آکاایران: نکاتی مهم درباره دادن عرق نعناع به نوزاد، که نمی دانید!

آکاایران: دادن عرق نعناع به نوزاد هنگام درمان اختلالات معده نوزاد و سندورم روده تحریک پذیر استفاده می شود، ولی استفاده از عرق نعناع برای نوزاد حتماً باید زیر نظر پزشک متخصص انجام گیرد. در این مقاله توضیحاتی درباره خواص عرق نعناع برای درمان برخی بیماری های نوزاد و نحوه استفاده از آن برای کودک آورده شده است.

یکی از خواص گیاه دارویی نعناع، ضد اسپاسم بودن آن است. عرق نعناع باعث آرام شدن درد ناشی از گاز معده و سوزش سر دل می‌شود. از طرفی دیگر برگ‌های نعناع دارای اثر خنک کنندگی هستند که به دلیل متانول موجود در برگ‌ها است. در بدن کودک متانول باعث سرعت بخشیدن به جریان صفرا و شیره‌های گوارشی می‌شود. متانول باعث تسکین دل درد، تحریک شدن عضلات معده و سپس آرام شدن آن و کاهش گاز معده، قولنج و نفخ می‌شود.

نکاتی مهم درباره دادن عرق نعناع به نوزاد، که نمی دانید!نکاتی مهم درباره دادن عرق نعناع به نوزاد، که نمی دانید!


آیا دادن عرق نعناع به نوزاد برای معده‌ی او مفید است؟

علت اصلی دل دردهای نوزاد وجود گاز در معده‌ی او است که باعث ناراحتی و به خطر انداختن سلامت نوزاد می‌شود. پس نوزاد شما ممکن است دل درد و نفخ را تجربه کند. برخی از پزشکان برای تسکین دل درد نوزاد داروهایی تجویز می‌کنند ولی گیاهانی نیز وجود دارد که برای کاهش دردهای ناشی از گاز معده بسیار خوب عمل می‌کنند. البته استفاده از هر داروی گیاهی و هر داروی شیمیایی باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد. (پزشکان معتقدند تا قبل از شش ماهگی به نوزاد هیچ چیزی حتی آب هم داده نشود زیرا شیر مادر همه مواد مورد نیاز بدن کودک را دارا است). 

خوراندن عرق نعناع به نوزاد چگونه انجام گیرد؟

برای درمان‌های خانگی دل درد و نفخ شکم نوزادان، از عرق نعناع استفاده می‌کنند. عرق نعناع را می‌توانید به راحتی در خانه نیز تهیه کنید. بدین صورت که چندین برگ از نعناع را کاملاً بشورید و در یک لیوان آب جوش بریزید و سپس از یک صافی رد کنید. سپس اجازه دهید عرق نعناع کاملاً خنک شود و به نوزاد بدهید. پس اثر آن را در مدت زمان خیلی کوتاهی مشاهده خواهید کرد. اما یک نکته مهم که تمامی والدین باید در نظر بگیرند این است که، قبل از مصرف گیاهان دارویی برای نوزاد، حتماً با پزشک نوزاد خود مشورت کنید.

عرق نعناع به منظور درمان اختلالات معده‌ی نوزاد

برای کاهش شکم درد نوزاد، میزان دو قطره عرق نعناع به نوزاد کافی است. به دلیل اینکه این گیاه خاصیت ضد باکتریایی دارد باعث بی حسی و آرام شدن معده نوزاد می‌شود و معده‌ی او را خنک می‌کند. از طرفی دیگر به منظور آروغ زدن نوزاد نیز می‌توانید مقدار کمی عرق نعناع به نوزاد بدهید. برای درمان معده درد و رفع گازهای معده، به آهستگی معده نوزاد را ماساژ دهید. می‌توانید از حمام آب گرم نیز استفاده کنید تا عضلات معده شل شود و درد از بین برود.

عرق نعناع به منظور درمان سندروم روده تحریک‌پذیر در نوزاد 

در زمان قدیم، برای درمان بیماری سندروم روده از عرق نعناع استفاده می‌کردند. سیستم گوارشی به دلیل اینکه با این محلول رقیق می‌شود، سالم می‌ماند. از طرفی دیگر جریان صفرا زیاد شده و فعالیت روده افزایش می‌یابد که تضمینی برای سلامتی سیستم گوارش است. نعناع گرفتگی روده را از بین می‌برد و منجر به کاهش درد می‌شود.

عرق نعناع به منظور درمان زخم سینه

تحقیقات پزشکی انجام شده نشان می دهد که، عرق نعناع برای جلوگیری از ترک خوردن نوک سینه‌ی مادران شیرده بسیار مفید است. بهتر است یک پنبه را به عرق نعناع آغشته کنید و آن را به آرامی بر روی سینه بمالید. پس از گذشت مدتی سینه را با آب بشورید و کودک خود را تغذیه کنید.

نکاتی بسیار مهم در مورد خوراندن عرق نعناع به نوزاد

  • در صورتی که کودک شما کمتر از پنج سال سن دارد بیش از اندازه به او عرق نعناع ندهید.
  • متانول موجود در عرق نعناع امکان خفگی نوزاد را به همراه دارد.
  • در صورتی که عرق نعناع بسیار خالص، بر روی پوست نوزادان ریخته شود، برای کودک خطرناک خواهد بود. پس بهتر است از مالیدن این عرق بر روی صورت و قسمت‌های دیگر پوست خودداری کنید.


سخن آخر ... 

دادن عرق نعناع به نوزاد باید با تجویز پزشک صورت گیرد، زیرا پزشک با توجه به سن نوزاد و شرایط جسمانی او تصمیم به تجویز عرق نعناع می‌کند. بنابراین پیشنهاد می‌شود خودسرانه و با تجربه قدیمی‌ترها اقدام به مصرف عرق نعناع برای نوزاد خود نکنید. 

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com