آکاایران: عرق سوز شدن نوزاد، معمولاً به دلیل گرمای بیش از حد محیط نگهداری نوزاد و عرق کردن نوزاد اتفاق می افتد که جهت جلوگیری از عرق سوز شدن کودک، باید دمای اتاق نوزاد ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتی گراد باشد، از پوشاندن لباس زیاد به نوزاد جلوگیری کنیم و سعی کنیم نوزاد را زود به زود حمام کنیم. در این مقاله همه روش های جلوگیری از عرق سوز شدن کودک آورده شده است.
اگر محیطی که کودک در آن قرار دارد گرم بوده و دمایی بیش از ۲۲ تا ۲۴ درجه سانتی گراد داشته باشد یا لباس زیاد به نوزاد پوشانده شود، سیستم عصبی نوزاد به غدد عرق که در تمام بدن مخصوصاً سر و گردن و پشت وجود دارد پیام می‌فرستد که با تولید عرق دمای بدن را کاهش دهند. اگر مجاری عرق به هر دلیلی مسدود شوند می‌تواند باعت عرق سوز شدن نوزاد شود. 

نشانه عرق سوز شدن نوزاد چیست؟ 

اگر اتاق کودک مخصوصاً در روزهای اول تولد بیش از حد گرم و مرطوب باشد یا لباس زیاد به تن نوزاد پوشانده شود (به خصوص در فصل تابستان) یا کودک دچار تب بالا شود، مجاری غدد عرق صورت و گردن مسدود شده و ترشح عرق به صورت تاول‌های کوچکی (جوش پوستی) در پیشانی، صورت و گردن و گاهی پشت ظاهر می‌شود.

به این جوش‌های پوستی که ناشی از گرما هستند، عرق سوز شدن نیز می‌گویند. به عبارت دیگر عرق سوز شدن به بیرون ریختن برآمدگی‌های کوچک و گاهی اوقات تاول‌های ریز روی پوست گفته می‌شود. این جوش‌ها ممکن است به ویژه روی پوست‌های روشن، قرمز رنگ به نظر برسند. این مورد اغلب در نوزادان شایع است، البته ممکن است کودکان در تمامی سنین به آن دچار شوند.

آکاایران: چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟


چگونه عرق سوز شدن نوزاد را درمان کنیم؟

 • محل عرق سوز شده را باید در معرض هوا قرار داد؛ بنابراین روی پوست عرق سوز شده را باز نگه دارید.
 • درجه‌ی حرارت اتاق نوزاد باید در حدود ۲۰ تا ۲۳ درجه‌ی سانتی گراد نگه داشته شود.
 • انواع پماد‌های کورتون دار را نباید مصرف کرد، زیرا مجاری غدد عرق را مسدود می‌کند.
 • حمام کردن نوزاد و شستن نوزاد با صابون‌های ضد میکروبی (گرچه عفونتی موجود نیست) کمک کننده است.
 • مالیدن لوسیون کالامین، به کودک آرامش می‌دهد.
 • مالیدن پودر تالک با انگشت یا پنبه به محل عرق سوز شدن کودک، سوزش و خارش را کم می‌کند.
 • نواحی عرق سوز شده را به آرامی با آب بشویید.
چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟


به منظور جلوگیری کردن از عرق سوز شدن نوزاد، مادر باید به نکات زیر توجه کند:

