آکاایران: علت نخوابیدن نوزادان، خستگی بیش از حد و یا ناکافی نوزاد، استرس ناشی از جدایی مکان خواب از پدر و مادر و یا شخصیت اجتماعی و بازیگوش کودک است که باعث می شود کودک در برابر خوابیدن مقاومت کند. در این مقاله علت نخوابیدن نوزادان و راهکار هایی برای خواب بهتر و با آرامش بیشتر برای کودکان و نوزادان، بیان شده است.


ستاره | سرویس مادر و کودک - 
آیا تابه‌حال این اتفاق برای شما افتاده است که در حال و هوای خوابیدن باشید ولی کودکتان تمایلی به خوابیدن نداشته باشد. هر روشی را بکار می‌برید تا کودک بخوابد، اما فرزند شما بهانه‌گیری و گریه می‌کند و شما هم مجبور می‌شوید بیدار بمانید. این مشکلی است که برای بسیاری از پدر و مادرها ایجادشده است. در این مقاله سعی می‌کنیم به‌تمامی سؤالات والدین در این زمینه پاسخ دهیم.

علت نخوابیدن نوزادان چیست؟

در اینجا مهم‌ترین دلایل نخوابیدن نوزادان که در بیشتر آنان مشترک است، بیان‌شده است که عبارتند از:

  • نوزاد بیش‌ازحد خسته است

خستگی از شایع‌ترین علت نخوابیدن نوزادان است. زمانی که یک نوزاد خسته است به‌سختی می‌خوابد. والدین باید سعی کنند قبل از خستگی بیش‌ازحد نوزاد، او را بخوابانند، زیرا در اثر خستگی بیش‌ازحد، خوابیدن سخت‌تر شده و نوزاد گریه می‌کند.

  • نوزاد به‌اندازه کافی برای خواب، خسته نشده است

این علت نخوابیدن نوزادان، کمتر شایع است و معمولا در بین کودکان نوپا رایج است. اگر کودک شما برای خوابیدن مقاومت می‌کند، بررسی کنید آیا به‌اندازه کافی خسته شده است و یا خیر. درصورتی‌که کودک به‌تازگی از خواب بیدار شده باشد و زیاد هم خسته نباشد، برای خوابیدن مقاومت می‌کند.

  • کودک اضطراب جدایی از والدین را دارد

استرس جدا شدن مکان خواب از والدین نیز می‌تواند علت نخوابیدن نوزادان باشد. معمولاً جدایی کودکان از والدین در حدود ۹ تا ۱۰ ماهگی انجام می‌شود که این می‌تواند باعث تشویش و اضطراب در کودک شده و باعث شود برای خوابیدن مقاومت کند. اضطراب جدایی از والدین تا ۱۸ ماهگی و حدود ۲ سالگی به اوج خود می‌رسد.

علت نخوابیدن نوزاد چیست و چه راه حلی دارد؟علت نخوابیدن نوزاد چیست و چه راه حلی دارد؟
 
  • خلق‌وخو و شخصیت کودک

دیده‌شده است کودکانی که شخصیتی اجتماعی و معاشرتی دارند، برای خوابیدن مقاومت می‌کنند، درواقع این کودکان نمی‌خواهند لحظه‌ای تفریح و بازی خود را از دست بدهند. آنها می‌خواهند با بیدار ماندن، به بازی کردن ادامه بدهند، بنابراین در برابر خوابیدن مقاومت می‌کنند.

۴ روش برای کمک به خوابیدن نوزادان و کودکان

با اینکه سؤال "چرا کودک من نمی‌خوابد؟" ممکن است نشان دهنده نگرانی و اضطراب در شما باشد اما راهکارهایی هست که می‌توان با کمک آن‌ها به خوابیدن کودک، کمک نمود.

 ۱- زمان خواب کودک در بعدازظهر و عصر را تغییر دهید

اگر کودک شما به علت خستگی زیاد نمی‌خوابد، بهتر است زمان خواب عصر او را به زودتر و یا دیرتر از زمان قبلی تغییر دهید. همچنین می‌توانید یک برنامه چرت کوتاه روزانه برای کودکتان ترتیب دهید؛ که باعث می‌شود نوزاد احساس آرامش و خواب‌آلودگی کند. اما توجه داشته باشید که زمان خواب‌های روزانه کودک‌تان کوتاه باشد تا شب‌هنگام به‌آسانی به خواب برود. همچنین کودک قبل از خواب، باید به اندازه کافی بیدار بوده باشد تا به‌راحتی به خواب برود.

علت نخوابیدن نوزاد چیست و چه راه حلی دارد؟علت نخوابیدن نوزاد چیست و چه راه حلی دارد؟


بااین‌حال اگر فکر می‌کنید کودک شما در برابر خوابیدن مقاومت می‌کند، شاید علت آن، این است که کودک به‌اندازه کافی خسته نشده است؛ بنابراین زمان خواب او را عقب بیاندازید. این موضوع در مورد کودکان نوپا رایج‌تر است. به‌عنوان‌مثال اگر کودک شما در طول روز دو بار می‌خوابد، ممکن است لازم باشد کمی زمان خواب کودک را عقب‌تر ببرید تا زمان کافی برای خسته شدن کودک ایجاد شود و کودک بتواند به‌راحتی به خواب رود.


 ۲- برنامه خواب مشخص داشته باشید

گاهی داشتن یک برنامه روزانه و مکان خاص برای خوابیدن در خواب نوزاد بسیار مؤثر است. بسیاری از والدین این موضوع معمولی را نادیده می‌گیرند، درحالی‌که داشتن یک برنامه خواب روزانه منظم برای کودک بعد از بازی و خسته شدن لازم است. اگر فکر می‌کنید خواباندن کودک بعد از زمانی که در حال بازی است، مشکل است و کودک در برابر خوابیدن مقاومت می‌کند، برنامه خواب روزانه را به‌تدریج اجرا کنید؛ لالایی خواندن و یا قصه گفتن را فراموش نکنید.


۳- تغذیه و خواب کودک را تنظیم کنید

باید برای حل مشکل نخوابیدن نوزاد خود، یک برنامه غذایی و یک برنامه برای خواب او تنظیم کنید، برنامه‌ای که مختص به خود او باشد. کودکی که بیش‌ازحد خسته می‌شود، ممکن است نیاز به فواصل خواب کوتاه روزانه داشته باشد و برعکس، کودکی که به‌اندازه کافی خسته نمی‌شود تا به خواب رود، نیاز به خوابیدن در ساعات دیرتر و با فواصل بیشتری دارد.


بیشتر بخوانید: نحوه تنظیم خواب نوزاد + میزان خواب نوزاد در ماه های مختلف


۴- برای مقابله با اضطراب جدایی، شرایط راحتی کودک را فراهم کنید 

در شرایطی که کودک در استرس و تنش جدایی از والدین به سر می‌برد، بهتر است شرایط را بررسی کنید تا کودک احساس امنیت و راحتی کند و با آرامش بتواند بخوابد. مراقب باشید تا شرایط را بدتر نکنید و باعث ایجاد مشکلات نوین نشوید. مقاله جدا کردن محل خواب کودکان از والدین ممکن است بتواند به شما در این مورد کمک کند. 

برگرفته از: babysleepsite

.

منبع : setare.com