آکاایران: مراقبت از نوزاد تازه متولد شده امری حساس و نیازمند توجه فراوان اطرافیان است.تغذیه و خواب نوزاد مهم ترین مسائل در زمینه نگهداری از نوزاد است.
نگهداری از نوزاد تازه متولد شده اگرچه به ظاهر امری ساده است اما پر از پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های خاصی است که ممکن است مادران را دچار استرس و نگرانی کند. این نگرانی زمانی بیشتر می‌شود که این اولین فرزند مادر باشد و سایق بر این تجربه نگهداری از این فرشته‌های کوچک را نداشته باشد. مسئولیت نگهداری از کودکان به خصوص در برابر بیماری‌های عفونی بیشتر از هر فردی متوجه مادر اوست. بنابراین بهتر است مادران با روش‌های نگهداری از زمان تولد نوزاد تا حد ممکن آشنایی دارا باشند. در این مقاله سعی داریم مواردی که در این زمینه حیاتی و بااهمیت هستند را ذکر کنیم. با ما همراه باشید.

آکاایران: مراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شده

آرام کردن نوزاد

گریه کردن مداوم نوزاد یکی از مشکلاتی است که مادر را کلافه می‌کند. بهتر است بدانید زمانی که جنین در رحم مادر است، صداهای نامفهوم مختلفی به گوشش می‌رسد. سعی کنید با روشن کردن وسایلی مانند: ماشین ظرف‌شویی، پنکه، جاروبرقی و رادیو همان محیط را برای او مهیا کنید. صدا باید آرام، یکنواخت و نامفهوم باشد. او را بغل کنید و در کنار گوشش با صدای بلند حرف شششش را تکرار کنید.
این کار به او اطمینان و آرامش خاطر می‌دهد. کودکان زمانی که داخل رحم هستند، به حرکت عادت می‌کنند. به همین دلیل زمانی که او را با کالسکه یا خودرو، بیرون می‌برید به سرعت به خواب می‌رود. اگر برایتان مقدور نیست می‌توانید او را در بغلتان مرتب تکان دهید. همچنین در نظر داشته باشید کودکانی که ماساژ داده می‌شوند از خواب راحت‌تری بهره‌مند می‌شوند.

بیشتر بدانید: این 10 نوع گریه نوزاد چه مفهومی دارد؟

پستانک

نوزادان به شدت میل به مکیدن دارند. به کمک پستانک این نیاز او را ارضا کنید. علاوه بر این، مطالعات نشان می‌دهند که مکیدن پستانک در خواب، از سندروم مرگ ناگهانی نوزادان جلوگیری می‌کند.

بند ناف

اصولا تا ۵ روز بعد از تولد، بند ناف می‌افتد اما ممکن است این کار، گاهی تا یک ماه نیز به‌ طول انجامد. قرمزی و تورم اطراف بند ناف مهم‌ترین علائم عفونت بندناف نوزادان است و اگر تشخیص و درمان آن به موقع انجام نشود، عفونت وارد خون او می‌شود. بنابراین اگر تورم و قرمزی در بند ناف دیده شد، باید فورا به پزشک مراجعه کرد چرا که این نوع از عفونت در نوزادان بسیار مهم است و در اسرع وقت باید درمان گردد.
تذکر: خشک شدن بند ناف در روز اول و دوم آغاز می‌شود. رنگ بند ناف ابتدا زرد است و بعد قهوه‌ای می‌شود. محل اتصال بند ناف را خشک نگه دارید اما به هیچ وجه از الکل استفاده نکرده و آن را دست‌کاری نکنید.
تذکر مهم: سعی کنید پوشک را پایین‌تر از بند ناف او ببندید تا در این حالت جریان هوا باعث سریع‌تر خشک شدن این قسمت شود.

حمام کردن نوزاد

حمام کردن نوزادان بسیار موضوع بااهمیتی است زیرا ابتدا باید امنیت کودک خود را مهیا کنید و سپس موارد لازم برای پاکیزگی او را در نظر بگیرید. در هفته‌های اول تولد، دو مرتبه حمام کردن کافی است. شما می‌توانید صورت، گردن، دست‌ها و باسن او را هر دو روز یک بار تمیز کرده و از پاکیزه بودن او به این ترتیب مطمئن شوید. زمانیکه نوزاد را حمام می‌کنید از وان بچه یا از کف‌پوش‌های نگهدارنده برای پشتیبانی از او استفاده کنید و تمامی چیزهایی که نیاز دارید را در دسترس خود قرار دهید.
 
