آکاایران: آماده کردن نوزاد برای واکسن از کارهایی است که والدین باید قبل از تزریق واکسن انجام دهند. اقداماتی چون گفتن حقیقت به کودک اما نه با جزئیات، استفاده از روش هایی جهت کاهش درد قبل از واکسن، صحبت با پزشک درباره حالات کودک در زمان تزریق واکسن و جایزه خریدن برای کودک می تواند کودک را برای تزریق واکسن آماده کند.
آیا کودک شما از زدن واکسن می‌ترسد؟ بهتر است قبل از اینکه به مطب دکتر برای تزریق واکسن مراجعه کنید، اضطراب و استرس کودک خود را کاهش دهید.
واکسیناسیون به محافظت از بچه‌ها در برابر بیماری‌های مختلف کمک می‌کند، اما آیا آن‌ها، هنگام تزریق دچار درد و یا ایجاد عوارض جانبی واکسن می‌شوند. جای تعجب ندارد که کودکان از تزریق واکسن ترس دارا باشند، ولی کودک باید واکسن را در تمام مرحله‌ها دریافت کند، زیرا خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها را در آینده کاهش می‌دهد. در حقیقت، بسیاری از کودکان زیر ۴ سال، بیش از ۲۰ واکسن را دریافت می‌کنند. در ادامه ۷ نکته به منظور آماده کردن نوزاد برای واکسن آورده شده است که شما می‌توانید قبل از رفتن به مطب این نکات را رعایت کنید.

آکاایران: ۷ نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن


نکته شماره ۱: بهتر است حقیقت را بگویید.

در صورتی که کودک از شما می‌پرسد که آیا قصد دارید به من واکسن بزنید، حقیقت را به او بگویید و واکسن زدن او را انکار نکنید.
مارگارت فیشر؛ رئیس بخش بیماری‌های عفونی آکادمی پزشکی کودکان آمریکا می‌گوید: با کودک خود صحبت کنید و او را آگاه کنید که این واکسن در آینده، او را از بسیاری بیماری‌ها محافظت می‌کند و شما اصلاً نمی‌خواهید او را مجازات کنید. اما اگر به کودک خود دروغ بگویید، کودک دیگر به شما اعتماد نخواهد کرد. صادقانه به کودک خود بگویید تزریق واکسن فقط برای چند دقیقه به او آسیب می‌زند. گفتن حقیقت باعث می‌شود، قبل از اینکه کودک را به مطب ببرید، اضطراب کودک کم و چهره‌ی او شاد و آرام شود.

نکته شماره ۲: همه چیز را برای کودک آشکار نکنید.

یکی از روش‌های آماده کردن نوزاد برای واکسن، این است که قبل از اینکه به مطب پزشک بروید، با اینکه باید حقیقت را به کودک بگویید ولی اطلاعات زیادی در اختیار کودک خود قرار ندهید. آری براون، مشاور والدین و نویسنده، در این مورد توضیح می‌دهد: در صورتی که شما یک هفته زودتر، تزریق واکسن را به کودک خود بگویید، تا روز تزریق واکسن، کودک دچار اضطراب و دلهره می‌شود.  
اگر کودک در مورد تزریق واکسن اطلاعاتی ندارد، شما باید او را از این مسئله آگاه کنید. می‌توانید به کودک خود بگویید که، عزیزم این امکان وجود دارد که در چند روز آینده نیاز به دریافت واکسن داشته باشی. اما دکتر برآن پیشنهاد می‌کند؛ بهتر است همیشه مسئله را به صورت مبهم برای کودک خود شرح دهید. زیرا مبهم بودن مسئله باعث آماده کردن کودک برای واکسن می‌شود و اضطراب و دلهره کودک را از بین می‌برد. اگر در مورد تزریق واکسن بسیار زیاد صحبت کنید، اضطراب کودک تشدید خواهد شد.

۷ نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن۷ نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن


نکته شماره ۳: دردهای ناشی از واکسن را کم کنید. 

