آکاایران: روش صحیح شیر دادن نوزاد چگونه است؟

آکاایران: روش صحیح شیر دادن نوزاد در طول روز و در شب مهم است؛ زیرا نوزاد در ابتدای تولد نمی تواند خود را سیر کند و ممکن است به دلیل درست شیر نخوردن، دائماً گرسنه باشد و گریه کند. در این مقاله روش های صحیح شیر دادن به نوزاد در طول روز و شب بیان شده است.

از نکاتی که مادران جوان باید به آن توجه کنند، روش صحیح شیر دادن نوزاد است، در صورتی که روش شیر دادن نوزاد صحیح نباشد منجر به خفگی و یا عدم تنفس نوزاد و یا مشکلات گوارشی می‌شود. در این مقاله همه روش‌های صحیح شیر دادن به نوزاد در طول روز و شب آورده شده است. 

 روش صحیح شیر دادن نوزاد 

 1. یکی از روش‌های صحیح شیر دادن به نوزاد این است که، مادر به راحتی روی صندلی فاقد دسته و در حالی که چند بالش در پشت او قرار داده شده است به حالت عمودی بنشیند، کاملاً تکیه دهد و خم نشود. سپس یک بالش نیز بر روی زانوهای خود قرار دهد تا نوزاد در سطح بالا قرار گیرد یا اگر بتواند یک زانوی خود را روی زانوی دیگر قرار دهد.
 2. در هنگام شیر دادن به نوزاد مادر می‌تواند گونه نوزاد را لمس کند. واکنش طبیعی نوزاد در ۱۰ روز اول تولد این است که اگر مادر گونه را تحریک کند به دنبال سینه مادر می‌گردد، بنابراین اگر با انگشت خود گونه نوزاد را لمس نمایید، نوزاد سر خود را به طرف سینه مادر می‌آورد.
 3. اگر نوزاد سر خود را به طرف سینه مادر نیاورد، مادر باید نوک سینه خود را بدوشد تا کمی شیر از او خارج شود، سپس سر نوزاد را به طرف سینه خود بیاورد و نوک سینه آغشته به شیر را به لب‌های او بگذارد، در این هنگام نوزاد دهان خود را باز خواهد کرد. در روش صحیح شیر دادن نوزاد این نکته قابل توجه است. 
 4. در روش صحیح شیر دادن نوزاد ترفند بعدی این است که زیر همان پایی که سر نوزاد قرار دارد چیزی بگذارید تا زانوی همان طرف بالاتر باشد و سر نوزاد را طوری نگه دارید که بالاتر از تنه او قرار گیرد. همچنین در هنگام شیر دادن با او حرف بزنید زیرا حرف زدن با نوزاد بسیار مهم است.
  روش صحیح شیر دادن نوزاد چگونه است؟روش صحیح شیر دادن نوزاد چگونه است؟

