آکاایران: از فواید روغن بادام می توان به رفع یبوست، ضد التهاب، ضد سوختگی پوست، آرامش دهنده و رفع اگزما اشاره کرد. مصرف روغن بادام برای نوزادان می تواند به صورت ماساژ نوزاد باشد که به رفع یبوست و ایجاد آرامش در کودک کمک زیادی می کند. در مورد مصرف روغن بادام برای نوزادان و کودکان باید با پزشک متخصص نوزاد مشورت کرد.


ستاره | سویس مادر و کودک -
روغن بادام، سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع، ویتامین E، پتاسیم، پروتئین، روی، کلسیم و دیگر ویتامین‌ها و مواد معدنی است. روغن بادام برای نوزادان و کودکان نیز خواص زیادی دارد که در ادامه مقاله به آن می‌پردازیم. 

خواص روغن بادام برای نوزادان 

 1.  روغن بادام ضد یبوست است؛ از روغن بادام می‌توان برای رفع یبوست در نوزادان استفاده کرد.
 2. روغن بادام خواب آور است و بی خوابی را از بین می‌برد.
 3. صاف کردن سینه و نرم شدن روده‌ها
 4. رفع اسهال و دل پیچه کودکان
 5. روغن بادام شیرین به دلیل خاصیت نرم کنندگی و ضد التهاب در کرم‌ها و پمادها بکار می‌رود.
 6. برای رفع خارش پوست کودکانی که سرخک و مخملک دارند، روغن بادام را در تمام سطح بدن آنها بمالید.
 7. کاهش التهاب پوست و درمان سوختگی
 8. رفع اگزما 


آیا می توان از روغن بادام برای نوزادان استفاده کرد؟آیا می توان از روغن بادام برای نوزادان استفاده کرد؟


فواید ماساژ بدن نوزادان با روغن بادام

روغن بادام شیرین را می‌توان برای ماساژ بدن نوزادان و کودکان استفاده کرد، ماساژ بدن نوزاد با روغن بادام موجب بهبود بدن و سلامتی نوزاد می‌شود. فواید ماساژ بدن نوزادان با روغن بادام عبارتند از:

چگونه با روغن بادام، نوزاد خود را ماساژ دهیم؟

 چند قطره روغن بادام شیرین را در ناحیه شکم، نزدیکی ناف کودک بریزید و به طرف عقربه‌های ساعت و به صورت دورانی ماساژ داده و کم کم محدوده ماساژ را آرام آرام گسترش می‌دهیم. این کار منجر به نرم شدن روده‌های نوزاد و نرمی بافت محتویات روده می‌شود.

آیا می توان از روغن بادام برای نوزادان استفاده کرد؟آیا می توان از روغن بادام برای نوزادان استفاده کرد؟


روغن بادام برای نوزادان؛ درمان اگزما 

روغن بادام برای انواع مشکلات پوستی مانند آکنه و اگزما نیز مفید است. این روغن، خارش را تسکین‌ داده و پوست را آرام می‌کند. خاصیت مرطوب‌ کنندگی روغن بادام به درمان بیماری‌های پوستی مانند اگزما کمک‌ می‌کند.

پوست آسیب دیده معمولاً خشک و دارای خارش زیادی است. برای کاهش خارش و آسیب‌های بعدی، نرم و مرطوب نگه داشتن پوست آسیب دیده بسیار مهم است که برای این منظور، می‌توان از روغن بادام استفاده کرد.

روغن بادام برای نوزادان؛ درمان پوست عرق سوز شده 

معمولاً برای درمان پوست عرق سوز شده از پمادهایی که حاوی روی باشد استفاده می‌کنند؛ اما به جای آنها می‌توان از روغن بادام به عنوان یک جایگزین مناسب استفاده کرد.

مصرف روغن بادام حساسیت‌های پوستی که معمولاً به دنبال استفاده از پمادهای شیمیایی است را به همراه نخواهد داشت. همچنین این روغن هم مانند داروها و پمادهای شیمیایی، حاوی ماده معدنی روی نیز بوده که به رفع عرق سوختگی پوست کمک می‌کند.

بنابراین، مقداری از روغن را با انگشتان دست خود روی مناطق عرق سوز شده نوزاد که معمولاً پاهای کودک است، بمالید و صبر کنید تا روغن به طور کامل توسط پوست جذب شود. این کار را مدتی انجام دهید تا شاهد درمان پوست باشید. 


بیشتر بدانید: چگونه از عرق سوز شدن نوزاد جلوگیری کنیم؟


نکاتی درباره مصرف روغن بادام برای نوزادان

 •  در استفاده از روغن بادام افراط‌ نکنید.
 • قبل از استفاده از روغن بادام برای نوزاد خود با متخصص یا پزشک مشورت‌ کنید.
 • باید دقت‌ کنید که از کدام نوع روغن بادام استفاده‌ می‌کنید.
 • مراقب‌ باشید فقط روغن بادام شیرین را انتخاب‌ کنید، روغن بادام تلخ سمی است و از خوردن آن پرهیز کنید.
 • روغن بادام تلخ، فقط برای مصارف خارجی توصیه می‌شود و برای دوران بارداری و شیردهی نیز ممنوع است.
 • روغن بادام منبع مهم و شناخته شده‌ای در به وجود آمدن آلرژی‌ها به خصوص در زنان باردار و مادران شیرده است و حتی برای مصرف نوزادان و کودکان نیز باید، تجویز پزشک وجود داشته باشد. 
 • برخی از پزشکان مصرف روغن بادام را برای نوزادان و زنان باردار توصیه نمی‌کنند، زیرا این ماده اثر مستقیمی بر پوست نوزاد دارد و آلرژی را در کودکان بالا می‌برد. بنابراین در صورتی که برای درمان اگزمای کودک و یبوست (ماساژ شکم نوزاد) می‌خواهید از روغن بادام استفاده کنید، از نداشتن حساسیت کودک مطمئن شوید و قبل از مصرف آن، حتماً با پزشک متخصص نوزاد خود مشورت کنید. 

سخن آخر ستاره با پدر و مادرها ... 

روغن بادام یکی از روغن‌های مفید برای نوزادان و کودکان است. معمولاً از روغن بادام برای ماساژ نوزادان و رفع مشکلات پوستی کودکان استفاده می‌شود. ماساژ با روغن بادام به رفع انقباضات شکمی و یبوست در نوزادان کمک می‌کند. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که از کدام نوع روغن بادام استفاده شود. روغن بادام به دو صورت روغن بادام تلخ و شیرین موجود است. روغن بادام تلخ سمی است و اثرات نامطلوبی خواهد داشت.

همچنین برخی پزشکان مصرف روغن بادام برای نوزادان را توصیه نمی‌کنند؛ بنابراین والدین گرامی بهتر است قبل از مصرف روغن بادام به هر دلیلی برای کودک خود، با پزشک نوزاد خود مشورت کنند.

.

منبع : setare.com