آکاایران: هنگامی که نوزاد از درد دندان یا تب واکسن ناآرام است، قطره استامینوفن همچون نوشدارو آرامش را به او و شما باز می گرداند. اما در چه شرایطی مجاز به استفاده از قطره استامینوفن برای نوزادان هستید؟ دوز مصرفی آن برای نوزادان چه مقدار است؟ و استفاده زیاد از این دارو چه عوارضی دارد؟

آکاایران: قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف

 
ستاره | سرویس مادر و کودک - استامینوفن دارویی است که برای درمان تب و درد، استفاده می‌شود. دارویی که اگر به درستی استفاده شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اگر به مقدار زیاد استفاده شود، ممکن است سلامت کودک را به خطر بیاندازد. مصرف بیش از حد استامینوفن، موجب آسیب کبد و در موارد نادر، منجر به مرگ می‌شود. بنابراین مقدار مصرف آن بسیار مهم است.
اگر در مورد نحوه استفاده از قطره استامینوفن برای نوزادان خود سوالی دارید، حتما از پزشک مشورت بگیرید. به کودکان زیر دو سال هیچ دارویی فاقد تشخیص پزشک ندهید.


نام‌های دیگر قطره استامینوفن برای نوزادان

استامینوفن نام عمومی این دارو است. در برخی از کشورها، این دارو با نام پاراکتامول نیز شناخته می‌شود. برند‌های دیگر این دارو نیز عبارتند از: تایلانول و پاراکید.


اشکال دارویی استامینوفن برای نوزادان

برای نوزادان و کودکان، استامینوفن به شکل مایع سوسپانسیون و قرص‌های جویدنی موجود است. قرص‌های جویدنی برای کودکان بالای دو سال تجویز می‌شود و برای نوزادان خطر خفگی را بدنبال دارد. شیاف استامینوفن نیز برای کودکانی که قادر به خوردن دارو نیستند یا آن را بالا می‌آورند، تجویز می‌شود.


از چه زمانی می توان به کودک استامینوفن داد

دکتر وندی اسوانسون، پزشک بیمارستان کودکان سیاتل می‌گوید: "هنگامی که نوزادان و کودکان دندان در می‌آورند، گوششان عفونت کرده یا آسیبی جزیی دیده‌اند، استامینوفن بهترین دارو برای کاهش درد آنان است". به گفته او، هنگامی که کودکی سرماخورده یا عفونتی دارد، استامینوفن بهتر از ایبوپروفن اثر کرده و عوارض جانبی ندارد. ایبوپروفن ممکن است باعث بروز مشکلات گوارشی و دردهای شکمی در کودک شود.
در نوزادان کوچکتر از 3 ماه، اگر نشانه‌های تب را مشاهده کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا دادن استامینوفن فاقد مراجعه به پزشک ممکن است خطراتی را به دنبال داشته باشد. اگر عفونتی در بدن نوزاد وجود داشته باشد، به سرعت به تمام نقاط سرایت می‌کند و خطری جدی به همراه خواهد داشت. پزشک با معاینه نوزاد، علت تب را تشخیص داده و دوز مناسب دارو را تعیین می‌کند.
در نوزادان 6 ماهه و بالاتر، یک یا دو روز تب خطر چندانی را متوجه‌شان نمی‌کند. اما اگر تب بیشتر از 3 روز ادامه یافت، باید به پزشک مراجعه کرد.

بیشتر بخوانیم: تب نوزاد در این شرایط چگونه از نوزاد خود مراقبت کنیم
 
قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرفقطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف


دادن قطره استامینوفن، پیش از واکسیناسیون

دکتر اسوانسون می‌گوید: تا پیش از این، پزشکان توصیه می‌کردند که قبل از واکسن به نوزادان استامینوفن دهید تا از درد و تب بعد از واکسیناسیون جلوگیری کند. اما تحقیقات نوین نشان داده که دادن استامینوفن پیش از واکسن، ممکن است ایمن سازی واکسن را کاهش دهد.
تب ملایمی که نوزاد پس از واکسن زدن دارد، به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی بدن است و نیازی به درمان ندارد. اگر نوزاد پس از واکسن بیقراری و ناآرامی کرد، آنگاه می‌توانید به او استامینوفن بدهید.