از دیگر روش‌های آماده کردن نوزاد برای واکسن، استفاده از روش‌هایی برای کاهش درد واکسن است. بعضی از کارشناسان توصیه می‌کنند که کرم بیهوشی حدود ۲۰ دقیقه قبل از تزریق واکسن، باعث بی حسی موضعی در قسمت تزریق واکسن می‌شود. بهتر است در مورد انتخاب مارک کرم بیهوشی، با دکتر خود مشورت کنید. توصیه می‌شود که در طول واکسیناسیون، لبخند بر چهره داشته باشید، با کودک صحبت کنید، با او بازی کنید و کار‌هایی که کودک دوست دارد را انجام دهید.

 نکته شماره ۴: در صورت حمله و تشنج در زمان تزریق واکسن، پزشک را آگاه کنید. 

در صورتی که فرزند شما دچار حمله و تشنج می‌شود این مسئله را با پزشک حتماً در میان بگذارید. دکتر برآون توصیه می‌کند برخی اوقات کودکان به تزریق واکسن واکنش نشان می‌دهند و والدین با اینکه از این موضوع آگاهی دارند، اما به پزشک نمی‌گویند. بدانید در صورتی که کودک به تزریق واکسن واکنش نشان می‌دهد بهتر است تزریق واکسن انجام نگیرد.
در صورتی که کودک شما سالم است، بهتر است اتاق را در اختیار پرستاران قرار دهید تا کار خود را به خوبی انجام دهند یا در گوشه‌ای از اتاق بایستید و از دور نظاره گر کودک خود باشید. انجام این کار باعث می‌شود فرآیند تزریق بسیار سریعتر انجام شود.

 

۷ نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن۷ نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن


نکته شماره ۵: بعد از تزریق واکسن، به کودک فرصت دهید.  

یک روش دیگر جهت آماده کردن نوزاد برای واکسن، فرصت دادن به کودک بعد از تزریق واکسن است. بهتر است پس از واکسیناسیون، کودک چند دقیقه بر روی تخت بخوابد تا اطمینان حاصل شود که او سرگیجه ندارد و در تندرستی کامل است. (مشاهده شده است اگر کودک سریعاً از روی تخت بلند شود ممکن است دچار سرگیجه شود). سپس محل تزریق را در صورتی که کودک درد داشته باشد، به آرامی ماساژ دهید یا می‌توانید یک بسته یخ برای حدود ۱۰ دقیقه روی محل تزریق بگذارید و تورم را کاهش دهید. اگرچه بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که قبل از تزریق واکسن، برای درد کودکان آمادگی داشته باشید. برخی معتقدند که در صورت ناراحتی برای کاهش درد واکسن می‌توانید از استامینوفن استفاده کنید. همیشه با متخصص اطفال مشورت کنید تا مطمئن شوید که چه چیزی برای کودک شما بهتر است.

نکته شماره ۶: برای کودک خود جایزه در نظر بگیرید.  

روش دیگر آماده کردن نوزاد برای واکسن، جایزه است. گاهی اوقات حتی یک انگیزه کوچک (مانند یک آب نبات چوبی یا یک اسباب بازی) می‌تواند به کاهش درد کمک کند. در هنگام تزریق واکسن، کودک را به شجاع بودن تشویق کنید. از طرف دیگر می‌توانید کودک خود را بعد از تزریق واکسن با خرید یک بستنی خوشحال کنید. 

۷ نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن۷ نکته ضروری برای آماده کردن نوزاد برای واکسن


نکته شماره ۷: احتمال اثرات جانبی ناشی از واکسن را در نظر داشته باشید.  

هنگامی که کودک شما واکسن دریافت می‌کند، از پزشک در مورد اثرات جانبی واکسن مطلع شوید. بعد از تزریق واکسن ممکن است واکنش هایی مانند تب نوزاد بعد از واکسن، سردرد، خستگی و ضعف کودک مشاهده شود. در صورتی که به نظر می‌رسد کودک شما یکی از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند واکنش آلرژیک، تشنج، کاهش هوش و یا مشکل تنفس را دارد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. 


بیشتر بخوانید: جدول برنامه واکسیناسیون کشوری نوزادان و کودکان (نوین)برگرفته از: parents 

گروه مادر و کودک ستاره 

.

منبع : setare.com