آکاایران: علت سکسکه نوزادان رفلاکس معده، بیش از حد شیر خوردن، کاهش دمای هوا و سرد شدن دمای اتاق نوزاد، حساسیت، روش شیر خوردن نوزاد و ... می باشد. در این مقاله همه علت های سکسکه نوزادان و روش های کاهش یا قطع آن و همچنین زمانی که والدین برای سکسکه نوزاد باید به پزشک مراجعه کنند، بیان شده است.

سکسکه ناشی از انقباضات عضله ها و حرکات ناگهانی دیافراگم است. سکسکه باعث اذیت خواهد شد و در نوزادان، گاهاً به مدت یک دقیقه طول می‌کشد. از طرفی دیگر عواملی نظیر تحریک شدن عضلات، روش شیر دادن به نوزاد، ماندن نوزاد در دمایی که دچار سرماخوردگی او می‌شود، نیز از علل سکسکه نوزادان است. 

علت سکسکه نوزادان و بهترین روش رهایی از سکسکه چیست؟

در صورتی که سکسکه باعث اذیت نوزاد نظیر مزاحمت در خواب و تغذیه‌ی نوزاد نشود، جای نگرانی نیست و نگرانی والدین بی مورد خواهد بود و نیازی به مراجعه‌ی پزشک نیست. اما اگر این موضوع به بالای یک سال برسد باید به آن توجه ویژه‌ای کنید. با اینکه این مورد بسیار اندک اتفاق می‌افتد ولی به هر حال همیشه می‌گویند پیشگیری بهتر از درمان است.

در صورتی که مدت سکسکه‌ی نوزاد شما طولانی شد، بهتر است که او را به نزد پزشک ببرید، چون در برخی موارد تشخیص بیماری رفلاکس معده نوزاد داده می‌شود. اما برخی از این سکسکه‌ها کاملاً طبیعی بوده و نیازی به درمان نمی‌باشد و به خودی خود خوب خواهد شد.

علت سکسکه نوزادان چیست؟علت سکسکه نوزادان چیست؟

علت سکسکه نوزادان:

 1. اولین علت سکسکه نوزادان ریفلاکس معده به مری است. 
 2. بیش از حد شیر خوردن نیز از علل سکسکه نوزادان است. 
 3. قورت دادن حجم زیادی هوا
 4. حساسیت
 5. آسم
 6. مواد موجود در هوا
 7. کاهش دما
 8. عدم استفاده از روش صحیح برای شیر  دادن به نوزاد را نیز می‌توان از علل سکسکه نوزادان دانست. 

