آکاایران: وزن نگرفتن نوزادان دلایل زیادی می تواند داشته باشد، ولی برخی اوقات پدر و مادر ها با روش اشتباه زندگی به صورت ناآگاهانه باعث کاهش وزن نوزاد خود می شوند که در این مقاله به این ۳ اشتباه عجیب اشاره شده است.
دلایل زیادی برای وزن نگرفتن نوزادان و یا از دست دادن وزن نوزاد وجود دارد، ولی در بررسی‌هایی که انجام گرفته است سه دلیل برای وزن نگرفتن کودک وجود دارد، که همیشه نادیده گرفته می‌شود، به همین دلیل این علت‌ها را عجیب یا شگفت انگیز می‌دانیم، زیرا در جریان زندگی نادیده گرفته می‌شوند و نقش مهمی در افزایش وزن و وزن گیری نوزاد دارند. اگر این موارد، در زندگی شما هم وجود دارد و به آن بی توجه هستید، سعی کنید روش خود را تغییر دهید تا شاهد افزایش وزن نوزاد خود باشید. به این، سه دلیل شگفت انگیز وزن نگرفتن نوزادان، در این مقاله دقت کنید:


۱- حمام کردن نوزاد بعد از تغذیه

آیا زمانی که به نوزاد خود شیر یا غذا می‌دهید، آن را به حمام می‌برید؟ اگر پاسختان بله است، این عادت را تغییر دهید.
حقیقت موضوع: زمانی که کودک تغذیه می‌شود، مانند بدن بزرگسالان زمانی طول می‌کشد تا هضم شود. اگر بعد از تغذیه کودک را به حمام ببرید، بدن خنک شده و روند هضم شدن کند می‌شود که این باعث می‌شود متابولیسم در بدن نوزاد آهسته‌تر شود.
یبوست، استفراغ، سوء هاضمه و تجمع گاز در شکم از نتایج حمام کردن نوزاد بعد از تغذیه آن است که در نهایت وزن نوزاد کاهش می‌یابد و یا افزایش وزنی نخواهد داشت. به نظر می‌رسد این موضوع بی اهمیت باشد، ولی نقش مهمی در روند هضم غذای یک کودک دارد. همیشه بهتر است ابتدا کودک را به حمام ببرید و بعد او را تغذیه کنید، که روند هضم و جذب موادغذایی به خوبی انجام شود.

 


۲- نوشاندن شیر یا آب قبل از غذای اصلی به نوزاد

این مورد در بیشتر نوزادان صادق است.
حقیقت موضوع: شیر اگر قبل از غذای اصلی به کودک داده شود، می‌تواند شکم کودک را پر کند و جذب مواد غذایی را توسط بدن نوزاد کم کند. در مورد آب هم همینطور است؛ اگر آب، قبل از وعده غذایی اصلی به کودک داده شود می‌تواند شکم او را پر کند و مصرف غذا را کاهش دهد که در نهایت باعث کاهش وزن یا وزن نگرفتن نوزاد می‌شود.

۳ دلیل عجیب برای وزن نگرفتن نوزادان۳ دلیل عجیب برای وزن نگرفتن نوزادان


در بدترین حالت، اگر به اجبار به نوزاد بعد از مصرف شیر یا آب، غذا داده شود، کودک استفراغ می‌کند. آب باید در پایان وعده غذایی و یا در بین وعده‌های غذایی به کودک داده شود. دادن آب در ابتدای غذا خوردن کودک یک اشتباه بزرگ است.


۳- ایجاد فاصله طولانی بین وعده‌های غذایی اصلی نوزاد 

این مورد هم یکی دیگر از دلایل وزن نگرفتن نوزادان و کاهش وزن آنهاست.

حقیقت موضوع: فاصله‌ی طولانی بین وعده‌های غذایی، باعث ایجاد گاز در شکم نوزاد می‌شود و به این ترتیب نوزاد به مدت چند ساعت دچار نفخ شکم می‌شود که این منجر به نپذیرفتن مواد غذایی توسط نوزاد شده و در نهایت سبب کم شدن میزان تغذیه و نتیجتاً کاهش وزن می‌شود.

۳ دلیل عجیب برای وزن نگرفتن نوزادان۳ دلیل عجیب برای وزن نگرفتن نوزادان
 


فاصله‌ی طولانی بین وعده‌های غذایی می‌تواند منجر به سوء هاضمه و یبوست در نوزادان شود. یک کودک باید در هر ۳۰ دقیقه تغذیه شود (خواه یک لیوان شیر، یا شیر مادر و یا یک میوه تازه). فاصله ایده آل بین وعده‌های غذایی اصلی برای یک کودک ۳ تا ۴ ساعت است.


سخن آخر

اگر شما تا به حال سه مورد بالا را رعایت نمی‌کردید و نوزادتان دچار کمبود وزن بود، نگران نباشید؛ می‌توانید با رعایت موراد بالا منجر به افزایش وزن نوزاد خود شوید. اگر با رعایت موارد بالا، همچنان نوزاد شما دچار کمبود وزن است، احتمالاً سیستم متابولیسم و هضم نوزاد مشکل دارد و بهتر است با پزشک متخصص اطفال در این باره مشورت کنید. تجربیات خود را در این باره با ما و مخاطبین ستاره در میان بگذارید.

 برگرفته از: bumpsnbaby

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com