آکاایران: اغلب کودکانی که به بی اشتهایی مبتلا هستند غذا کم می خورند و کاهش وزنی به یکباره دارند و علائم خاص و مشخصی نیز دارند

والدین اغلب با غذا خوردن کودکان شان مشکل دارند. بعضی از بچه ها برای غذا خوردن خیلی اذیت می کنند و به سختی باید به آنها غذا داد. البته گروهی از این بچه ها به دلیل بی اشتهایی غذا نمی خورند که باید این مشکل پیگیری شود. امروز می خواهیم درباره درمان بی اشتهایی کودکان که از سری مطالب تغذیه کودک و نوزاد می باشد با شما صحبت کنیم.

درمان بی اشتهایی کودکان

همه ما می دانیم که کودکان انتخابی غذا می خورند. پس تعجبی ندارد که اختلالات تغذیه ای مانند بی اشتهایی در کودکان تشخیص داده نشود. ممکن است شما دلیل بی اشتهایی کودک را ایرادگیری و بهانه جویی او بدانید و عملا آن را ندیده بگیرید. به عنوان پدر و مادر بایستی پیرامون بی اشتهایی در کودکان اطلاعات لازم را کسب کنید تا در صورت بروز آن در کودک، بتوانید به او کمک کنید تا بر شرایط پیش آمده غلبه کند. در این مطلب اطلاعات مورد نیاز شما جهت آگاهی یافتن از دلایل، نحوه تشخیص و درمان بی اشتهایی کودکان گردآوری شده است.

اختلال بی اشتهایی در کودکان (anorexia) چیست؟

بی اشتهایی در کودکان یک اختلال تغذیه ای است که کودک مبتلا در مورد حجم غذایی که می خورد و وزن بدنش وسواس پیدا می کند. کودکان مبتلا به بی اشتهایی تمایل دارند که وزن خود را آنقدر کم کنند که ظاهری استخوانی پیدا کرده و در نظر دیگران جذاب به نظر برسند. هنگامی که کودک مبتلا به بی اشتهایی می شود، به خودش تا حد مرگ گرسنگی می دهد. وسواس زیادی نسبت به وزن خود پیدا می کند و بیش از حد نرمال ورزش می کند. بی اشتهایی در کودکان یک اختلال روانی نیز است، که در آن کودک رفتار تغذیه ای غیرطبیعی را پیش می گیرد.

نشانه های ابتلا به بی اشتهایی در کودکان

همانگونه که در بالا اشاره شد، کودکان مبتلا به بی اشتهایی، غذای بسیار کمی می خورند که موجب کاهش وزن ناگهانی در آن ها می شود. این نشانه غالب بی اشتهایی در کودکان است. دیگر نشانه ها عبارتند از:

نشانه های جسمی
خستگی
بی خوابی
کم آبی
کاهش فشار خون
خشکی پوست
تعداد غیرطبیعی سلول های خونی
تورم پا ها و بازو ها
فقدان انرژی
سرگیجه
افتادن دندان
یبوست
پوکی استخوان

نشانه های احساسی و رفتاری

افسردگی کودکان
انزواطلبی کودکان
انکار گرسنگی
حساس شدن
ترس دایمی از اضافه وزن
فعالیت ورزشی بیش از حد

رفتار های افراطی جهت کاهش وزن
سرباز زدن از خوردن وعده های غذایی
اجتناب از خوردن غذا در جمع
پایبندی به یک رژیم غذایی سفت و سخت
خوردن غذا های عاری از چربی و کم کالری
چک کردن روزانه وزن
شکایت دایمی از اضافه وزن (در صورتیکه در واقعیت اینطور نیست)

راه های درمان بی اشتهایی کودکان

از آنجایی که هر کودکی با کودک دیگر متفاوت است، درمان بی اشتهایی در کودکان به تناسب هر کودکی متفاوت است. به طور مشخص با توجه به دلیل ابتلا، نوع درمان مشخص می شود. پزشکان در وهله اول، اقدامات لازم برای افزایش وزن سریع کودک را انجام می دهند. خصوصا کودکانی که سوء تغذیه دارند، به سرعت در بیمارستان بستری و تحت درمان قرار می گیرند. روان درمانی نیز به حل مشکلات رفتاری کودک کمک می کند و منجر به بازیابی وزن از دست رفته کودک می شود.

