آکاایران: کاهش وزن در دوران شیردهی را چگونه جبران کنیم؟

آکاایران: کاهش وزن در دوران شیردهی برای بسیاری از مادران شیرده اتفاق می افتد که باید جبران شود. در این مقاله چند ماده غذایی ساده و سالم برای جبران کاهش وزن در دوران شیردهی از جمله اسموتی های میوه ای، سوپ ها، غلات غنی از آهن و آجیل ها معرفی شده است.
داشتن یک فرزند زندگی شما را از بسیاری جهات تغییر می‌دهد. داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل، می‌تواند انرژی شما را برای مراقبت از نوازد، تامین کرده و همچنین در مورد کاهش وزن در دوران شیردهی به شما کمک کند. در دوران شیردهی به احتمال زیاد مادر خسته می‌شود و کمبود انرژی خواهد داشت، اما پیدا کردن یک رژیم غذایی سالم برای مادر و فرزند، موادمغذی مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. به خصوص اگر مادر در حال تغذیه نوزاد خود از شیر خودش می‌باشد و دچار کاهش وزن شدیدی شده است و باید این کاهش وزن جبران شود.  

همچنین بخوانید: غذاهای مناسب برای تقویت و افزایش شیر مادر در دوران شیردهی


داشتن یک رژیم غذایی مناسب باعث می‌شود زمانی که، مادر غذایی را دوست ندارد از غذاهای دیگر برنامه غذایی، استفاده کند تا مواد مغذی انرژی بدن مادر تامین شود و دچار کاهش وزن در دوران شیردهی نشود. 

چه موادغذایی کاهش وزن در دوران شیردهی را جبران می‌کند؟

اسموتی میوه ای

اسموتی میوه ای (اسموتی یک نوشیدنی ترکیبی و گاهی شیرین است که از مخلوط میوه‌های تازه یا یخ‌زده به اضافه شکر، عسل، شکلات، بادام‌زمینی، ماست و یا یخ خرد شده تهیه می‌شود) را می توان با توجه به مواد مورد علاقه خود تهیه نمود و در مواقعی که به نوزاد خود شیر می‌دهید، میل شود.

میوه‌ها دارای مواد مغذی هستند و انرژی مادر را برای مراقبت و شیر دادن به کودک فراهم می‌کند. میوه‌های تازه یا یخ زده را انتخاب کنید و آن‌ها را در مخلوط کن با ماست ساده و ۱۰۰ درصد آب میوه ترکیب کنید. مواد تشکیل دهنده این اسموتی پوره نیز می‌باشد و به عنوان یک میان وعده‌ی کامل عمل می‌کند.
 
کاهش وزن در دوران شیردهی را چگونه جبران کنیم؟کاهش وزن در دوران شیردهی را چگونه جبران کنیم؟


دانه های غنی از آهن (غلات) در صبحانه

دانه‌های غنی از آهن برای صبحانه بسیار مفید است و به راحتی و فقط در مدت زمان چند دقیقه آماده می‌شود. بهتر است غلاتی را برای صبحانه انتخاب کنید که با آهن تقویت شده باشد. بدن مادران در هنگام زایمان مقدار زیادی خون از دست می‌دهد. این بدین معنی است که بدن مادر آهن کمتری دارد و بهتر است با مواد مغذی جبران گردد تا انرژی و استقامت مادر باز گردد. بهتر است یک کاسه از غلات را در روز، در برنامه غذایی خود قرار دهید تا آهن مورد نیاز بدن مادر تامین گردد.

آجیل ها

آجیل یک غذای بسیار راحت است که تنها با یک مشت از آن، می‌توانید به راحتی یک غذای کامل دریافت کنید. خوردن آجیل بدن مادر را بعد از بارداری، از پروتئین تامین می‌کند که برای حفظ و نگهداری انرژی و مراقبت از نوزاد نیاز است. پروتئین انرژی و استقامت شما را در طول روز تامین می‌کند. مقداری گردو یا بادام زمینی را به عنوان یک میان وعده در رژیم غذایی خود قرار دهید یا می‌توانید این مواد را در انواع سالاد قرار دهید. گردو می‌تواند در برخی از غذا‌ها به همراه گیاهان و روغن زیتون همراه شود تا یک غذای سالم و پر انرژی برای شما باشد.

سوپ

سوپ یک غذای کامل است که می‌تواند با استفاده از انواع مواد مغذی تهیه شود. سوپ سبزیجات، بسیاری از ویتامین‌ها، مواد معدنی و همچنین فیبر دارد و برای کمک به سیستم گوارش مادر بسیار مفید خواهد بود. لوبیا یکی دیگر از مواد غذایی است که حاوی فیبر فراوانی است و در مقابل طعم سوپ را افزایش می‌دهد.
سیر، پیاز و برخی از گیاهان می‌تواند عطر و طعم غذا را بهتر کند. از مرغ یا سبزیجاتی که درای سدیم کمتری هستند، شروع کنید و سپس غذا‌های مورد علاقه‌ی خود را اضافه کنید. هنگامی که نوزاد شما خواب است می‌توانید سوپ را به راحتی و به سرعت آماده کنید و آن را بخورید. بعد از گذشت چندین ساعت انرژی مورد نیاز بدن شما تامین می‌گردد.

برگرفته از: livestrong

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com