آکاایران: گرمازدگی کودکان حالتی است که دمای بدن کودک به علت قرار گرفتن در گرمای زیاد، افزایش می یابد. از علائم گرمازدگی بی قراری، گیجی، استفراغ، بی حالی و بیهوشی کودک است. در این مقاله روش های جلوگیری از بروز گرمازدگی کودکان و روش های درمان آن بیان شده است.

آکاایران: گرمازدگی کودکان؛ علل، علائم، روش های پیشگیری و درمان

گرمازدگی چیست؟

گرمازدگی یک شرایط تهدید کننده است و زمانی رخ می‌دهد که فرد بیش از حد گرم شده باشد. در این شرایط دمای بدن افزایش می‌یابد و توانایی بدن برای خنک کردن و کاهش دما کم می‌شود.
معمولاً نوزادان و کودکان خردسال بیشتر در معرض گرمازدگی هستند. به عنوان مثال ممکن است کودک شما به علت قرار گرفتن در گرمای زیاد، دچار گرمازدگی شود و یا حتی ممکن است آب بدنش را نیز از دست بدهد.

علل گرمازدگی در کودکان چیست؟

گرمازدگی شرایطی است که می‌تواند زندگی کودکان را تهدید کند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دمای بدن کودک بیش از حد افزایش یابد و بدن نتواند آن را تنظیم کند. گرمازدگی بیشتر، مواقعی رخ می‌دهد که کودک به مدت طولانی در بیرون از خانه و در آب و هوای گرم، به سر برد.
ماندن در یک ماشین گرم که در یک روز داغ در یک مکان گرم پارک شده است، امکان گرمازدگی را برای سرنشینان بیشتر می‌کند، زیرا دمای هوا بعد از چند دقیقه حتی از دمای بیرون هم بیشتر می‌شود و این شرایط، احتمال گرمازدگی کودکان را بیشتر می‌کند. پوشاندن بیش از حد لباس به نوزاد و کودک نیز می‌تواند یکی از دلایل گرمازدگی کودکان و نوزادان باشد.

گرمازدگی کودکان؛ علل، علائم، روش های پیشگیری و درمانگرمازدگی کودکان؛ علل، علائم، روش های پیشگیری و درمان


علائم گرمازدگی کودکان چیست؟

کودکی که دچار گرمازدگی می‌شود، در ابتدا علائم خفیفی از گرمازدگی را نشان می‌دهد. این علائم به صورت تشنگی و خستگی ظاهر می‌شود و پوست او مرطوب و خنک می‌باشد. اگر کودک به اندازه کافی بزرگ باشد ممکن است از دل درد و یا گرفتگی پاهایش شکایت کند.
اگر دما به حدی بالا برود، که منجر به گرمازدگی کودکان شود، علائم زیر در کودک نمایان می‌شود:
 • درجه حرارت 103 درجه فارنهایت یا 39/4 درجه سلسیوس یا بالاتر بدن، اما فاقد عرق کردن
 • پوست خشک، قرمز و گرم
 • از دست دادن آب بدن
 • ضربان تند قلب
 • بی قراری
 • گیجی
 • سر درد
 • استفراغ
 • تنفس‌های سریع
 • بی حالی و سنگینی (کودک ممکن است به علت بی حالی به هیچ چیزی، حتی صدا زدن اسمش عکس العمل نشان ندهد).
 • بیهوشی


اگر کودک دچار گرمازدگی شد، چه باید کرد؟

 1. پایین آوردن دمای بدن کودک

در ابتدا باید خیلی سریع دمای بدن کودک را پایین بیاورید. در اینجا زمان خیلی مهم است زیرا ممکن است گرمازدگی کودک باعث شود از حالت بی حالی به بیهوشی برود.