درمان بی اشتهایی کودکان شامل دارو درمانی و مشاوره روانپزشکی است، تا اهداف زیر را برآورده کند:
بازگشت سلامتی کودک و رسیدن به وزن طبیعی
درمان مشکلات جسمی، ذهنی و روانی
پایه گذاری مجدد عادت های غذایی خوب
حمایت روحی از کودک جهت غلبه بر استرس و افسردگی

گزینه های درمان بی اشتهایی کودکان

برای نوجوانان، درمان خانواده محور بهترین راه حل برای بی اشتهایی عصبی است. در این درمان، والدین رژیم غذایی کودک را مدیریت می کنند و از تمرینات ورزشی افراطی او می کاهند. این روش تا زمانی که کودک به اندازه کافی بهبود پیدا کند و بتواند رژیم غذایی سالمی برای خود برگزیند، ادامه پیدا می کند. درمان فردی نیز موثر است، اما به اندازه درمان خانواده محور موثر نیست و به نظر می رسد، بازگرداندن وزن در این بیماران طولانی تر است. سایر روش های درمان نیز موثر است، هرچند مطالعات کمی در زمینه اثربخشی آنها وجود دارد. درمان همیشه باید بر اساس ارزیابی جامع از شرایط نوجوان و خانواده باشد.

هیچ داروی مفیدی برای درمان بی اشتهایی کودکان معرفی نشده است، اما داروهای ضد افسردگی در برخی موارد ممکن است مفید باشند. خصوصا اگر نوجوان مبتلا به بی اشتهایی دچار افسردگی یا اضطراب است. در صورت دارو درمانی بدلیل عوارض جانبی و احتمال مرگ در صورت استفاده نادرست، کودک باید تحت مراقبت پزشک باشد. پدر و مادر نقش حمایتی پر رنگی در هر یک از فرآیندهای درمان بازی می کنند.

گاهی نیز به دلیل کاهش وزن و سوء تغذیه ممکن است لازم شود کودک یا نوجوانان در بیمارستان بستری شود.

 

شرایط منجر به بستری بیمار در بیمارستان

اکثر افراد مبتلا به بی اشتهایی در طی درمان خود در خانه می مانند. فرد به کلینیک مراجعه کرده، ویزیت می شود و سپس برای پیگیری درمان به خانه بازمی گردد. با این حال، اگر سلامت شما در خطر جدی باشد، ممکن است به بیمارستان منتقل شوید. به عنوان مثال، اگر:
وزنتان بسیار پایین بوده و همچنان در حال کاهش وزن هستید.
خیلی بیمار هستید و زندگی تان در معرض خطر است.
زیر ۱۸ سال دارید و پزشکان معتقدند که در خانه به شما رسیدگی کافی نمی شود.
پزشکان نگران باشند که شما به خودتان آسیب برسانید یا در معرض خطر خودکشی هستید.

در بیمارستان پزشکان مراقب سلامت بیمار هستند تا به تدریج به وزن مطلوب برسد. هنگامی که به وزن مطلوب رسید و سلامت جسمی و روانی خود را بازیافت، می تواند به خانه بازگردد.

جزئیات بیشتر درباره علت مهم بی اشتهایی کودکان

چند راهکار کاربردی برای درمان بی اشتهایی کودکانچند راهکار کاربردی برای درمان بی اشتهایی کودکان

راه های درمان بی اشتهایی کودکان

برای حل هر مشکلی نیاز است که ابتدا علت آن را متوجه شویم. مادری که کودکش به اندازه کافی غذا نمی خورد و از دست ناز کردن های او به تنگ آمده، و از رشد نرمال کودکش نگران است، به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه می کند که در این صورت پزشک درمورد عادات کودک از او چنین سوالاتی خواهد کرد: ساعات غذا خوردن کودک چگونه است؟ مقدار غذایی که درهر وعده می خورد به چه میزان است؟ در بین وعده های غذایی چه چیزهایی مصرف می کند؟ میزان فعالیت شدید کودک چند ساعت در روز است؟