بیشتر بخوانیم: تب نوزاد بعد از واکسن را چگونه کنترل کنیم

نحوه دادن قطره استامینوفن به نوزادان

 • قبل از استفاده از قطره استامینوفن برای نوزادان و کودکان، به نمودار مصرفی بر روی دارو توجه کرده و دوز صحیحی از دارو را به کودک بدهید.
 • تاریخ مصرف دارو را پیش از استفاده بررسی کنید. اگر تاریخ آن گذشته است، دارو را دور بیاندازید، به داروخانه رفته و داروی نوین تهیه کنید.
 • مطمئن شوید که کودک داروی حاوی استامینوفن دیگری مصرف نمی‌کند. استفاده از استامینوفن در دارو‌های سرماخوردگی، سرفه و آلرژی رایج است. اگر کودک یکی از این دارو‌ها را مصرف می‌کند، پیش از دادن استامینوفن با دکتر مشورت کنید. مصرف زیاد استامینوفن باعث آسیب به کبد کودک می‌شود.
 • بررسی کنید که دوز مصرفی مورد نیاز کودکتان چقدر است. دوز مصرفی را با قطره چکان، سرنگ یا پیمانه موجود در بسته بندی دارو، به او بدهید. اینگونه مطمئن می‌شوید که مقدار صحیحی دارو به کودک داده‌اید.
 • اگر برای کاهش تب کودک، استامینوفن به او می‌دهید، دمای بدن و سن او را در نظر بگیرید. اگر نوزاد کمتر از سه ماه دارید و دمای مقعد او 38 درجه سانتی گراد یا بیشتر است، سریعا به پزشک مراجعه کنید. اگر کودک 3 ماهه تا 3 ساله دارید و دمای بدن او 39 درجه سانتی گراد یا بیشتر است، با پزشک تماس بگیرید و شرایط کودک را توضیح دهید.
 • اگر کودک تا قبل از 20 دقیقه پس از خوردن استامینوفن استفراغ کرد، می‌توانید باردیگر آن دوز را تکرار کنید. اگر بعد از 20 دقیق استفراغ کرد، دوز بعدی را چهار ساعت بعد به او بدهید.
 • معمولا بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد تا استامینوفن در بدن کودک اثر کند.
 • استامینوفن را با توجه به نیاز کودک، هر 4 یا 6 ساعت بدهید. اما بیش‌تر از 5 دوز در 24 ساعت به کودک ندهید.
 • داروی مایع را پیش از مصرف به خوبی تکان دهید.
 • اگر تب، بیش از 3 روز و درد بیش از 5 روز ادامه یافت، حتما به پزشک مراجعه کنید.

قطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرفقطره استامینوفن برای نوزادان؛ مزایا، عوارض و نحوه مصرف


میزان دوز مصرفی با توجه به وزن کودک

 • پزشکان توصیه می‌کنند، برای تعیین دوز مورد نیاز استامینوفن، وزن کودک را به جای سن او ملاک قرار دهید.
 • برگه راهنمای دارو را به دقت مطالعه کرده و براساس جدول وزنی، مقدار دوز مصرفی را تعیین کنید.
 • قبل از دادن استامینوفن به کودک، میزان دوز مصرفی را با پزشک هماهنگ کنید.


در صورت استفاده زیاد از حد

 • در صورت استفاده زیاد از دارو یا قطره استامینوفن برای نوزادان، ممکن است بیهوشی یا مشکل تنفسی حاد پیش بیاید. در این شرایط سریعا به اورژانس اطلاع دهید.
 • نشانه‌های مصرف زیاد: حالت تهوع، استفراغ، بی‌اشتهایی، تعرق زیاد، درد شکمی، خستگی زیاد، زرد شدن پوست و سفیدی چشم‌ها و تیره شدن ادرار است.

دارو را همواره دور از دسترس کودکان و در جای خشک و خنک نگه دارید.

برگرفته از: kidshealth و the bump

.

منبع : setare.com