 1. کودک را به مکان خنک ببرید و با اورژانس تماس بگیرید

با اورژانس تماس بگیرید. همه لباس‌های کودک را در بیاورید و او را در یک مکان خنک قرار دهید. اگر در بیرون هستید و زیر نور خورشید، باید یک سایه پیدا کنید و کودک را زیر سایه قرار دهید. در حالی که منتظر اورژانس هستید، با یک دستمال نرم که در آب سرد و خنک فرو می‌برید، بدن کودک را مرطوب کنید. می‌توانید با یک وسیله مثل کتاب یا کاغذ، کودک را باد بزنید.
 1. کودک خود را آرام کنید

با کودک خود صحبت کنید تا نترسد و آرام باشد. هیچ نوشیدنی به کودک ندهید. اشتباه است اگر فکر می‌کنید با دادن استامینوفن، دمای بدن کودک کاهش می‌یابد. استامینوفن دمای بالای بدن ناشی از گرمازدگی کودکان را کم نمی‌کند.

 1. کودک را به مکانی با تهویه مطبوع ببرید

اگر کودک شما علائم گرمازدگی را نشان داد ولی این علائم پیشرفتی نداشت، سریعاً او را به مکانی ببرید که تهویه مطبوع داشته باشد و به او شیر و یا شیر خشک بدهید. اگر 4 ماهه یا بیشتر است کمی آب هم به او بدهید.

 1. کودک را به حمام خنک ببرید

همچنین می‌توانید با آب خنک او را حمام کنید. در صورتی که علائم گرمازدگی بهبود نیافت، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید و یا کودک را نزد پزشک ببرید.

چگونه از بروز گرمازدگی در کودکان جلوگیری کنیم؟

 • اجازه ندهید کودک دچار کم آبی شود

در روزهای گرم سال و فصل تابستان، مایعات بیشتری به کودک بدهید. به نوزادانی که شیرخوار هستند، تا جایی که امکان دارد شیر بدهید. اگر مادر، خود به کودک شیر می‌دهد، مایعات زیادی مصرف کند تا کودک هم دچار کم آبی بدن و گرمازدگی نشود.


گرمازدگی کودکان؛ علل، علائم، روش های پیشگیری و درمانگرمازدگی کودکان؛ علل، علائم، روش های پیشگیری و درمان

 • در روزهای گرم در خانه بمانید و بیرون نروید

اگر کودک در آب و هوای گرم نباشد، خیلی دیر به گرمازدگی دچار می‌شود. زمان‌هایی که هوا به شدت گرم است، کودک را تا جایی که امکان دارد، بیرون نبرید. مطمئن شوید اتاق کودک تهویه مطبوع داشته باشد. تهویه مطبوع یکی از راه‌های جلوگیری از گرمازدگی کودکان است.

 • اگر مجبور شدید به بیرون از خانه بروید ...

اگر در روزهای گرم مجبور شدید به بیرون از خانه بروید، لباس‌های سبک و روشن و مناسب گرما به کودک خود بپوشانید. از عینک آفتابی، کلاه و ضد آفتاب برای نوزادان و کودکان خود استفاده کنید تا کودک از اشعه‌های نور خورشید محافظت شود. زمانی که بیرون هستید، او را در سایه نگه دارید. 

 • کودک را فقط در ماشین نگذارید

 زمانی که با ماشین به جایی می‌روید، سعی کنید اتومبیل را خنک نگه دارید و در صورتی که مجبور به پارک کردن ماشین در مکان گرمی شدید، کودک را فقط در ماشین نگذارید. فقط ده دقیقه برای گرم شدن بیش از حد ماشین و گرمازدگی کودک کافی است.

 • اگر سفر کردید ...

اگر به جایی سفر کرده‌اید و مکانی که در آن هستید، تهویه مطبوع ندارد، یک مکان عمومی مانند کتابخانه، مرکز خرید و یا ... برای خنک شدن کودک پیدا کنید.

سخن آخر ستاره با پدر و مادرها ... 

همیشه برای بیرون رفتن از منزل به شرایط آب و هوایی توجه کنید. اگر در روزهای گرم سال مجبور به بیرون رفتن از خانه شدید، از کودک خود مراقبت کنید که دچار گرمازدگی نشود. در صورت گرمازدگی کودک، آرامش خود را حفظ کرده و سعی کنید سریعاً کودک را خنک کنید تا بیهوش نشود. 

برگرفته از: babycenter و newkidscenter

.

منبع : setare.com