علل متفاوتی برای بی اشتهایی کودکان به غذا، وجود دارد که بطور خلاصه عبارتند از:

علت اول وجود نوعی بیماری در کودک

– هر نوع بیماری یا داروی مصرفی ای که موجب زخم های دهان، تغییرحس چشایی کودک، کاهش اشتها، تهوع و استفراغ شود و البته وجود تب خفیف نیز موجب کاهش اشتهای کودک می شود. در طول دوران مریضی یا نقاهت، به دلیل کمتر شدن فعالیت کودک، وی اشتهای کمتری نسبت به غذا خوردن پیدا می کند ولی نگران نباشید بازسازی بدن کودکان بسیار سریع است. پس از مریضی با مراقبت بیشتر، کودک شما به راحتی به وضعیت اولیه باز می گردد. فقط باید مراقب باشید، کمبود غذایی او به سوء تغذیه نیانجامد که اثرات مخرب آن به سختی جبران پذیر است.

شما با مشورت کردن با پزشکتان (هر ۲-۳ ماه یکبار)، در صورت نبودن این علائم و اطمینان از عدم وجود انگل در روده های کودکتان، می توانید مطمئن شوید که دلیل بی اشتهایی او مریضی نیست.

علت مهم بی اشتهایی کودکان

علت دوم وجود سوء جذب یا حساسیت های غذایی در کودک

– ممکن است روده های کودک، به یک نوع ماده غذایی مثل پروتئین موجود در گندم (گلوتن) حساسیت داشته باشد. از این رو مواد غذایی به راحتی جذب دیواره روده نمی شود. و یا در اثر مصرف یک ماده غذایی خاص، در بدنش عوارض خاصی به وجود آید که موجب ترس کودک از غذا و غذا خوردن شود. برای اطمینان از عدم وجود چنین حالتی، برنامه غذایی و میزان مصرف هر غذا را در طول مدت ۳ هفته یادداشت کنید به این ترتیب متوجه خواهید شد چه غذاهایی را دوست ندارد. چه غذاهایی ، با چه فرم و چه حرارتی (با کدام مواد اولیه) را بهتر می خورد. به این ترتیب برنامه غذایی که برای کودک تعیین خواهید کرد، بر اساس علایق او و به روش جانشینی خواهد بود.

علت سوم در دسترس نبودن غذاهای کافی و سالم برای کودک

– گاهی غذای کافی و مقوی در اختیار کودک نیست و گاهی والدین، مواد غذایی سالم، نظیر سبزیجات شسته و پوست کنده، میوه های شسته و آماده خوردن، دانه ها و مغزهای مقوی مثل آجیل، لبنیات تازه و … را در اختیار کودک قرار نمی دهند و در عوض به عنوان میان وعده، به او شیرینی و شکلات و یا تنقلاتی می دهند که کالری زیاد دارد و محتوی مواد مغذی کمی است.

علت چهارم وجود فشارهای روانی بر کودک

– یک مشاجره خانوادگی، یا وجود مشکلی در بین اعضاء دیگر خانواده بر غذا خوردن کودکان، خصوصاً کودکان باهوش تأثیر بسزایی دارد. اجبار کودک به خوردن، و ترساندن او از پدرش یا هر قدرت دیگری و تهدید کودک برای غذا ندادن به خاطر عمل زشتی که انجام داده است همه از این مقوله اند. یکی از عوامل مهم در ایجاد بی اشتهایی، اختلالات و ناراحتی های روانی و غیر ارگانیک است. اضطراب، افسردگی، روابط غلط و نامناسب خانوادگی، کمبود محبت و عکس العمل های عاطفی نامناسب از جمله این علل می باشند.

بهداشت و دکتر سلام

.

منبع : niksalehi.com