روش‌های کاهش یا قطع سکسکه نوزادان چیست؟

 1. بعد از اینکه نوزاد با شیر تغذیه می‌کند، منتظر آروغ زدن نوزاد بمانید؛ زیرا هنگام تغذیه نوزاد یا مکیدن پستانک مقدار زیادی هوا همراه با شیر وارد معده نوزاد می‌شود که یکی از علت‌های سکسکه در نوزادان می‌باشد.
 2. در برخی موارد مشاهده شده است که با تغییر موقعیت سر نوزاد سکسکه به طور کامل متوقف شده است.
 3. در صورتی که سکسکه نوزاد طولانی مدت شود و باعث بی‌قراری او شود، می‌توانید مقدار کمی آب گرم به نوزاد بدهید.
 4. اگر نوزاد سکسکه می‌کند، بهتر است از خوراندن شیر به او اجتناب کنید؛ زیرا میزان هوای ورودی به معده نوزاد با مکیدن شیر، بیشتر خواهد شد.
 5. در صورتی که سکسکه نوزاد بسیار زیاد است، حجم شیر نوزاد را کاهش و به جای آن وعده‌های شیردهی را افزایش دهید، زیرا پر شدن معده‌ی نوزاد از شیر، باعث افزایش سکسکه خواهد شد.
 6. اگر می‌خواهید برای شیر دادن به نوزاد، از شیشه شیر استفاده کنید، باید سر شیشه شیر، متناسب با دهان نوزاد باشد. اگر سر شیشه کوچکتر یا بزرگتر باشد هوای ورودی به دهان نوزاد بسیار بیشتر خواهد شد. از طرفی دیگر شیردهی از سینه مادر نیز باید به طریقی باشد که کمترین هوای ممکن وارد دهان نوزاد گردد تا نفخ معده و سکسکه در نوزادان کاهش یابد.
 7. بعد از اینکه نوزاد با شیر تغذیه می‌کند، پشت نوزاد را مدتی بمالید تا هوای بلعیده شده از دهان نوزاد خارج گردد.
 8. هنگامی که نوزاد به آرامی شیر می‌خورد احتمال وقوع سکسکه بسیار کم خواهد بود.
 9. وقتی نوزاد مبتلا به سکسکه می‌شود او را بغل کنید و مناطق مختلف را به او نشان دهید و او را سرگرم کنید. این روش نیز یکی از روش‌های کاهش سکسکه ی نوزادان است.
 10. اگر نوزاد پستانک می‌خورد، از پستانک نیز می‌توانید برای بند آوردن سکسکه نوزادان استفاده کنید.
 11. برای کاهش سکسکه می‌توانید نوزاد را روی یک سطح کاملاً صاف بخوابانید و دست‌های او را به سمت بالا ببرید و سپس پشت نوزاد را ماساژ دهید تا انقباضات معده کاهش یابد.
 12. در برخی موارد نوزاد به دلیل سرمای هوا مبتلا به سکسکه می‌شود. اگر نوزاد سردش شده است، او را گرم کنید تا سکسکه‌ی او کاهش یابد.
 13. در برخی موارد مشاهده شده است که نوزاد در محیط‌های شلوغ دچار سکسکه می‌شود. پس بهتر است او را به جای امن‌تری ببرید تا سکسکه در نوزاد کاهش یابد.

در هنگام  سکسکه نوزادان از انجام موارد زیر خودداری کنید:

انجام برخی از روش‌های بند آوردن سکسکه مخصوص به بزرگسالان است و انجام این روش ها برای نوزادان تاثیر عکس خواهد داشت.

 • ترساندن نوزاد: اگر از این روش برای بند آوردن سکسکه نوزادان استفاده کنید، ممکن است باعث آسیب رسیدن به گوش داخلی نوزاد شود.
 • استفاده از آبنبات های ترش: بزرگسالان برای کاهش سکسکه خوردن آبنبات ترش را پیشنهاد می‌کنند. اما برای نوزادان و کودکان بالای یک سال هم روش مناسبی نیست زیرا این آب نبات‌ها دارای ترکیباتی هستند که برای سلامتی نوزادان مناسب نیست.
 • زدن ضربات محکم به پشت نوزاد: اسکلت‌های نوزاد هنوز نرم و انعطاف پذیر است و وارد کردن ضربات باعث ایجاد مشکلات جدی برای نوزاد خواهد شد.
 • وارد کردن فشار به چشم نوزاد: ماهیچه‌های چشم نوزاد در حال رشد است پس به این دلیل از فشار آوردن به چشم نوزاد خودداری کنید.
 • کشیدن زبان نوزاد: استخوان‌ها و مفاصل نوزاد هنوز به طور کامل تکمیل نشده است و تحمل کشیدگی را ندارد. پس از کشیدن زبان نوزاد اجتناب کنید.

چه زمانی باید برای رهایی از سکسکه نوزادان به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. اگر علت سکسکه نوزادان، ریفلاکس معده است:

نشانه‌ی ریفلاکس معده، خارج شدن مایع از دهان نوزاد است. از علائم دیگر این بیماری درد پشت، گریه پس از خوردن غذا و بهانه گیری می‌باشد.

 1. سکسکه با فعالیت‌هایی مانند خوابیدن و غذا خوردن تداخل داشته باشد:

اگر سکسکه مانع از تغذیه مناسب نوزاد می‌شود بهتر است با پزشک مشورت کنید.

 1. هنگامی که سکسکه چند ساعت یا چند روز به طول بینجامد:

در صورتی که سکسکه نوزادان، از چند دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد جای نگرانی نیست. اما اگر سکسکه طولانی مدت شود باید حتماً به پزشک مراجعه نمود.

گروه مادر و کودک ستاره

.

منبع : setare.com