آکاایران: تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟

آکاایران: گاهی تب دندان در آوردن نوزاد با تب ناشی از بیماری ها اشتباه می شود. در حالی که والدین باید بتوانند این دو را از هم تشخیص دهند تا مشکلات جدی برای کودک پیش نیاید. در این مقاله نشانه های تب دندان در آوردن نوزاد و تب ناشی از بیماری هر کدام جداگانه بررسی شده است.

معمولاً در 4 تا 7 ماهگی، دندان نوزاد از میان لثه ها شروع به جوانه زدن می کند که سخت شدن لثه ها، سوزش و کم اشتهایی از علائم دندان در آوردن نوزاد می باشد. اما اگر کودک تب کند، باز هم نشانه ی دندان در آوردن است یا  بیمار است؟

تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟

نشانه های دندان در آوردن نوزاد چیست؟ 

دندان درآوردن در کودکان متفاوت است. ممکن است یک نوزاد شاد باشد و بخندد ولی نوزادی دیگر گریه کند و درد داشته باشد.

 اگر کودکتان در حال دندان در آوردن باشد، احتمالاً نشانه های زیر را دارد:

 • خیلی خسته است. 
 • نق نق می کند. 
 • اشیا و هر چیزی را به سمت دهانش می برد و آن را می جود.

زمانی که کودکتان در حال در آوردن دندان های جلویی است، نشانه های گفته شده در بالا را دارد. گفته می شود این علائم از 6 تا 16 ماهگی سخت تر می شود و کودک را بیشتر تحت فشار قرار می دهد.

چه زمانی نوزاد بیمار است؟

یک کودک بیمار در خوردن و خوابیدن دچار اختلال می شود. نوزاد شما اگر نشانه های زیر را داشت ممکن است دچار سرماخوردگی، شکم درد یا هر بیماری دیگری شده باشد:

اگر هنوز هم تردید دارید که آیا نوزاد دچار تب دندان در آوردن است یا تب بیماری، به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

چگونه لثه درد نوزاد را تسکین دهیم؟

اگر کودک شما در حال دندان در آوردن است، بهترین روش برای آرام کردن او، این است که یک فشار بر لثه های کودک ایجاد شود. شما می توانید با انگشت تمیز خود، لثه های کودک را ماساژ دهید یا می توانید یک دندان گیر پلاستیکی به کودک بدهید تا خودش آن را بجود.

اشیای خنک می تواند درد دندان درآوردن را کم کنند ولی اگر بیش از حد سرد باشند می توانند به لثه ها آسیب برسانند. گذاشتن دندان گیر در فریزر می تواند باعث آسیب به لثه ها شود ولی اگر آن را در یخچال بگذارید در حدی که فقط خنک شود می تواند درد لثه ها را کم کند. اگر دندان گیر در دسترس نداشتید می توانید به جای آن یک دستمال مرطوب را در یخچال قرار دهید.

تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟

از ژل ها و قرص های مخصوص لثه، استفاده نکنید. این ها هیچ کمکی نمی کنند و برخی از آن ها دارای بلادونا (یک گیاه سمی) یا بنزوکائین (که لثه ها را کرخت می کند) هستند که هر دو مضر هستند. سازمان جهانی کودکان در امریکا درباره استفاده از این مواد، هشدار می دهد که اثرات جانبی این مواد خطرناک است و میزان اکسیژن خون را کاهش می دهد.

اگر کودک شما بالای 6 ماه است می توانید به او ایبوپروفن کودکان و یا استامینوفن کودکان بدهید و اینگونه درد دندان در آوردن را کم کنید، اما قبل از آن حتماً با پزشک کودک مشورت کنید.

چه زمانی به دکتر مراجعه کنیم؟

معمولاً دندان در آوردن برای کودکان مساله ای دشوار است ولی والدین باید بررسی کنند که آیا کودک نشانه های بیماری را دارد یا خیر. در صورتی که کودک نشانه های زیر را همراه داشت باید به دکتر مراجعه شود:

 • نوزاد کمتر از 3 ماه، تب بالای 100/4 درجه فارنهایت دارد.
 • نوزاد بالای 3 ماه، تب بیشتر از 100/2 درجه فارنهایت دارد.
 • نوزاد تب دارد و تب آن بیشتر از 24 ساعت طول کشیده است.
 • داشتن اسهال، استفراغ و بثورات پوستی همراه با تب
 • مشاهده خواب آلودگی زیاد و کسالت در کودک 
 • نوزاد نمی تواند آرام شود.
  تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟تب دندان در آوردن نوزاد را چگونه تشخیص دهیم؟


سخن آخر ... 

دندان در آوردن هم برای نوزاد هم برای والدین مرحله ای سخت است ولی به یاد داشته باشید که این فقط یک مرحله از رشد کودکتان است و باید کودکتان را آرام نگه دارید و زمانی که اولین دندان ها جوانه زدند هر روز با مسواک مخصوص کودکان آن ها را بشویید تا سالم بمانند.

 برگرفته از متنwebmd

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com