ضربه مغزی در کودکان

ضربه مغزی در کودکان , تا به حال به این نکته فکر کرده اید یکی از دلایل مهمی که بر ایجاد فضای امن برای بازی کودکان تاکید می شود، جلوگیری از آسیب دیدگی و ضربات به سر آنهاست و یا حتی برای بزرگسالان نیز استفاده از کمربند ایمنی در زمان رانندگی و استفاده از کلاه ایمنی برای فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری، اسکیت و اسکیت بورد به منظور محافظت از سر در برابر ضربات شدید ضروری است.

اثرات و عوارض ناشی از ضربه مغزی در کودکان و حتی بزرگسالان متفاوت است .کودکانی که مغز آنها بشدت آسیب دیده باشد ممکن است براساس قسمت آسیب دیده مغز خود دچار مشکلاتی در عضلات، تکلم، دید، شنوایی یا حس چشایی شوند.

بی شک افراد پس از آسیب های مغزی باید به مدت طولانی از دارو استفاده کنند و اقدامات توانبخشی لازم (فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی) انجام دهند. مدت زمان بهبود نیز به نوع آسیب دیدگی مغز و مشکلات ایجاد شده وابسته است.

مطالعه گفت وگوی ما با دکتر فرزاد اشرافی، متخصص مغز و اعصاب به والدینی که فرزند کوچک دارند توصیه می شود.

علائم ضربه مغزی در کودکان

آکاایران: خطرات وارد آمدن ضربه به سر کودکان

خطر ضربه مغزی برای کودکان

خود را در برابر ضربه ایمن کنید
نکات ایمنی زیر را برای پیشگیری از وارد شدن ضربه مغزی رعایت کنید:
استفاده از کلاه ایمنی حین دوچرخه سواری
کنترل دقیق کودک تا وقتی براحتی بتواند دوچرخه سواری کند.
توضیح قوانین عابر پیاده و راهنمایی و رانندگی به کودک
بستن کمربند ایمنی در ماشین
استفاده از صندلی کودک
پوشیدن کفش مناسب

ضرورت معاینه تخصصی در کودکان
در کودکان زیر دو سال،هر ضربه ای باید جدی تلقی شود، چون ارزیابی بالینی مشکل است. درشیر خوار و نوزاد معمولا آسیب فاقد علامت است، در حالی که حتی بر اثر ضربه ناچیز می تواند آسیب یا شکستگی اتفاق بیفتد.
در کودکان بالای دو سال، بر اساس معیار سطح هوشیاری میزان آسیب مغزی توسط متخصص مغز و اعصاب ارزیابی می شود. علاوه بر سطح هوشیاری بررسی تغییرات مردمک، حرکات خارج چشمی، تنفس بیمار، ته چشم بیمار، رفلکس های مغزی و پاسخ به درد بیمار هم باید بررسی شود.

خطر ضربه مغزی در کودکان

کودکانی که در معرض خطر ضربه مغزی هستند
در شرایط و موقعیت های زیر باید نسبت به وارد آمدن آسیب مغزی بر اثر ضربه شک کنید:
در صورت وجود هرگونه ناتوانی جسمی یا مغزی در کودک
بر اثر افتادن، تصادف، زمین خوردن،آسیب ورزشی،کتک خوردن و هرگونه سوء استفاده و بدرفتاری
ضربه به سر بویژه در زمان پا گرفتن کودک

تا رسیدن اورژانس چه باید کرد؟
بسیاری از والدین نمی دانند تا رسیدن اورژانس یا رساندن کودک به مرکز درمانی چه اقداماتی باید انجام دهند. در چنین شرایطی والدین یا اطرافیان باید موارد زیر را رعایت کنند:
کودک را باید روی زمین بخوابانید و به او آرامش دهید.
در صورت استفراغ به کودک مایعات ساده بدهید.
در صورت خونریزی فعال، محل را با پارچه تمیز فشار دهید. (به مدت ۱۰ دقیقه)
کیسه یخ را روی محل ضربه یا خون مردگی حداقل به مدت ۲۰ دقیقه نگه دارید.
درد کودک را با دارویی مثل استامینوفن کاهش دهید .
وضعیت عمومی کودک را دقیقا تحت نظر بگیرید.

ضایعه ضربه مغزی در کودکان

۴ تا ۶ ساعت مراقبت پس از ضربه
حتی اگر حال عمومی کودک پس از وارد شدن ضربه به سرش خوب باشد، طی چهار تا شش ساعت باید وی را تحت نظر دقیق گرفت. پس از گذشت این زمان و پس از تائید سلامت وی از طریق تصویربرداری مغزی و بررسی های لازم می توان از رفع شدن خطر اطمینان حاصل کرد .

چون هوشیاری بیمار در حال بررسی است در طول مدت ۶ – ۴ ساعت ابتدایی بهتر است کودک بیدار باشد تا افت هوشیاری اش ارزیابی شود. همچنین طی این مدت، اجازه بازی ندارد، ولی پس از آن در صورت تائید پزشک این اجازه به او داده می شود . توجه داشته باشید عوارض حاد و تهدید کننده در همان ساعت های اولیه خود را نشان می دهد و در صورت طبیعی بودن همه چیز، احتمال این که عوارض آسیب زا بروز کند، معمولا موجود نیست، اما عوارض مختصری مثل فشارهای روانی، ترس و اختلال حافظه مختصر ممکن است بروزکند.

آژیر خطر ضربه به سر کودک
آگاهی از نشانه های ضربه مغزی کودک در ارجاع سریع وی به مراکز درمانی و پیشگیری از آسیب های جبران ناپذیر بعدی بسیار کمک کننده است. نشانه های ضربه مغزی کودک عبارتند از:
از دست رفتن هوشیاری به مدت طولانی پس از ضربه (بیشتر از پنج ثانیه)
تغییر تدریجی در سطح هوشیاری
استفراغ مداوم
سردرد شدید و تشنج
پیشرفت علائم و هر گونه نقص در معاینه مغز و اعصاب و وجود لخته خون (هماتوم) در ناحیه پوست سر که بزرگ تر از سه سانتی متر یا لخته شدن های گسترش یابنده
هر نوع لختگی خون در ناحیه پوست سر کودک زیر سه ماه
شکستگی استخوان های سر و صورت ( در حوادث شدید)

جام جم

.

منبع : niksalehi.com