کودکان همواره نیاز به بازی دارند و دوست دارند با آنها بازی کنید. والدینی که تازه صاحب فرزند شده اند خوب است مهارت های لازم برای بازی با کودکان را بیاموزند زیرا برخی پدرو مادرها فاقد آنکه بدانند بازی های خطرناک با کودکان خود انجام می دهند.

بازی های خطرناک با کودکان

عده زیادی از والدین و یا بزرگتر ها هستند که در حین بازی با کودکان عادت دارند که آنها را
گرفته و بچرخانند و یا به بالا پرتاب کنند اما شاید از خطرات بالای این اعمال ندارند که اینگونه عمل
می کنند.
این کودکان به دلیل اینکه سن کمی دارند مفاصل آنها هنوز بطور کامل شکل نگرفته و بسیار آسیب پذیر است.

آکاایران: بازی های خطرناکی که با کودکان می کنید ، چه عوافبی برای آنها دارد؟

انواع بازی های خطرناک با کودکان

کارشناسان هشدار می دهند که گرفتن دست کودک و چرخاندن او می تواند به آسیب های دردناکی منجر شود.

کودکان یک تا چهار ساله رباط های ضعیف و استخوان های تکامل نیافته دارند، به این معنی که مستعد ابتلا
به وضعیتی به نام ‘آرنج کشیده شده’ (nursemaid’s elbow) یا دررفتگی آرنج هستند؛ با بزرگ شدن کودکان، بدن آنها کمتر
مستعد این آسیب است.

عواقب بازی های خطرناک با کودکان

آرنج قسمت فوقانی و پایینی استخوان های بازو را به هم متصل می کند و در کودکان، امکان دررفتگی رباط
های (لیگامان ها) اطراف سر آرنج وجود دارد.

وضعیت آرنج کشیده شده یا دررفتگی آرنج نیز زمانی ایجاد می شود که رباط ها دچار دررفتگی و یا پارگی
می شوند که در برخی مواقع، حتی بر اثر اعمال یک نیروی جزئی ایجاد می شود.

این آسیب همچنین می تواند به واسطه بالا کشیدن کودکان از ناحیه دست ها، گرفتن و کشیدن بازوی آن ها،
غلتاندن ناشیانه آنها در خواب و یا در موارد زمین خوردن ایجاد شود.

به گفته کارشناسان، هر گونه نیروی کششی ناگهانی و اضافی به قسمت فوقانی بازو به طور بالقوه باعث آسیب به
مفاصل این اندام می شود.

بد نیست نحوه ی بازی کردن با کودکان یکساله تا دوساله را بدانید

بازی با کودک یک تا دو ساله نیز شیوه های خاص خود را دارد. در این سن باید طوری با کودک بازی کنیم که او اعتماد به نفس بگیرد. یکی از راه ها برای بالا بردن اعتماد به نفس کودک این است که به او جسمی را بدهیم تا او جابجا کند. در این مقاله در این باره بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کودک وقتی می بیند که می تواند جسمی را جابه جا کند، احساس قدرت و توانایی می کند

چگونه با فرزند یک تا دو ساله خود بازی کنیم؟

بازی های خطرناکی که با کودکان می کنید ، چه عوافبی برای آنها دارد؟بازی های خطرناکی که با کودکان می کنید ، چه عوافبی برای آنها دارد؟

انجام بازی های خطرناک با کودکان

بهتر است خستگی و بی حوصلگی را کنار بگذارید چون این مساله که شما تازه از سر کار برگشته اید ویا خسته از کارهای خانه هستید برای کودک تان به هیچ وجه قابل درک نیست. او از شما توقع دارد که با او بازی کنید و واقعیت این است که این حق طبیعی اوست. کودکی که به دلیل شرایط زندگی ما مجبور است بیشتر ساعات روز را در آپارتمانی کوچک زندانی باشد، کمترین توقعی که می تواند داشته باشد، این است که با او بازی کنیم. ما به شما می گوییم که چگونه می توانید کودک دلبندتان را با بازی هایی شاد و مناسب سنش، راضی و خوشحال کنید. به شما قول می دهم که با دیدن خنده و شادی او هیچ اثری از خستگی و بی حوصلگی در وجودتان باقی نماند.

 

بازی با کودک ۱۲ تا ۱۵ ماهه

۱ ترانه دلخواه تان را برای کودک نوپای خود بخوانید و هماهنگ با ریتم آن ضربه های ملایمی به شکمش بزنید. حالا آهنگ را با ریتم تندتری بخوانید و ضربه هایتان را هماهنگ با آن تندتر کنید. این بازی به کودک کمک می کند که معنای ریتم را درک کند و این کار به تکامل مهارت های شنیداری او کمک می کند.

۲ چندتا از عروسک ها و یا حیوانات عروسکی او را بردارید و کنار او روی زمین بنشینید. یکی از عروسک ها را بردارید و صدایتان را تغییر دهید و به جای عروسک صحبت کنید. سپس عروسک دیگری را بردارید و با صدایی که با صدای قبلی تفاوت دارد، صحبت کنید. حالا عروسک را بردارید و بگویید: «بیا عزیزم، بیا غذا بخوریم. » یا «بیا بغلت کنم تا بخوابی» و هنگام ادای این جملات، این کارها را با عروسک انجام دهید. یکی از عروسک ها را به او بدهید و از او بخواهید آن را بغل کند و ببوسد. کودک ابتدا ممکن است فقط نگاه تان کند اما به زودی یاد می گیرد که خودش به تنهایی با عروسک هایش بازی کند.

۳ بازی مفید دیگری که می توانید با کودک ۱۲تا ۱۵ ماهه تان انجام دهید، کتاب خواندن است. کتابی را که دارای تصاویر رنگی و یا برجسته است، بردارید و به عکس ها و اشکال آن اشاره کنید و نام آنها را بگویید. شعرهای کودکانه کتاب را برایش بخوانید و موقع خواندن، آهنگ و بلندی صدایتان را تغییر دهید. این کار کمک می کند که بتوانید عشق و علاقه به کتاب خواندن را در کودکتان ایجاد کنید.

۴ اسباب بازی های سبک و چرخ داری را که کودک قادر به هل دادن آن است در اختیارش قرار دهید. کودک وقتی می بیند که می تواند جسمی را جابه جا کند، احساس قدرت و توانایی می کند. این بازی روش فوق العاده ای برای ایجاد اعتماد به نفس است.

بازی با کودک ۱۵ تا ۱۸ ماهه

۵ چند شیء که جنس های گوناگونی دارند را کنار کودک بگذارید و دست کودک را روی آنها بکشید. سعی کنید اجناس را طوری انتخاب کنید که بعضی از آنها نرم و برخی سفت باشند. برای مثال، یک قابلمه کوچک یا یک لیوان را لمس کنید و بگویید: «به به ببین چه سفته» و یک پارچه نرم یا عروسک پشمالوی نرم را لمس کنید و بگویید: «به به، چه نرمه»… این بازی برای تقویت حس لامسه کودک مفید است.

جام جم آنلاین و دکتر سلام

.

منبع : niksalehi.com