آکاایران: والدین باید تماشای تلویزیون را برای کودکان محدود نمایند و نسبت به عدم تماشای فیلم های خشونت آمیز و یا فیلم های دارای روابط جنسی کاملا محکم برخورد کنند.

نگرانی پدر و مادرها درباره تماشای تلویزیون کودکان و تاثیرات منفی و زیان باری که بر روی رفتار آنها می گذارد کاملا بجا و لازم است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که زمان زیادی را صرف تماشای برنامه های تلویزیونی خشونت آمیز می کنند در آینده نسبت به همسن های خود از پرخاشگری بیشتری برخوردار خواهند بود.

تماشای تلویزیون

نگرانی در مورد خشونت تلویزیون، رسانه های گروهی دیگر و اثرات آن بر رفتار کودکان از جمله مباحثی است که سالیان متمادی اثرات آن در زندگی کودکان مطرح بوده است.ˈمک گایرˈ روانشناس و محقق، ورود رسانه هایی مانند تلویزیون را به ورود یک بیگانه به خانه تعبیر کرده است.

وی معتقد است: این بیگانه به طور متوسط شش روز در هفته در خانه ها حضور دارد، بیگانه ای که به طور آزادانه در همه جای خانه سر می زند و بر روح و روان انسانها تاثیر می گذارد، این بیگانه وظیفه محدود کردن توانایی کودکان و حتی بزرگسالان را در تشخیص رویا از واقعیت بر عهده دارد.

آثار منفی تماشای تلویزیون

گروهی از پژوهشگران نیز تلویزیون را وسیله ای برای نابودی جوامع انسانی و گروه دیگری
آن را وسیله ای برای سرعت بخشیدن و بالا بردن توانمندی بشر می دانند.

ˈجواد حمزه لو ˈ کارشناس ارشد روانشناسی درباره تاثیر رسانه بر روی کودکان معتقد است: نمی توان نقش این رسانه را در آموزش بی تاثیر دانست، چرا که با هدفمند کردن برنامه های آموزشی و برنامه ریزی والدین جهت دیدن برنامه های متناسب با سن و شخصیت کودک می توان تاثیرات مثبتی در جهت آگاهی و رشد کودک ایجاد کرد.

تلویزیون از یکسو، رسانه ای است که همه قوای ادراکی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو، یکی از ویژگی های متمایز کننده تلویزیون، ˈکیفیت و جذابیتˈ است.بحث تلویزیون و خشونت در کودکان یکی از پر سر و صداترین موضوعات دنیای حاضر است، به گونه ای که کمتر اندیشمندی را می توان یافت که در این موضوع اظهار نظری نکرده باشد.

تاثیر پرخاشگری در تلویزیون بر رفتار کودکان

برخی از مطالعات آزمایشگاهی و تجربی بوضوح نشان داده که مشاهده پرخاشگری
در تلویزیون می تواند تاثیر مستقیمی بر روی رفتار کودکان داشته باشد.

همچنین در مطالعات طولی که عادت های تماشای تلویزیون در کودکان را پیگیری کرده اند،
حاکی از وجود ارتباط بین میزان پرخاشگری تماشا شده در تلویزیون و میزان فعالیت های
پرخاشگرانه ابراز شده در کودکان است.

حمزه لو درباره تاثیر تلویزیون بر خشونت کودکان گفت: در تحقیقات انجام شده، کودکانی
که زمان زیادی صرف تماشای برنامه های تلویزیون که حاوی صحنه های خشونت آمیز است،
می کنند در آینده نسبت به دیگر همسالان خود که این برنامه ها را تماشا نکرده اند،
پرخاشگری بیشتری از خود تلاش می کنند.

وی ادامه داد: از نکته های مهم دیگر می توان به مقاوم کردن پرخاشگری در کودکانی
که برنامه های خشونت آمیز تماشا می کنند، اشاره کرد، یعنی کودکان تماشاگر
به سرعت به موارد واقعی پرخاشگری خو می گیرند.

تاثیر تلویزیون بر خشونت کودکان

با نگاهی به دنیای اطراف خود، به روشنی درمی یابیم که در دنیای امروز، خشونت
موج می زند و خشن بودن را نشانه قدرت می دانند که این قدرت نیز جذابیت زیادی دارد.

حمزه لو با بیان اینکه کودکان در هر سنی آسیب پذیر هستند، افزود: کودکان پیش دبستانی
احتمال دارد که سریعتر خشونت تلویزیونی را تقلید کنند، زیرا آنها معتقدند که بیشتر
داستان های تلویزیونی واقعی هستند و آنچه را که می بینند بی چون و چرا قبول می کنند.

