آکاایران: آیا آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن باشد؟

آکاایران: آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن کودک یا وجود بیماری (ویروس یا باکتری) و یا سرماخوردگی نوزاد باشد. اگر کودکتان در حال دندان درآوردن است و آبریزش بینی هم دارد، با خواندن این مقاله می توانید علت اصلی آبریزش بینی کودک خود را تشخیص دهید.

دندان درآوردن یکی از مهم ترین وقایع در زندگی یک کودک است. آیا می دانید همراه شدن چه علائمی با علامت های دندان درآوردن نوزاد نرمال و طبیعی است؟ و مهم تر از آن این است که چگونه تشخیص دهیم که آیا آبریزش بینی به علت سرماخوردگی نوزاد است یا نشانه ی دندادن درآوردن او می باشد؟


چه زمانی آبریزش بینی کودک به دندان درآوردن مربوط می شود؟

دندان درآوردن یکی از مباحث مهم پزشکی اطفال است. در این مورد مطالعات زیادی انجام نشده است و شک و تردید وجود دارد ولی به طور کلی دندان درآوردن با ناراحتی، گریه نوزاد، خارش و تب نوزاد همراه است. 

 

آیا آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن باشد؟آیا آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن باشد؟

در واقع برخی از مطالعات به والدین و پرستاران کودکان پیشنهاد می کند که مراقب علائم دندان درآوردن کودکان خود باشند. ولی به طور کلی دندان درآوردن یک امر طبیعی است و علائم آن در کودکان متفاوت است و ممکن است هر کودکی با کودک دیگر علائم متفاوتی داشته باشد و حتی یک کودک هیچ علائمی نداشته باشد.

آکادمی کودکان در امریکا نشانه های دندان در آوردن کودکان را شامل موارد زیر می داند:

  • تورم و تحریک پذیری دهان 
  • افزایش بزاق
  • آبریزش بینی
  • از دست دادن اشتها

محققان نتیجه گرفتند تمامی این تخلیه ها از دهان و بینی (بزاق و آبریزش بینی) ممکن است بدلیل التهاب اطراف دندان ها باشد. زمانی که دندان در حال بیرون آمدن از لثه است التهاب هایی در اطراف دندان و لثه ایجاد می شود که با تب، ناراحتی معده، اختلال در خواب و اختلال در اشتها همراه است.

 

آیا آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن باشد؟آیا آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن باشد؟

 علل دیگر آبریزش بینی نوزاد 

برای اینکه مشخص شود آیا آبریزش بینی نوزاد شما مربوط به دندان درآوردن است یا نشانه عفونت یا بیماری دیگری است، نیاز به بررسی یک پزشک دارد ولی در عین حال نکات زیر را در نظر بگیرید:

آیا کودک تب دارد؟
افزایش اندک در دمای بدن کودک شما در زمان دندان درآوردن طبیعی است، ولی مراقب باشید این افزایش دمای بدن خیلی کم باشد.
افزایش طبیعی دمای بدن کودک در زمان دندان درآوردن، به طور میانگین حدود 0/2 فارنهایت است. این تفاوت آنقدر کوچک است که اکثر مردم متوجه نمی شوند. بالاترین دمای بدن در زمان دندان درآوردن حدود 98/24 درجه فارنهایت است که این رنج دما معمولی است. این به چه معنی است؟ این بدین معنی است که اگر کودک شما تب دارد و تب آن بالاتر از 100/4 درجه فارنهایت است، (دماسنج رکتال معمولاً دقیق تر است) نباید فقط آن را بخاطر دندان درآوردن کودک دانست.

تب کودک چقدر طول می کشد؟
آکادمی کودکان در امریکا می گوید تب، به خاطر دندان درآوردن به طور معمول سه روز طول می کشد، یک روز قبل از ظهور دندان، یک روز ظاهر شدن دندان و روز آخر، پس از ظاهر شدن دندان. اگر تب نوزاد شما بیشتر از سه روز طول کشید، ممکن است چیز دیگری باشد.

آب بینی نوزاد چه رنگی است؟
معمولاً اکثر والدین فکر می کنند که رنگ آب بینی کودکشان می تواند نشانه ای از علت آبریزش بینی نوزاد باشد مثلاً اگر رنگ آن، سبز باشد این بدین معنی است که عفونت دارد و نیاز به آنتی بیوتیک دارد اما لزوماً در همه موارد این گونه نیست. اگرچه ممکن است رنگ آب بینی سرنخ هایی به شما بدهد، مخصوصا زمانی که به دندان درآوردن کودک مرتبط باشد.

آیا آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن باشد؟آیا آبریزش بینی نوزاد می تواند از علائم دندان درآوردن باشد؟

اگر آب بینی نوزاد شما روشن باشد، ممکن است نتیجه مایعات اضافی و التهابات ناشی از دندان درآوردن باشد یا ممکن است نشانه ویروس مانند سرماخوردگی باشد.

بر طبق گفته مراکز کنترل و پیشگیری بیماری، هر بار که کودک در معرض نوعی باکتری قرار می گیرد، سیستم ایمنی بدن شروع به مبارزه با باکتری می کند و بدن تولید موکوس را افزایش می دهد تا ویروس یا باکتری از بین برود. بعد از دو یا سه روز، موکوس که برای مبارزه با باکتری و یا ویروس استفاده شدند، از سفید تا زرد و سبز، تغییر رنگ می دهد. این رنگ ها کاملاً طبیعی هستند و نیازی به آنتی بیوتیک نیست. با این حال وجود آب بینی زرد و یا سبز رنگ، بیشتر از 10 تا 14 روز ممکن است نشانه وجود باکتری، یا عفونت سینوس ها باشد.


و در آخر

اگر آبریزش بینی نوزاد شما بدتر شد و بعد از 10 روز بهبود نیافت و آب بینی زرد یا سبز بود و علائمی همچون سرفه و تب وجود داشت، باید به پزشک مراجعه نمایید.

برگرفته از  healthline

گروه مادر و کودک ستاره

 

.

منبع : setare.com