آکاایران: پوست انداختن نوزاد، مساله ای کاملاً طبیعی است که در نوزادانی که دیرتر به دنیا می آیند، شایع تر است. در این حالت جای نگرانی نیست و بعد از چند روز خود به خود بهبود حاصل می شود. والدین در این مدت بهتر است بدن نوزاد را با روغن های مخصوص نوزادان طبق نظر پزشک ماساژ دهند.

پوست نوزاد لایه ای محافظ برای جلوگیری از ورود بیماری ها و محافظت از نوزاد است که نوزاد را از گزند پیرامونش (گرما و سرما، آلودگی ها و ...) محافظت می ­نماید. پوست نقش مهمی در حفظ سلامت و دفاع در برابر محرک ها و سموم و ...  ایفا می­ کند. پوست همچنین دمای بدن را تنظیم نموده و نیز وسیله ­ای جهت ارتباط نوزاد با محیط اطرافش می­ باشد.

پوست نوزاد تازه متولد شده بسیار حساس است. هنگامی که نوزاد تحریک می شود، چه از روی گرسنگی و چه با فشار انگشت، لکه های قرمز وسیع یا پراکنده ای بر روی بدنش ظاهر می شود که گاهی در برخی از قسمت ها بیشتر باقی می ماند.

گاهی در نوزادانی که کمی با تاخیر متولد می شوند، دیده می شود پوست در قسمت های مختلف بدن نوزاد، حالت پوسته پوسته شدن می گیرد و می ریزد، به بیانی دیگر "پوست انداختن" اتفاق می افتد. پوست صاف و درخشانی را که بعدها در نوزاد می بینیم پس از گذشت هفته ها ایجاد می شود.

در هنگام تولد پوششی روغنی به نام وِرنیکس پوست را فرا گرفته است. گرچه مقدار بیشتر ورنیکس در اولین حمام نوزاد با لیف می ریزد اما کمی از آن در پشت گوش ها و چین های کفل باقی می ماند. در حقیقت از بین بردن وِرنیکس به هیچ وجه لازم نیست. ورنیکس ممکن است جذب پوست شود. برخی معتقدند که ورنیکس حاوی مواد ضد باکتری است. موهای بلند روی بدن نوزاد نیز معمولاً در طی چند هفته اول می ریزند.

bxs1

شما احتمالاً در چند روز اول پس از تولد نوزادتان متوجه پوسته پوسته شدن پوست نوزادتان، به ویژه در کف پا و قوزک پا شده ­اید، گویا در حال پوست انداختن است؛ اما مطمئن باشید که لایه‌های زیرین پوست نوزاد، سالم، نرم و به اندازه کافی مرطوب است. این اتفاق مخصوصاً اگر نوزاد شما کمی دیرتر از موقع مقرر به دنیا آمده باشد، کاملاً طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

آیا پوست انداختن نوزاد، نگران کننده است؟آیا پوست انداختن نوزاد، نگران کننده است؟
 


پوسته پوسته شدن بدن نوزاد در نواحی صورت، دست‌ها، پاها، بین ابروها یا سراسر بدنش دیده می شود. در موارد دیگر خشکی پوست نوزاد در نواحی خاصی و به مرور زمان ایجاد می‌شود به ویژه در قسمت آرنج‌ها، بازوها و ناحیه محل بستن پوشک.

در نوزادان هیچ گاه نباید از پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست نوزادان نگران شد. در واقع پوست نوین به طور حتم سالم و مرطوب می باشد ولی اگر خشکی پوست نوزاد برای مدت زیادی باقی ماند با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

bxs2

معمولاً روغن زدن به صورت منظم مشکل را رفع می کند. ماساژ نوزاد در قسمت های پوسته شده باعث می‌شود روغن به طور عمیقی به داخل پوست نفوذ کند. برای این کار بهتر است از روغن های طبیعی مثل روغن بادام استفاده کنید، یک یا دو بار در روز آن را به ناحیه مورد نظر بمالید.

بهتر است برای نرم و مرطوب نگه داشتن پوست نوزاد‌ خود از ‌لوسیون و روغن های مخصوص نوزاد ‌استفاده کنید و چنانچه نوزاد‌ شما همچنان دارای پوستی خشک است، با پزشک نوزاد ‌خود صحبت کنید.

پزشک کودکان شامپوهای مخصوص، روغن بچه، کرم ها و لوسیون های مخصوص را برای نوزاد ‌شما تجویز می کند.

آیا پوست انداختن نوزاد، نگران کننده است؟آیا پوست انداختن نوزاد، نگران کننده است؟

 

bxs3

به جهت تمام اعمال حفاظتی مهمی که پوست انجام می ­دهد، باید از آن مراقبت شود. یافته­ های نوین پیرامون تحقیقات پوست نوزاد نشان می­ دهد که پوست نوزاد رطوبت را سریع ­تر از پوست بزرگسالان جذب و دفع می­ کند. اخیرا در یک مطالعه شان داده شد که ۹۰ درصد از مادران بر این باورند که پوست نوزادشان خشک نیست در صورتی که ۶۰ درصد از نوزادانشان علامت خشکی را نشان می­ دادند؛ بنابراین مادران باید بیشتر به نشانه های خشکی پوست نوزادان و پوست انداختن او دقت کنند. 

bxs4

جهت مراقبت و محافظت از پوست نوزادان پیشنهاد می­ شود که پوست نوزادتان را با استفاده مداوم از یک مرطوب کننده مخصوصاً بعد از حمام و یا تعویض پوشک نوزادتان همواره محافظت کرده و سالم نگه دارید.

توجه به نوع مواد شوینده که با آن لباس نوزاد، ملحفه، پتو و حوله نوزاد شسته می شود، اهمیت دارد. احتمالاً زمانی که پوست کودک شما دچار خارش و تحریک می شود، ممکن است فکر شما را درگیر کند ولی در صورتی که خشکی و پوست انداختن نوزاد، طی چند روز از بین رفت، جای نگرانی موجود نیست.

گروه مادر و کودک ستاره

.

منبع : setare.com