آکاایران: امروزه بیشتر متخصصان به این نتیجه رسیده اند که دستگاه بخور سرد برای نوزادان مفید است. حال دستگاه بخور سرد چه فوایدی دارد؟ بخور سرد بهتر است یا بخور گرم؟ ویژگی های یک دستگاه بخور سرد مرغوب چیست؟ در ادامه به پاسخ این سوالات خواهید رسید.

آکاایران: فواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادان


ستاره | سرویس مادر و کودک -
آیا حین سرماخوردگی نوزاد از بخور سرد برای درمان او استفاده کرده اید؟ اگر نوزاد شما سرما بخورد، یک فاجعه آغاز می‌شود، چراکه داروی کمی وجود دارد که بتوانید به او بدهید و هیچ راهی برای کاهش ناراحتی او موجود نیست. حتی اکثر دارو‌های تسکین دهنده برای استفاده نوزادان تایید نشده است. اگر نوزاد کمتر از یک ساله باشد، حتی نمی‌توانید یک قاشق چای خوری عسل به او بدهید. یکی از مواردی که می‌توانید برای بهبود سرفه، عفونت گلو و سایر نشانه‌های سرماخوردگی نوزاد خود به کار ببرید دستگاه بخور سرد است. دستگاه بخور سرد برای نوزادان فواید زیادی به همراه دارد.

فواید دستگاه بخور سرد برای نوزادان 

وقتی صحبت از بخور برای نوزادان به میان می‌آید، بسیاری از متخصصان بخور سرد را در نسبت به بخور گرم ترجیح می‌دهند. فواید بخور سرد برای نوزادان شامل موارد زیر می‌شود:
 • کاهش احتمال انتقال بیماری‌های تنفسی
 • کاهش ویروس‌های هوا، کاهش احتمال سرماخوردگی و برونشیت
 • افزایش شادابی و طراوت پوست نوزاد
 • بهبود سرفه نوزاد و نرم کردن گلو
 • بهبود وضعیت تنفس و جلوگیری از گرفتگی بینی نوزاد

فواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادانفواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادان


بیشتر بخوانید: فواید بخور سرد در مقایسه با بخور گرم چیست؟

نکاتی درباره دستگاه بخور سرد برای نوزادان

 • دستگاه‌های بخور معمولا کم صدا هستند. از این رو آرامش نوزاد را بر هم نمی‌زنند. هر دو نوع دستگاه بخور رطوبت اتاق به طور یکسان تامین می‌کنند. اما برای اتاق نوزاد یا کودک، کدام یک را انتخاب می‌کنید؟ برای حفظ ایمنی کودک، همیشه از دستگاه بخور سرد برای نوزادان استفاده کنید. آب گرم یا بخار حاصل از یک دستگاه بخور گرم می‌تواند کودک را بسوزاند. اگر او به دستگاه خیلی نزدیک شود، در صورت نشت آب گرم نیز ممکن است سوزانده شود.
 • دستگاه بخور سرد باعث ایجاد رطوبت در هوا می‌شود، که موجب بهبود سرفه و گرفتگی راه‌های تنفسی می‌شود. دستگاه‌های بخور گرم و سرد، هر دو در رطوبت هوا موثرند. هنگامی که بخار آب به راه‌های تنفسی پایینی کودک شما می‌رسد، دارای دمایی ثابت است (فارغ از اینکه از بخور سرد یا گرم استفاده کرده باشید).
 • اگر از دستگاه بخور استفاده می‌کنید، برای جلوگیری از رسوب مواد معدنی و رشد باکتری‌ها، آن را به طور منظم تمیز نگه دارید. دستگاهی که در آن آب راکد می‌ماند، مخصوصا دستگاه بخور سرد، می‌تواند این مواد آلاینده را در هوا پخش کند. دستگاه بخور گرم، آلاینده کمتری به هوا می‌فرستد.
 • فقط به این دلیل که دستگاه بخور گرم باکتری‌ها را با حرارت از بین می‌برد، به این معنا نیست اتاق شما را کاملا عاری از ویروس‌ها می‌کند. میکروب‌ها می‌توانند از طریق وسایل دیگر وارد اتاق شوند و در محیط‌های گرم به سرعت گسترش پیدا کنند، به این معنی که دستگاه بخور گرم در واقع موجب آلودگی بیشتر اتاق شما می‌شود.

فواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادانفواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادان

توصیه‌های بهداشتی

در صورت انجام ندادن موارد بهداشتی زیر در معرض مشکلات تنفسی، آسم و یا آلرژی قرار می‌گیرید.
 • تمیز کردن دستگاه باید با یک محلول سفید کننده ۱۰ درصد انجام شود. کلینیک مایو آمریکا عنوان کرده است که به منظور تمیز کردن دستگاه بخور سرد، بایستی به طور روزانه از محلول حاوی نه قسمت آب و یک قسمت سفید کننده، استفاده کرد.
 • تخلیه مخزن و خشک کردن تمام سطوح باید به صورت روزانه انجام شود. برای پر کردن مخزن بهتر است از آب مقطر یا آب تصفیه شده استفاده کنید که املاح کمتری از آب لوله کشی دارد.
 • به خاطر داشته باشید تهویه اتاق نوزاد را به طور منظم انجام دهید، هوا را بیش از حد گرم و مرطوب نکنید، و دستگاه بخور را از دسترس کودک خود دور نگه دارید.

محل مناسب قرار دادن دستگاه بخور سرد برای نوزادان

باید توجه داشته باشید که دستگاه بخور سرد نباید به صورتی در اتاق قرار گیرد که بخار سرد را به صورت مستقیم به گهواره یا تختخواب نوزاد روانه کند. هدف از وجود دستگاه بخور سرد بالا بردن سطح رطوب هواست. بنابراین دستگاه‌ها در نقطه‌ای از اتاق قرار دهید که تمام فضای موجود را پوشش دهد. 

فواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادانفواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادان


انواع دستگاه‌های بخور 

از میان انواع دستگاه‌های بخور دو نوع آن رایج‌تر هستند: بخور گرم و بخور سرد:
 • دستگاه‌های بخور گرم دارای یک مخزن آب هستند که دمای آب را به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسانند. آب تبخیر می‌شود و دستگاه بخور، بخار گرم را به هوا می‌فرستد.
 • از سوی دیگر، دستگاه‌های بخور سرد، آب را گرم نمی‌کنند. در عوض، آن‌ها معمولا دارای یک جفت اسفنج بزرگ هستند که آب زیادی را به خود جذب می‌کنند و یک فن که هوا را به جریان می‌اندازند، به این ترتیب قطرات کوچکی از آب را در هوا پخش می‌کنند.
هر دو این دستگاه‌ها دارای مزایا و معایب خود هستند: دستگاه‌های بخور گرم بسیار ایمن هستند (آب جوشیده شده می‌تواند باکتری‌ها و یا ویروس‌ها را از بین ببرد)، و دستگاه‌های بخور سرد، صرفه جویی در مصرف انرژی بیشتری دارند، چرا که آن‌ها نیازی به منبع انرژی قوی برای گرم کردن آب ندارند.

فواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادانفواید و طریقه استفاده از دستگاه بخور سرد برای نوزادان

نکات مهم هنگام خرید دستگاه بخور سرد برای نوزادان

هنگام خرید دستگاه بخور سرد برای نوزادان، موارد زیر را در نظر بگیرید:
 • با فیلتر یا فاقد فیلتر: در برخی دستگاه‌ها یک فیلتر داخلی ساخته شده است که به حفظ منافذ هوا کمک می‌کند، اما اگر نتوانید آن را تمیز کنید، می‌تواند منبع آلودگی باشد. اگر یک دستگاه دارای فیلتر انتخاب کنید بایستی به طور منظم آن را تمیز یا تعویض کنید.
 • مساحت موثر: هر دستگاه بخور دارای یک منطقه موثر است. اگر فقط در اتاق کودک خود از آن استفاده کنید، یک دستگاه که ۱۰ متر مربع را پوشش می‌دهد، مناسب است. اگر قصد استفاده از آن را در اتاق بزرگتری دارید، به یک دستگاه با مساحت موثر بزرگتر نیاز خواهید داشت.
 • منتشر کننده داخلی: برخی از دستگاه‌های بخور توانایی انتشار عطر، رایحه و یا روغن معطر دارند. اگر فقط می‌خواهید یک دستگاه بخور ساده برای اتاق نوزادتان داشته باشید، بهتر است که از خرید دستگاه‌های دارای این ویژگی اجتناب کنید.


برگرفته از: mayoclinic و momlovesbest

.

منبع : setare.com