آکاایران: گریه ناگهانی نوزاد در خواب دلایل زیادی می تواند داشته باشد. گاهی درد های کولیکی را علت اصلی گریه ناگهانی نوزاد در خواب می دانند، ولی به غیر از آن دلایل زیادی دارد که در این مقاله به همه علت های گریه نوزادان اشاره شده است.
در روز‌های اولیه تولد، نوزاد به احتمال زیاد تمامی مدت شبانه روز را می‌خوابد و گاهاً دیده می‌شود که گریه کند. این باعث خوشحالی اکثر والدین می‌شود که می‌گویند کودک ما آرام است و بی قراری و بی تابی ندارد، اما بعد از گذشت چندین هفته از تولد نوزاد، گریه‌های او شروع می‌شود و در هفته ششم تولد، این گریه‌ها بسیار زیاد می‌گردد.

هنگامی که والدین برای بار اول نوزاد خود را در آغوش می‌گیرند، اصلا تصور هیچ یک از این موارد و گریه‌های نوزاد را ندارند. بهتر است که هر چه سریع‌تر به گریه‌های نوزاد خود پاسخ دهید و منشا گریه‌ی او را پیدا کنید و گریه نوزاد را بر طرف کنید، چرا که آرام نمودن نوزاد در ابتدای شروع گریه بسیار آسان‌تر است ولی اگر او وارد مرحله‌ی هیستریک و عصبانیت و ناراحتی شدید شود آرام کردن گریه نوزاد کار بسیار سختی می‌شود.

علت گریه ناگهانی نوزاد در خواب چیست؟

این نکته را در نظر داشته باشید که هنگامی نوزاد شما گریه می‌کند؛ می‌خواهد با شما ارتباط بر قرار کند و به شما چیزی بگوید. گریه کودک شاید به خاطر پر خوری و یا شکم درد باشد. برخی از نوزادان نیز به خاطر اینکه پوشکشان را خیس کرده‌اند احساس نارضایتی می‌کنند و شروع به گریه کردن و جیغ زدن می‌کنند. این موضوع می‌تواند بر عکس باشد و کودکی پوشک گرم و مرطوب خود را دوست دارد و بعد از اینکه پوشک نوزاد را تعویض می‌کنید، نوزاد عصبانی شده و احساس سردی می‌کند و شروع به گریه کردن می‌کند.


گریه ناگهانی نوزاد در خواب به چه دلیل است؟گریه ناگهانی نوزاد در خواب به چه دلیل است؟

معمولاً گریه ناگهانی نوزاد در خواب در سه تا چهار ماهگی او، به دلیل دردهای کولیکی نوزاد است. این دردها باعث نفخ شکم نوزادان می‌شود و در شب هنگام شاهد گریه ناگهانی نوزاد در خواب هستید، پس به این دلیل خواب شیرخوار شما بر هم می‌خورد و با اختلال مواجه می‌شود.

برخی از مادران هنگامی گریه ناگهانی کودک خود را در خواب می‌بینند نگران شده و سریعاً نوزاد را به پزشک نشان می‌دهند، اما باید مادران این نکته را در نظر دارا باشند که این درد‌ها ممکن است ناشی از نفخ معده باشد.
یکی از متخصصان نوزادان در این باره بیان می‌کنند که: اکثر نوزادان در سه تا چهار ماه اول زندگی خود مبتلا به درد‌های کولیکی هستند که باعث ایجاد گریه‌های نوزاد می‌شود. پس گریه ناگهانی نوزاد در خواب اکثراً به دلیل همین درد‌های کولیکی است.
بعد از اینکه نوزاد سه تا چهار ماهگی خود را کامل کند، گریه ناگهانی کودک در خواب کاهش می‌یابد که به دلیل کاهش درد‌های کولیکی نوزاد می‌باشد، اما در برخی موارد نیز گریه ناگهانی کودک در خواب به دلایل دیگری نظیر درد در قسمت‌های مختلف بدن ختم می‌شود.
در برخی موارد گریه‌های ناگهانی نوزاد در خواب به دلیل سفت بسته بودن پوشک نوزاد، احساس گرما و احساس سرما می‌باشد که بعد از آغوش گرفتن نوزاد توسط مادر و نوازش او، نوزاد آرام می‌شود و گریه‌های شبانه کودک کاهش می‌یابد. علت اصلی برای گریه ناگهانی نوزاد در خواب موجود نیست و مسائل مختلفی نظیر درد‌های مختلف جسمی می‌تواند منجر به بروز گریه شبانه در نوزاد می‌شود.
در ضمن این نکته را در نظر داشته باشید که در چندین ماه اول زندگی که درد‌های کولیکی نمایان می‌شوند، بهتر است پدر نوزاد را در آغوش بگیرد تا گریه نوزاد کمتر شود و وضعیت بچه بهتر شود؛ چرا که تحقیقات نشان می‌دهد، آغوش گرفتن پدر هنگامی که نوزاد بی قرار و بی تاب است و هنگامی که گریه‌های ناگهانی در خواب سر می‌دهد، باعث آرام شدن نوزاد می‌شود.
 

دیگر دلایل گریه نوزادان 

 • هنگامی که نوزاد احساس گرسنگی می‌کند.
 • هنگامی که پوشک نوزاد کثیف شده باشد.
 • هنگامی که نوزاد نیاز به خواب داشته باشد.
 • هنگامی که نوزاد نیاز دارد در آغوش گرفته شود. 
 • هنگامی که نوزاد مشکلات شکمی، باد شکم، گاز معده داشته باشد.
 • هنگامی که نوزاد نیاز به آروغ زدن داشته باشد.
 • هنگامی که نوزاد خیلی سرد یا خیلی گرمش باشد.
 • در برخی موراد به خاطر درد دندان درآوردن کودک می‌باشد. 
 • هنگامی که نیاز به کاهش محرک‌های طبیعی داشته باشد.
 • نیاز به محرک‌های بیشتر دارد. 
 • هنگامی که نوزاد مریض است.


سخن آخر ... 

در صورتی که گریه‌های شبانه نوزاد چندین شب به طور مستمر ادامه یافت، او را به نزد پزشک متخصص اطفال ببرید تا نوزاد را معاینه جسمی کند اما اگر مادر این گریه‌ها را به دلیل نوع تغذیه کودک تشخیص دهد و متوجه شود که نوزاد دچار نفخ شده است، می‌تواند از عرق نعنا کمک بگیرد.

گروه مادر و کودک ستاره

.

منبع : setare.com