  همچنین بخوانید: غذاهای مناسب برای تقویت و افزایش شیر مادر در دوران شیردهی
 5. نکته دیگر در روش صحیح شیر دادن نوزاد این است که مادر با دست خود نوزاد را کاملاً به سینه خود بچسباند تا نه فقط نوک سینه بلکه قسمتی از آرئول در دهان او جا گیرد. همچنین بهتر است در هنگام شیر دادن با نوازش کردن و خاراندن سر و گردن نوزاد، از خواب رفتن او جلوگیری نمایید.
 6. واکنش سرازیر شدن شیر با احساس مورمور شدن یا غلغلک مادر همراه است، ولی اگر مادر چنین احساسی نکرد مهم نیست. اگر در زمانی که نوزاد به یکی از سینه‌های مادر مک می‌زند از سینه دیگر قطرات شیر چکیده می‌شود، واکنشی که باید در بدن رخ داده است.  
 7.   مادر باید اجازه دهد که نوزاد هر مدت زمانی که بخواهد به سینه او مک بزند. اگر سینه خالی و مک زدن دردناک است، نوک سینه خود را ناگهان از دهان نوزاد بیرون نکشید، بهتر است انگشت کوچک تمیز خود را از گوشه لب‌های نوزاد در دهان او نمایید تا قادر به مک زدن نباشد و سینه را رها کند.
 8.  بعضی از مواقع نوزاد به حد کافی از یک سینه مادر شیر می‌خورد، از این رو نوک سینه مادر از دهان او بیرون آمده و به خواب می‌رود. اگر مادر احساس می کند که نوزاد به حد کافی شیر خورده است، نباید نگران باشد و فقط به یاد داشته باشد که دفعه بعد سینه دیگر خود را به دهان او بگذارد.
 9. از روز چهارم و پنجم بعد از تولد به جای آغوز، شیر معمولی ترشح می‌شود و مادر احساس می‌کند که سینه او بزرگ و سفت شده است و گاهی احساس ناراحتی می‌کند. نوزاد هم به علت بزرگ شدن سینه به راحتی نمی‌تواند به نوک سینه‌ها مک بزند. در چنین شرایطی باید حوله کوچکی را که در آب نیم گرم خیس کرده‌اید، به مدت ۱۰ دقیقه بر روی سینه‌ها قرار دهید یا دوش بگیرید.
 10. در مواقعی که سینه‌ها بزرگ شده است، مادر باید با دو دست خود یا با شیر دوش، شیر خود را بدوشد تا سینه‌ها کوچک شود و نوزاد بتواند نوک سینه و آرئول را در دهان جای دهد. هم چنین باید دست خود را زیر سینه برده، آن را بالا ببرید تا شیر خوردن برای نوزاد آسان‌تر شود.

روش صحیح شیر دادن نوزاد در شب

در چند هفته‌ی اول تولد، شیر دادن به نوزاد و شیرخوار، برای کودک و مادر ضرورت دارد، زیرا نوزاد به شیر خوردن به دفعات نیاز دارد و مادر نیز برای جاری شدن شیر باید به دفعات به نوزاد شیر بدهد. پس از مدتی مادر احساس می‌کند که در شب نیاز به استراحت دارد و به تدریج هم شیرخوار، شب و روز را می‌فهمد و در این موقع است که مادر می‌تواند به کودک در شب شیر ندهد و عادت شیر دادن در شب را از سر کودک بیاندازد. 
در سن ۳ تا ۶ ماهگی، کودکان نیازی به خوردن شیر در شب ندارند، زیرا در خلال روز به دفعات شیر خورده‌اند. در سن ۶ تا ۱۲ ماهگی اگر مادر، کودک را به شیر خوردن عادت نداده باشد، می‌تواند آخرین نوبت شیر را در ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب به کودک بدهد و در خلال شب به او شیر ندهد. بعضی از کودکان گرچه سیر هستند و نیازی به شیر خوردن در شب ندارند ولی چون مادر هر بار که کودک در شب مختصر گریه‌ای کرده است، سینه‌ی خود را به دهان او گذارده، بنابراین کودک عادت کرده است که در خلال شب بار‌ها بیدار شود و به سینه مادر مک بزند و بخوابد. در چنین شرایطی اگر رشد و وزن کودک به وسیله‌ی پزشک، طبیعی گزارش شود و پزشک، کافی بودن شیر مادر و رشد کودک را تایید کرده باشد، مادر می‌تواند آخرین نوبت در ساعت ۱۰ تا ۱۲ شب شیر کافی به کودک بدهد و او را بخواباند و تا آنجا که امکان دارد در خلال شب به او شیر ندهد تا کودک شب را کاملاً بخوابد.
اگر کودک ۶ ماهه یا بزرگتر است، مادر می‌تواند آخر شب فقط مقداری آب ساده با یک قطره‌ داروی استامینوفن به کودک بدهد تا کودک آرامش پیدا کند و عادت او شکسته شود و شب را به راحتی بخوابد.
همچنین بخوانید: ناله نوازد در خواب چه علتی دارد؟

گروه مادر و کودک ستاره

.

منبع : setare.com