 

این مشاوره مرکز بهزیستی خمین درباره کاهش تاثیر تلویزیون بر خشونت کودکان توصیه های زیر را ضروری می داند: والدین تماشا کردن تلویزیون و استفاده از رایانه را برای کودکان محدود کنند، تلویزیون پرستار فرزند نیست، از تلویزیون برای تنبیه یا تقویت ذهن کودکان استفاده نکنند، همراه کودکان تلویزیون تماشا کنند و کودکان را ترغیب کنند تا به محیط خود بیشتر توجه کنند، به آنها کمک کنید آنچه را که می بینند درک کنند، محتوای برنامه های تلویزیونی را با تجربه های روزمره ربط دهند و برنامه های تلویزیونی خوب را الگو قرار دهند.

جزئیات بیشتر درباره ضرر تلویزیون برای کودک

اثرات منفی تماشای تلویزیون برای کودکاناثرات منفی تماشای تلویزیون برای کودکان

اثرات زیان بار تماشای تلویزیون

در اینجا نکاتی برای تماشای تلویزیون کودکان آورده شده است.

۱٫ کودک خود را وادار کنید تا برنامه های تلویزیونی محدودی را تماشا کند

این بدین معنی است که با کودک خود درباره برنامه هایی که می خواهد تماشا کند، صحبت کنید و برای آن ها برنامه ریزی کنید و زمانی که برنامه تمام شد، تلویزیون را خاموش کنید. نل مینو، نویسنده و مادر دو نوجوان می گوید: «بهتر است تلویزیون را برای برنامه خاصی روشن کنید، نه این که ابتدا روشن کنید سپس به دنبال برنامه ای برای تماشا بگردید.»

۲٫ تماشای تلویزیون را غیر قانونی کنید

بیشتر اوقات تلویزیون تبدیل به پس زمینه ای در زندگی افراد می شود، برای مثال زمانی که کودکان در اتاق شان در حال بازی هستند، مادران آشپزی می کنند یا کل اعضای خانواده در حال خوردن غذا هستند، تلویزیون همچنان روشن است. سوزان کرنس گیفورد، مادر دو فرزند از نیوجرسی، می گوید: «ما عمدا تلویزیون را در طبقه اول خانه مان نگذاشته ایم. در این شرایط هر کسی برای تماشای تلویزیون مجبور است به طبقه زیرین یا اتاق برود.»

قرار دادن تلویزیون در یک گنجه بسته نیز عادات تماشای آن را کاهش می دهد. بهتر است کنترل آن در دسترس نباشد تا کودکان تمایلی به تعویض کانال و گشت و گذار در آن نداشته باشند. کارشناسان با این نظر موافق اند که تلویزیون را نباید در اتاق کودکان قرار داد.

۳٫ محکم اما روشن فکر باشید

برنامه هایی با محتوای خشونت یا روابط جنسی باید برای کودکان ممنوع شود. اما با برنامه های ناراحت کننده چه باید کرد؟

مینو می گوید: «از کودک تان بخواهید پیش شما بیاید و برایتان توضیح دهد که چرا می خواهد برنامه ای خاص را ببیند. سپس با هم به توافقی منطقی برسید. شاید دلیل او به سادگی حس کنجکاوی یا پیدا کردن موضوعی برای حرف زدن در مدرسه با دوستانش باشد.»

در نهایت اگر کودک تان برنامه ای را دوست داشت و شما نیز آن را غیر قابل اعتراض یافتید، بهتر است به او اجازه تماشا دهید. آیدمن می گوید: «مطمئنا شما نمی خواهید تلویزیون را همیشه برای کودک تان ممنوع کنید، اما ممنوع کردن برنامه های نامناسب برای او ضروری است.»

۴٫ از تماشای تلویزیون و ویدئو هنگام بازی کردن، اجتناب کنید

کودکان به زمانی برای بازی و ارتباط با دوستان شان احتیاج دارند، در این مواقع تلویزیون تنها مانع آن هاست. مینو می گوید: «یک قانون ثابت در خانواده خود بگذارید و از دیگر والدین نیز بخواهید تا زمانی که کودک شما برای بازی به خانه آن ها رفت، به قانون«ممنوعیت تلویزیون در زمان بازی» شما احترام بگذارند.

ایرنا و نی نی بان

.

منبع : niksalehi.com