اگر شما از صابون استفاده می‌کنید از صابون مخصوص کودکان استفاده کنید، به هیچ وجه نوزاد را از نظر دور نکرده و او را هرگز به حال خود رها نکنید. زمانی که او را بلند می‌کنید، مراقب باشید زیرا ممکن است بدن او کمی لیز باشد. تغییر دما بین حمام و اتاق باعث بیماری نوزادان می‌شود بنابراین مطمئن شوید اتاق کودک به اندازه کافی گرم هست و خدایی نکرده موجب سرماخوردن کودک نمی‌شود. بهتر است پس از حمام بدن او را با لوسیون مخصوص مرطوب نگه دارید.

مطالب خواندنی: آموزش حمام کردن نوزاد به صورت مرحله به مرحله

مراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شدهمراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شده

غذای نوزاد

غذای اصلی نورسیده شما تا مدت‌ها تنها شیر است. حتی اگر به تدریج، میزان شیر مورد نیاز کودک کم شود، تا دو سالگی همچنان به ۵۰۰ میلی‌لیتر شیر در روز نیاز دارد. پس از ۶ ماهگی می‌توان کم‌کم غذاهای کمکی را نیز برای او شروع کرد. بنابر یک قاعد کلی، نوزادان کنجکاو به شناخت طعم و مزه‌های نوین هستند و به طور داوطلبانه سبزیجات را می‌پسندند. با این حال، اگر بچه‌‌ای تمایلی به سبزیجات نداشته باشد، می‌توانید سبزی و صیفی‌جاتی را که کمی شیرین و مطابق میلش هستند، مثل چغندر و هویج، به او بخورانید. البته این سبزیجات باید به خوبی به شکل پوره مخلوط شده و با قاشق یا شیش شیر به کودک داده شوند. حدود هفت یا هشت ماهگی، نوزاد می‌تواند شروع به مزه کردن گوشت یا ماهی کند. توصیه می‌شود که گوشت مرغ یا ماهی فاقد چربی مثل گوشت بره، گاو، گوساله و یا ماهی قزل‌آلا، ماهی حلوا یا مرلان به دلبندتان بدهید. در حدود ده ماهگی هم می‌توانید تخم مرغ پخته شده را به این لیست اضافه کنید. در نهایت، بعد از ۱۸ ماهگی نوبت به حبوبات می‌رسد.
نکاتی در ارتباط با تغذیه کودک
  • به غذای او، زیاد چاشنی نزنید. تا جایی که می‌توانید نمک و شکر را محدود کنید.
  •  قبل از هفت، هشت ماهگی به غذای کودک روغن اضافه نکنید.
  • متنوع کردن تغذی نوزاد را با میوه‌ها شروع نکنید.
  • میوه‌هایی که ایجاد آلرژی می‌کنند، مانند: توت فرنگی، کیوی و یا میوه‌های محرک نیز نباید تا قبل از دو سالگی به کودک داده شوند.
  • سعی کنید پوره‌های سبزیجات را خودتان، فاقد نمک درست کنید.
  • سعی کنید همواره غذا را با بخار بپزید، این روش به بهترین شکل ممکن ویتامین‌های مواد غذایی را حفظ می‌کند.

مراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شدهمراقبت و نگهداری از نوزاد تازه متولد شده

خواب نوزاد

بسیاری از والدین اطلاعات ضعیفی در رابطه با میزان خواب نوزاد در طول شبانه‌روز دارند. با توجه به اینکه نوزادان هنوز ساعت بیولوژیک درونی یا ریتم شبانه‌روزی ندارند الگوی خواب آنها به چرخه روز و شب ارتباط ندارد. در حقیقت نیاز آنها به خواب اصلا قابل پیش‌بینی نیست و در این مورد هم کاری از کسی ساخته نیست. بایستی این دوران با صبر و خونسردی بگذرد. به عبارتی والدین بایستی با ساعت کودک تنظیم شوند چون خواب کودک در این دوران قابل تنظیم نیست. نوزادی تازه متولد شده به 16 تا 17 ساعت خواب و کودک 3 ساله به 12 ساعت خواب نیاز دارد. درواقع هر چه سن کودک بالاتر رود، میزان نیاز او به خواب کمتر خواهد شد. خواباندن کودکان سر یک ساعت مقرر به آن‌ها در ایجاد تدریجی یک خواب خوب و پیشگیری از بروز اختلال در ریتم خواب و خواب سبک داشتن کمک می‌کند. همچنین مدت زمان خواب نیمروزی در کودکان مختلف متفاوت است و به نیازهای کودک وابسته است اما در کل می‌توان گفت خواب نیمروزی نباید خیلی طولانی و بیش از نصف روز باشد.
امیدواریم با مطالعه مواردی که در این مقاله ذکر شد به پرورش هر چه بهتر و با کیفیت‌تر نوزادان دلبندتان کمک کنید.
.

منبع : setare.com