکه این موارد از علائم کراتیت برفک است.

 

بیماری زخم دهان چگونه درمان می شود؟

از آنجایی که این عفونت ویروسی است، آنتی بیوتیک ها در درمان این بیماری موثر نیستند. برفک دهان نوزاد باید در یک یا دو هفته از بین برود. در ادامه چند روش به شما به معرفی می کنیم که در درمان این بیماری بسیار موثر خواهد بود.

استامینوفن نوزاد یا ایبوپروفن می تواند به کاهش درد کمک کند. (در صورتی که سن نوزاد شما کمتر از 3 ماه است، قبل از مصرف هر گونه مسکن و یا دارو با پزشک مشورت کنید. همچنین از مصرف آسپرین در افراد زیر 20 سال اجتناب کنید؛ زیرا منجر به ایجاد یک بیماری نادر ولی بسیار خطرناک، به نام سندرم ری می شود). اگر درد نوزاد بسیار شدید باشد، که کودک به کمک این داروها آرام نمی شود، پزشک ممکن است داروی قوی تری برای نوزاد تجویز کند.

 نوزاد در هنگام نوشیدن مایعات درد بسیار زیادی را متحمل می شود. اما نکته بسیار مهم این است که نوزاد باید مایعات بسیار زیادی دریافت کند. از خوردن شیر مادر به اندازه کافی اطمینان حاصل پیدا کنید. در صورتی که کودک شما حداقل 4 ماهه باشد، شما می توانید نوشیدنی هایی مانند آب و یا آب سیب رقیق را نیز امتحان کنید. از دست دادن آب بدن می تواند باعث کاهش سرعت رشد نوزادان و کودکان شود که از عوارض اصلی بیماری هرپس است. در صورتی که فرزند شما بیش از شش ساعت، با مصرف مایعات ادرار نکرد و یا نشانه هایی از کمبود آب را در او مشاهده کردید، با پزشک کودک خود تماس بگیرید.

اگر کودک شما می تواند مواد جامد مصرف کند، استفاده از مواد زیر توصیه می شود: غذاهای مخصوص نوزاد، سیب زمینی پخته، ماست و سایر غذاهای نرمی که نیازی به جویدن ندارند. اما اگر دهان او صدمه دیده است، نوزاد خود را به خوردن غذاهای جامد مجبور نکنید.

 

آیا می توان مانع از ایجاد بیماری زخم دهان شد؟

بسیاری از بزرگسالان و کودکان دارای ویروس تبخال و یا برفک هستند و می توانند فاقد داشتن هیچ نشانه ایی آن را منتقل کنند. هیچ راه عملی برای جلوگیری از بیماری هرپس موجود نیست. با این حال، می توانید افرادی که مبتلا به عفونت های تبخالی و یا هر گونه زخم دهان دیگر هستند، باید از بوسیدن، مصرف غذاهای مشترک و یا بازی با کودک اجتناب کنند. (این موارد نیز شامل تمامی افراد می شود).

برگرفته babycenter 

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com