متخصص بیماری های کودکان گفت: مادران در سفر کودکان برای سلامتی خود و شیرخوار باید ضمن رعایت نظافت، به آب سالم برای تغذیه و تهیه شیر دسترسی دارا باشند.

سفر کودکان

مهسا میر زنده دل متخصص بیماری های کودکان به مادران باردار و شیرخوار توصیه کرد: یکی از نکات مهمی که مادران کودک باید مدنظر قرار دهند، این است که به آب سالم برای تغذیه و تهیه شیر دسترسی دارا باشند و حتماً مرتب دست ها را بشویند.

آکاایران: نکاتی که در سفر با کودکان باید رعایت کرد

رعایت نکات مهم در سفر کودکان

وی گفت: از مهم ترین تهدیدات سفر برای کودکان ابتلا به اسهال و استفراغ به دلیل عدم رعایت بهداشت و نوشیدن آب آلوده و غذاهای نامطمئن بین راهی است، لذا باید در درجه اول به جایگزینی مایعات از دست رفته به دلیل استفراغ و اسهال توجه و با شیردهی مکرر و استفاده از محلول ors در صورت در دسترس بودن، به درمان کودک کمک شود.

متخصص بیماری های کودکان ادامه داد: در صورت شدید بودن علائم، لازم است هرچه سریع تر کودک به نزدیک ترین مرکز درمانی برسانیم؛ زیرا شیرخواران در سنین پایین به شدت به کم آبی حساس هستند و حتی خطر مرگ آن ها را تهدید می کند.

میر زنده دل گفت: کودکان به دلیل تکامل نیافتن در سیستم تعریق و عروق خود نسبت به مناطق گرمسیر حساس هستند و امکان گرمازدگی آنان زیاد است؛ لذا مادران باید با شیر دادن مکرر از بروز گرمازدگی جلوگیری کنند؛ هم چنین اگر از شیر خشک استفاده می شود، باید به نظافت دست ها و آب محل مورد نظر توجه ویژه ای شود.

نکات مخصوص سفر با کودکان

وی با بیان اینکه کودک نباید به هیچ وجه تا سن ۱۳ سالگی در صندلی جلو بنشیند گفت: در سنین پایین تر باید از صندلی مخصوص کودکان استفاده شود؛ هم چنین مادران نباید حین حرکت کودک را در آغوش خود نگه دارند؛ زیرا تجربه نشان داده است در این صورت هنگام تصادف بروز جراحت و ضربه بسیار بالا می رود.

متخصص بیماری های کودکان افزود: به کودکان اجازه ندهید در آب های به ظاهر تمیز و آلوده شنا کنند؛ زیرا این کار احتمال بروز بیماری های گوارشی را بسیار بالا می برد.

خوب است اگر قصد دارید با هواپیما سفر کنید این نکات را در نظر بگیرید:

پروازهای فاقد توقف و شبانه را رزرو کنید

هنگام برنامه ریزی و تهیه ی بلیط، در صورت امکان، پروازهای فاقد توقف شبانه را رزرو کنید. در این ساعت ها احتمال اینکه بچه ها بخوابند، بیشتر است. قبل از پرواز بچه ها را به زمین بازی یا پارک ببرید یا اجازه دهید در فرودگاه، بازی و جست و خیز کنند تا قبل از سوار شدن به هواپیما، حسابی خسته شوند. اگر کودکان از نظر جسمی خسته باشند، احتمال خوابیدن آنها در هواپیما بیشتر می شود.

 

هنگام انتخاب صندلی، دقت کنید

اگر فرد دیگری هم همراه شما است، سعی کنید صندلی های متفاوتی انتخاب کنید. به این ترتیب می توانید مسئولیت نگهداری از کودک را با هم تقسیم کنید و فرصتی برای استراحت پیدا کنید. به این ترتیب، کودک شما هم، از اینکه یک جا بنشیند و منظره ی یکسانی را تماشا کند، خسته نمی شود. اگر احتمال می دهید که هواپیما جای خالی نداشته باشد، برای کودکان تان هم صندلی جداگانه بگیرید. البته قوانین ایرلاین ها به مسافران اجازه می دهد که کودکان زیر دو سال را روی پای خود بنشانند و هزینه ی اضافی پرداخت نکنند. این گزینه در صورتی که می خواهید با کمترین هزینه سفر کنید، انتخاب خوبی است اما رزرو کردن صندلی جداگانه برای کودکان، راحتی شما و فرزندتان را تضمین می کند.

بارتان را سبک کنید

موقع بستن بار سفر دقت کنید که چیزی را از قلم نیاندازید به خصوص از وسایل مخصوص فرزندتان اما در عین حال تلاش کنید که بارتان را زیاد سنگین نکنید و چیزهای غیرضروری را حذف کنید. بهتر است چند روز قبل از سفر، فهرستی از وسایل مورد نیاز تهیه کنید و تا روز سفر آن را بررسی کنید. ممکن است چیزی از فهرست حذف کنید یا حتی وسیله ای به آن بیافزایید.

نکاتی که در سفر با کودکان باید رعایت کردنکاتی که در سفر با کودکان باید رعایت کرد

اصول بهداشتی در سفر کودکان

قبل از سوار شدن:

یکی از آخرین کارهایی که باید قبل از سوار شدن انجام دهید، تعویض پوشک نوزادان است.
مطمئنا این کار در سرویس بهداشتی فرودگاه بسیار راحت تر از داخل هواپیما است. ضمنا
قبل از سوار شدن، تا جایی که می توانید به بچه ها اجازه دهید بدوند و بازی کنند.

هنگام تیک آف و لندینگ هواپیما، به فرزندتان شیر بدهید

این کار باعث می شود که فرزندتان دچار درد گوش نشود. اگر نوزاد شما از شیر مادر تغذیه نمی کند،
به او پستانک بدهید.

وسایل مورد نیاز کودکان و نوزادان در حین پرواز

این وسایل را از قبل برای زمان پرواز آماده کنید:

پوشک ( یک عدد به ازای هر یک ساعت پرواز)
دستمال مرطوب
ضدعفونی کننده ی دست
پد تعویض
بطری آب
شیرخشک
یک دست لباس تمیز هم برای خودتان و هم برای نوزاد
غذای حاضری

یکی از مهم ترین چیزهایی که نباید فراموش کنید، اسباب بازی هایی برای سرگرم کردن کودکان است.
برای بچه های بزرگ تر چیزهایی مثل مدادرنگی و کتاب رنگ آمیزی، پازل و… مناسب است.
نوزادان به راحتی حتی با یک قاشق سرگرم می شوند.

کیف مناسبی برای حمل این وسایل در نظر بگیرید. حتی می توانید از کوله پشتی استفاده کنید
تا دست های تان آزاد باشند. کوله پشتی ها معمولا جیب های زیادی دارند و شما به راحتی می توانید
هر وسیله ای را در جای مخصوص خود قرار دهید تا در مواقع لزوم، به راحتی و به سرعت آنها را پیدا کنید.

نوداد و کجارو

.

منبع : niksalehi.com