 1. درجه حرارت محیط نگه داری کودک هنگام خوابیدن در شب یا روز باید بین ۲۲ تا ۲۴ درجه‌ی سانتی گراد بوده و لباس آزاد تن کودک باشد. بعضی از کودکان با وجود رعایت درجه حرارت محیط و پوشاندن لباس مناسب، باز هم عرق می‌کنند که این حالت طبیعی و ارثی است.
 2. حمام کردن مرتب نوزاد فراموش نشود؛ نوزاد و کودک را باید زود به زود و بهتر است هر دو شب یک بار قبل از خواباندن حمام کنید تا بدن او بو ندهد و شب با آرامش بخوابد.
 3. در هنگام تب از نوزاد غافل نشوید؛ چون درجه حرارت بدن کودک هنگام تب یا بیماری‌های تب دار بالا می‌رود و کودک عرق می‌کند، بنابراین هنگام تب نوزاد نیز نباید لباس زیاد به تن کودک کنید و محیط نگه داری او نباید گرم باشد.
 4. در صورت عرق کردن بیش از حد، نوزاد و یا کودک خود را نزد پزشک ببرید و علت را جویا شوید؛ زیرا عرق کردن بیش از حد نیز به صورت بیماری یا ناهنجاری ممکن است در کودکان وجود داشته باشد، مانند پرکاری تیروئید یا ناهنجاری‌های مادرزادی قلب، به ویژه باز بودن مجرای سرخرگی بعد از تولد. در چنین مواردی نوزاد و شیر خوار باید به وسیله‌ی پزشک متخصص معاینه و درمان گردد.
 5. برای پیشگیری از عرق سوز شدن، از بودن در محیط‌های گرم دوری کنید و به جاهای دارای سایه و تهویه مناسب، پناه ببرید.
 6. از پوشاندن لباس‌هایی که از جنس نایلون یا پلاستیک است به کودک خودداری کنید زیرا احتمال عرق سوز شدن نوزاد را افزایش می‌دهند.
 7. از لباس‌های نخی و نازک برای کودک در هوای گرم استفاده کنید، تا هوا به خوبی در بدن جریان داشته باشد.
 8. از مایعات بیشتری استفاده کنید.

عرق کردن کودکان و بزرگسالان چه تفاوتی دارد؟

بعضی از والدین از عرق کردن کودک خود شکایت دارند و می‌گویند موقعی که کودک از خواب بیدار می‌شود، لباس‌هایش خیس شده و به علت عرق کردن سر نوزاد در خواب، حتی روکش بالش او تر شده است؛ در حالی که کودک، شب را خوب خوابیده است. والدین باید بدانند تعداد غدد عرق پوست و سر کودکان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر است و موقعی که کودک به خواب عمیق می‌رود، عرق می‌کند زیرا مرکز کنترل حرارت مغز کودکان هنوز تکامل پیدا نکرده است. بنابراین عرق کردن کودکان، طبیعی است و هرچه بزرگتر می‌شوند، عرق کردن آن‌ها کمتر می‌شود.


چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟

آیا عرق سوز شدن برای نوزاد مشکلی جدی محسوب می‌شود؟

عرق سوز شدن نشانه‌ای از گرم بودن بیش از اندازه‌ی نوزاد است. در صورتی که این موضوع را جدی نگیرید و اقدامی برای رفع آن انجام ندهید، ممکن است کودک دچار گرمازدگی و یا ضعف در اثر گرما شده و این مسئله تبدیل به یک تهدید جدی برای نوزاد شود. عرق سوز شدن همراه با درد نبوده و فقط خارش زیادی دارد. البته برخی از این جوش‌ها نسبت به لمس شدن بسیار حساس می‌باشند.

آیا برای عرق سوز شدن نوزادان باید به پزشک مراجعه نمود؟

بهتر است که اگر نمی‌توانید عرق سوز شدن نوزاد را درمان کنید با پزشک مشورت کنید. به طور کلی عرق کردن نوزاد، امری طبیعی است ولی والدین باید مراقبت‌های لازم در زمان عرق کردن نوزاد را انجام دهند، که نوزاد عرق سوز نشود. در صورتی که عرق کردن نوزاد بیش از حد باشد، پدر و مادر باید او را نزد پزشک متخصص ببرند و علت را جویا شوند. از طرفی دیگر اگر مشکل عرق سوز شدن نوزاد بعد از گذشت چند روز از بین نرفت و روز به روز بدتر شد و یا تب کودک به ۳۹ درجه‌ی سانتی گراد رسید، به پزشک مراجعه نمایید.
.

منبع : setare.com